Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Mendy

Autor: MVDr. Lada Paulů

První komunikace mezi mnou a majitelkou Mendy proběhla přes Veterinární poradnu Světa homeopatie.

Ilustrační foto
Zdroj: MVDr. Lada Paulů

Dotaz byl následující:

"Dobrý den paní doktorko, ráda bych Vás poprosila o pomoc pro mého psa. Jedná se o 3,5 letou fenu anglického kokršpaněla, která je již od malička velmi bázlivá, bojí se nejen hluku, ale i prudkých pohybů, nemá ráda cestování automobilem, je hodně citlivá pokud jde o stravu, říkáme ji princezno, protože působí velmi křehce. Tolik asi k "osobnostnímu" profilu. Mendy měla za poslední 4 měsíce 4x antibiotika, a protože již v minulosti jsme spoustu problémů (strach z petard, falešná březost, zánět drápku) řešili poměrně úspěšně homeopaticky, obracím se na Vás, už trochu zoufalá, i v tomto případě. První ATB jsem podávala na angínu, za měsíc se Mendy udělala na levé straně hrudníku boule, která během týdne vyrostla do ohromných rozměrů. Po obavách mých i našeho veterináře se zjistilo, že se jedná "jen" o velký zánětlivý útvar (6x4x4cm). Obsah odešel sám vpichem a další léčbu obstarala ATB. Jenže do měsíce byl problém zpět, ATB se nasadila hned, takže nevyrostl tak velký. Po měsíci (před Vánoci) jsme byli opět u lékaře. ATB opět zareagovala a boule je pryč. Je asi zbytečné psát, že takto se mi nechce postupovat stále. Což prý ani náš lékař nemá v úmyslu, a bude-li se situace opakovat, nasadí jinou léčbu. Operace není kvůli umístění (v mezižebří) příliš možná. Již 3. měsíc podávám na podporu obranyschopnosti Virovet, který zřejmě trochu zabral, neboť poslední výskyt boule neměl tak rychlý nástup a růst."

Majitelce jsem vzhledem k předchozí léčbě doporučila Thuyu 9 C 1x/den, vybrat jednu tubu a pak přejít na Thuyu 15 C1x/den. Doplnit Siliceou 15 C 2x/týdně (mj. pro podporu imunity). Dále dostala seznam možných léků, pokud se útvar znovu zaktivuje (Hepar sulfur, Belladonna, Lachesis). Odpověď přišla asi za měsíc a půl...

"Dobrý den paní doktorko, ráda bych navázala na můj předešlý dotaz, prosbu o radu. Homeopatika jsem podávala dle rady, tedy Thuyu 9 C a Thuyu 15 C plus Siliceu. Tuto poslední kombinaci podávám dosud, tedy již druhé balení Thuyi, neboť boule se v lednu objevila opět a na začátku února podstoupila Mendy operaci, kdy ji měla být vyjmuta kapsa. Ačkoliv byla pod ATB, do týdne se ji na místě udělala opět veliká boule a po vyndání stehů ji jedním z otvorů po niti začal vytékat hnis. To si vyžádalo další ATB, proto Thuyu podávám stále.

Zajímalo by mě, jak dlouho ji mám podávat, vzhledem k tomu, že od října je to již 5. dávka ATB. A dále, zda mohu podávat něco na podporu obranyschopnosti, vzhledem ke stále se vyskytujícímu zánětu a zřejmě už i resistenci na ATB."

Moje odpověď byla následující:

"Dobrý den, Thuyu berte stále, bylo by vhodné po dobrání tuby 15 C, vybrat ještě jednu. Silicea imunitu stimuluje, také Osciloccocinum, Echinacea 9 C. Pokud je v těle neustále nějaký zánět nebo máte potvrzenou bakterii, na zváženou by bylo Pyrogenium 9 C, ale to by bylo lepší nasadit po osobní konzultaci s homeopatem. Stejně tak by bylo vhodné vybrat fence vhodný konstituční lék, k jehož určení je nutná konzultace přímo s homeopatem.

Pokud nemáte stále dohojenou ránu, podávejte směs (2x/den) Arniky 15 C a Calenduly 9 C, pokud je rána stále hodně zhnisaná, místo Calenduly dávejte Hepar sulfur 15 C"

A tak se Mendy dostala ke mně do ordinace...

Fenečka je drobnější, světle hnědá, bázlivá, ale ne vyděšená. Na levé straně spodní části hrudníku, kousek za loktem, měla hmatný cca 2 cm tuhý uzlík. Dohodli jsme se, že budou pokračovat v nastavené Thuye a namíchala jsem homeopatický akord ze Silicei ( 9 C, 15 C a 30 C). Během týdne mi majitelka volala, že se boule zvětšila, bolí, vypadá jako naplněná tekutinou. Obdobně vypadala, když bylo potřeba bouli naříznout a vypustit hnis. Když dojeli, útvar byl naplněný, ale při bližším prozkoumání byly vidět 2 tmavá, 3-5 mm velká místa (v podstatě nekrotická tkáň). Při další manipulaci se tato místa samovolně otevřela a těmi vytekl řídký hnis (pozn. autora - což je úžasné, tělo si samo našlo cestu!). V dalších dnech fenka dostávala Siliceu 9 C, Belladonnu 9 C a Arniku 15 C. Otevřenou kapsu majitelka vyplachovala enzymy a později odvarem z lipových květů. Rána se zvětšila a pak se postupně začala hojit. Když už to vypadalo, že otvor se začíná uzavírat a netvoří se nový hnis, přešli jsme na ředění Silicei 15 C. Ta absces znovu otevřela. Abych to shrnula, postupem času se jí otevřela a zahojila celá původní jizva po lednové operaci. Pak jsme přešli na Siliceu 30 C a kůže se dohojila. Léčbu uzavřeli 2 dávky Silicei 200 C (v rozestupu dvou týdnů).

  

Hlavním lékem byla Silicea v různých ředěních (konstituční lék). Tu jsme doplňovali podle aktuálního stavu – Belladonnou 9 C, Pulsatilou 15 C, Arnikou 15 C, Ferrem phosphoricem 15 C, Calcareou fluoricou 15 C.

Belladonna byl důležitý lék hlavně v začátku léčby. V obraze má typické znaky zánětu – otok, bolestivost, zvýšená teplota (v Mendině případě lokální zvýšení), začervenání, což odpovídá symptomům před a krátce po otevření abscesu.

Arnika je výborná na podporu hojení.

Pulsatilu fenečka dostávala vždy jen pár dávek, zejména když kůže v okolí jizvy byla promodralá (což je pro Pulsatilu typické), hnis je nedráždivý a celkový stav se zlepšuje na procházce.

Celá léčba trvala asi 4 měsíce. Bylo to období velmi náročné jak pro majitelku, tak i pro Mendy. Asi po dvou měsících už byla Mendy zesláblá. Respektive psychicky vypadala, že „má všeho dost“, jako by ztratila radost ze života. Žrala, pila, všechno fungovalo, ale nebyla to ona. Pro jistotu jsme nechali vyšetřit krev (byla v pořádku). Proto jsem k léčbě přidala Ferrum phosphoricum, pro který je velká únava typická. Výrazně po něm ožila. Calcarea fluorica nám pomohla kůži zacelit. V postiženém místě byla kůže jako papír. Calcarea fluorica napomáhá zpevnit vazivovou tkáň, včetně vaziva v kůži.

Ústředním lékem případu byla Silicea. První podání bylo v tzv. akordu, kdy najednou podáváme 1 lék ve více ředěních. Problematika akordu je samozřejmě složitější, ale u homeopatické léčby platí, že nízká ředění (5, 9 C) sekreci podporují a vysoká ( 30 C) vysušují. Tělo si v podstatě „vybere“, jestli je pro něj výhodnější absces provalit ven nebo ho zasušit. U abscesů se častěji používá Hepar sulfur (vhodný na akutní hnisání). Silicea je úžasná při chronickém hnisání nebo pokud máme podezření na cizí těleso (pomůže ho dostat ven). Konstitučně jsou křehcí, hubení, bázlivý, ale paličatí, zimořiví. Jsou to typy, které na každou oděrku reagují hnisáním, špatně snáší cokoliv, co není tělu vlastní. Domnívám se, že u Mendy byl v závěru problém v alergii na šicí materiál, prapůvodně mohl být problém v nosiči antibiotik. Je to také lék jizev, zejména bolestivých. Proto se celý absces otevřel v místě jizvy.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.9.2020 07:28

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze