Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Kokosový olej

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Z různých stran se na nás valí informace o důležitosti a prospěšnosti anebo naopak škodlivosti různých tuků. V jednom se už "potravinoví experti" shodli - tuky ano, ale ne ztužené. A nyní je na nás pochopit a vybrat si, ty správné tuky. Obecně nám jsou doporučeny oleje nejlépe za studena lisované. Mezi nimi olivový, sezamový, slunečnicový, dýňový, lněný, arašídový, avokádový, konopný... Všechny mají přínos pro naše zdraví. A někdo k nim rád přidá i KOKOSOVÝ olej.

Ilustrační foto
Zdroj: www.khadi-cz.cz

Jeho vůně je nezaměnitelná, konzistence přímo kouzelná. Zkuste zapojit děti do pozorování: kokosový olej ve skleničce vypadá úplně jinak, když ho máte uskladněný v ledničce a jinak, když ho máte v kuchyni na lince... A to nemluvím o třicetistupňových vedrech v létě. To je kouzlo! Olej je chvíli tuhý, pak zase tekutý!

Ale to je jenom začátek...

Někteří dietologové ho pro jeho účinky na lidský organizmus nazývají superpotravinou. Tento olej podporuje látkovou výměnu, pomáhá spalování kalorií a tak snižuje hmotnost. Doporučují ho diabetikům a všem, kdo mají potíže s hladinou cukru v krvi, protože se rozkladá na glukózu, energii dodává tělu postupně (zasytí na delší dobu) a zároveň se v těle neusazuje. Konzumace kokosového oleje tak dokáže stabilizovat hladinu cukru v krvi a snížit zátěž nadledvinek.

Kokosový olej je složený z kyselin, které jsou známé jako přírodní antibiotika. Obsahuje téměř 50% kyseliny laurové, která se vyskytuje i v mateřském mléku a chrání mladý imunitní systém před viry a bakteriemi. "Kokosáč" - jak kokosovému oleji u nás říkáme, kromě kyseliny laurové obsahuje kyselinu kaprinovou, kaprylovou, kyselinu myristovou. I ty mají zásluhu v boji proti kvasinkám, herpetickým infekcím i plísním.

Jak kokosový olej používat? Je vhodný i k běžné konzumaci?

V tom se dietelogové rozcházejí. Na jedné straně se kokosový olej považuje za "elixír dlouhověkosti", vyzdvihuje se jeho chuť a vůně. Pokud použijeme za studena lisovaný "kokosáč", zabezpečíme přísun vitaminů A, C, E. Dá se použít na přípravu různých pokrmů, dokonce na smažení i jako náhrada másla u lidí s přecitlivělostí na bílkovinu kravského mléka. Příjemně oživí chuť vločkové kaše a je zajímavý v jídlech inspirovaných indickou tradicí.

Druhá skupina odborníků stojí v opozici: podle některých výzkumů, kokosový olej zvyšuje cholesterol. Obsah velkého množství nasycených mastných kyselin v tomto oleji může škodit srdci. Odborníci této skupiny věnující svou pozornost kokosovému oleji by v jídle raději volili jiný rostlinný olej. I oni však souhlasí s tím, že dokáže ničit bakterie a viry, působí proti nadýmání a tlumí bolesti břicha...

Obě skupiny se shodnou na tvrzení, že NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je mít vyváženou a pestrou stravu, do které může patřit i kokosový olej. Vzpomeňme si na větu bylináře Kneippa: "Všeho s mírou a dobrého pomálu." To platí i o kokosovém oleji - jeho vlastnosti využívejte ve zdravé míře.

Pokud doma kokosový olej už máte, je jedno jestli jste se rozhodli k jeho konzumaci. Využít ho můžete i jinak:

Poslouží jako náhrada tělových mlék i krémů na ruce - výborně promastí pokožku. Pomůže i při atopickém ekzému, vyrážkách a různých kožních alergiích. Je šetrný k dětské pokožce a použít ho mohou i muži - jako olej po holení. Na lámavé vlasy i proti jejich padání, na suché i poškozené vlasy se používá formou zábalů. Říká se, že dokáže vyřešit kandidózu - stačí jednu lžičku oleje denně použít k potírání postiženého místa. V zimě i proti sluníčku lze kokosový olej použít na popraskané rty.

Chcete používat přírodní zubní pastu?

Opět sáhněte po kokosovém oleji - bělí zuby, upokojí dásně a zamezí tvorbu aftů. Můj vyzkoušený recept na výrobu zubní pasty: 3 PL kokosového oleje, 1-2 PL jedlé sody, cca 10 kapek esenciálního oleje - my používáme směs tea tree oleje, grepu a eukalyptu. Kdo potřebuje pastu sladkou, přidá 1 KL stévie.

Použití kokosového oleje je široké. U nás na něj nedáme dopustit při nemocech našich dětí, kdy ho používáme jako základní olej a do něj kapame olejíčky (rostlinné silice). Poté ho používáme jako masážní olej. Osobně si ho připravuji na masáž břicha při bolestivé menstruaci - v kombinaci s olejem z růže a majoránky...

Jistě jsme nevyjmenovali všechny možnosti použití kokosového oleje. Život je dobrodružství - a to můžeme zažívat i při objevování nových způsobů využití KOKOSÁČE:-)

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.11.2022 13:02

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze