Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Přehřívací koupele

Autor: MUDr. Hana Váňová

Nastal čas, který mnozí z nás nemají rádi. Krátké dny, málo sluníčka, sychravé počasí, ba až plískanice. Celá příroda se ukládá ke spánku a dělá dobře. Je potřeba se stáhnout do sebe, doplnit energetické rezervy, aby bylo možné na jaře zase v plné síle a nádheře fungovat.

Ilustrační foto
Zdroj: freeimages

Člověk, ať chce nebo nechce, je také součástí těchto přirozených rytmů. Ale v naší civilizaci se jimi moc neřídíme:

 • Je-li brzy tma, prodloužíme si den prostým rozsvícením světla – jaká samozřejmost!
 • Uklidnit se, sednout si jen tak k šálku čaje, hovoru s blízkými, poslouchat hudbu, číst knihu – jaká ztráta času!

Raději si pustíme televizi nebo internet, aby nám neunikly nějaké důležité informace, které ovšem většinou neumíme nebo nemůžeme prakticky využít. Tím jen zvyšujeme svůj stres. Přitom to úplně nejdůležitější se odehrává je to, co se odehrává v nás a v naší rodině!!!

I toto všechno ovlivňuje náš imunitní systém a posiluje naší obranyschopnost. Ty v zimě potřebují hlavně teplo:

 • nejen teplé oblečení a boty, ale i 
 • teplé jídlo a pití: pryč se studenými zeleninovými saláty, lepší je teplá polévka nebo obilná kaše a místo studené limonády zázvorový čaj nebo teplý ředěný jablečný mošt se skořicí
 • teplo domova: nejen to z kamen nebo plynového topení, ale i hřejivé vztahy. Čas, který jsme dětem věnovali v létě např. při projížďkách na kole, věnujme dětským hrám na koberci v obýváku, čtení a povídání

Z mnoha článků Světa homeopatie jste se dozvěděli, že homeopatický lék působí ve směru vlastní obranyschopnosti těla. To je obecné pravidlo i ostatních metod, které organismus posilují. Víme, že imunitní procesy pracují v teple. Když už nestačí přirozená teplota těla, přijde horečka. To je užitečný proces, při kterém se ve zvýšené míře tvoří protilátky, takže pokud nejsou komplikace, teplotu kolem 38°C nesnižujeme, pokud je vyšší podáme v první řadě homeopatické léky odpovídající typu teploty. Ale tento mechanismus nefunguje vždy. Jistě znáte lidi, kteří jsou velmi často nemocni, ale pořádnou horečku nikdy nedostanou. To jednoduše znamená, že jejich imunitní systém je již hodně oslaben a horečku neumí „vyrobit“. Jedním ze způsobů, jak tento proces podpořit je systematicky dodávat teplo. Tedy proto teplé jídlo, pití a ty různé druhy tepla, o kterých jsme hovořili dříve…

A existuje ještě jedna úžasná metoda: PŘEHŘÍVACÍ KOUPEL. Je to regulérní léčebná metoda antroposofické medicíny, ale používali ji už od pradávna, například v římských lázních. Abyste dosáhli požadovaného výsledku je potřeba dodržet několik jednoduchých pravidel:

 1. Udělat si na koupel čas! S přípravou a v pohodové atmosféře minimálně půl hodiny.
 2. Před koupeli, po koupeli (můžete i během) hodně pít. I ve vaně se potíme, a pokud tekutiny nedoplníte, může se vám po koupeli točit hlava. Nezapomínejte na to hlavně u dětí!!!
 3. Zůstat po koupeli v klidu a teple domova. Nemusíte jít hned spát, ale zvolte si klidnou pohodovou činnost.
 4. Koupit si KVALITNÍ koupelovou esenci s éterickými oleji. Éterické oleje vznikají v rostlinách na vrcholu procesu, říká se, že do nich rostlina odevzdá svou duši. Jsou podkladem přirozené vůně rostlin. V našem organismu aktivují hlavně limbický systém. To je nejstarší část mozku, která komunikuje se všemi důležitými řídícími centrálami v našem těle včetně imunitního systému. Éterické oleje tedy působí hlavně přes čichové buňky a vstřebávají se také kůží, kterou vůbec nedráždí. Alergie na pravé éterické oleje jsou velmi vzácné. Toto specifické působení nikdy nenahradí žádná syntetická látka, protože ta s limbickým systémem neumí „komunikovat“. Samozřejmě éterické esence jsou o něco dražší, ale pokud se podíváte na internet, kolik stojí průměrné wellness, bude pro vás pravděpodobně jejich cena přijatelná. Navíc koupelové esence s éterickými oleji dáváte jen velmi malé množství, působí podobně jako homeopatický lék - energoinformačně a stimulačně.
 5. Dodržet tento postup: Vanu naplnit vodou tak, aby bylo pokud možno ponořené celé tělo kromě hlavy. Začínáme teplotou vody blízké teplotě těla. Postupně co 5 minut zvyšujeme teplotu o jeden stupeň až na 39°C. Na této teplotě setrváme asi 15 – 20 minut (ne déle!!!). Zvláště pro děti je to někdy náročné a chce to trochu vůle. Tím dosáhneme v těle procesů jako při horečce, někdy následuje pocení i v několika vlnách, pocit slabosti a ŽÍZEŇ. Tomu musíme vyhovět, proto dbáme na dostatečný příjem tekutin a odpočinek. Koupel provádíme dle potřeby, ideálně 1-2x týdně po celou zimní sezónu.
 6. Nemáte-li vanu, nevadí. Můžete koupel provádět systémem nejdříve lavór na stůl, potom pod stůl. Tedy nejdříve ponoříme do koupele ruce a předloktí až nad lokty a potom dolní končetiny nejméně do poloviny lýtek. Každou fázi 10 minut. Dbáme, aby neponořené části těla byly v teple!!!

Kdy NE?!

 • Není vhodné pro lidi s onemocněním srdce, vysokým tlakem, křečovými žilami, těhotné ženy a děti do tří let!!!
 • SAMOZŘEJMĚ NE PŘEHŘÍVACÍ KOUPEL PŘI HOREČCE!!!

Bonus navíc?

Budete-li tyto koupele provádět, získáte ještě další bonus. Integrita JÁ totiž pracuje také v teple a je závislá na limbickém systému. Koupele nás psychicky vyladí: neklidné zklidní, oslabené posílí, hyperaktivní děti budou více soustředěné a nespavci lépe usnou.

A provoní vám celý byt. Někdy (většinou v pátek večer) nechávám vanu nevypuštěnou až do rána, abych tento efekt co nejvíce využila. Zdá se vám to až moc na jednu voňavou vanu? Nezbývá, než si to sami zkusit...

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Hana Váňová

Autor: MUDr. Hana Váňovápraktický lékař, odborník v homeopatii, akupunkturista, členka Rady HLA

MUDr. Hana Váňová je členka Rady Homeopatické lékařské asociace a členka Mezinárodní rady pro klinickou homeopatii Conseil d´orientation CEDH se sídlem v Paříži, lektorka CEDH (Mezinárodní škola klinické homeopatie pro lékaře) a jako praktická lékařka-homeopatka působí v Litovli.

Motto: "Homeopatii praktikuji více než 20 let. Již si bez ní svou lékařskou praxi ani běžný život neumím představit. Přináší mi velké uspokojení. Často jsem byla v minulosti bezradná v případech, kdy jsem pacienty, podle potřeby i ve spolupráci s kolegy specialisty, vyšetřila a neshledala žádnou závažnou diagnózu - výsledek zněl: funkční potíže. Dnes v těchto situacích předepisuji cíleně vybrané homeopatické léky se skvělým efektem.

Navíc homeopatika zkrátí rekonvalescenci po operacích, usnadní hojení úrazů, podpoří imunitní systém při virózách, účinně ovlivní akutní emoční poruchy. V těchto případech je mohou bez obav používat i poučení laici."

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2021 08:34

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze