Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Alergická dermatitida u koní, příběh z praxe

Autor: MVDr. Miroslava Daňková

Dnes se s vámi podělíme o příběh z praxe veterinární lékařky Mirky Vávrové, která v průběhu léta léčila koně s alergickou dermatitidou. Věříme, že tento příběh zaujme i vás.

Ilustrační foto
Zdroj: Freeimages

Jedná se o onemocnění, které je mezi koňáckou veřejností známé jako „letní vyrážka“ a kůň trpící tímto onemocněním je nazýván „mušař“. Příčinou tohoto onemocnění je bodnutí hmyzem, na které organismus reaguje alergickou reakcí. Typicky se tedy zhoršuje v období výskytu hmyzu a v zimním období ustupuje. Bohužel se toto onemocnění objeví každoročně s nástupem hmyzu na jaro znovu a ještě intenzivněji. Postihuje koně jakéhokoli věku a plemene. Na vzniku a rozvoji letní vyrážky se podílí několik faktorů. Zejména genetická predispozice koně, ale také jeho metabolismus, imunitní systém, krmení, prostředí a další.

Alergická reakce se v tomto případě projevuje vznikem dermatitidy. Jedná o hypersenzitivitu typu I nebo IV. Hlavním příznakem je intenzivní škrábání koně. Svědění se objevuje zejména na spodině břicha, v mezinoží, kolem uší, u hřívy na hřebeni krku a kořeni ocasu. Tedy v místech nejčastěji atakovaných hmyzem. Kůže je zarudlá s tvorbou otoků až krust. Při pobytu koně venku se stav zhoršuje. Škrábání koně je tak intenzivní, že se objevují místa s krvavými krustami, ztrácí hřívu a žíně na kořeni ocasu. Důsledkem bývá sekundární infekce postižených míst, která ještě zintenzivňuje pocit svědění. Celodenní svědění koně má dopad na jeho psychický i fyzický stav.

Terapie tohoto onemocnění spočívá zejména v managementu. Omezení expozice hmyzu, používání repelentů, ochranných dek a podobně. Ke snížení alergické reakce se používá aplikace kortikosteroidů.

Příběh z praxe:

Klisna 8 let, využívaná k parkurovému skákání trpí každoročně letní vyrážkou. Toto onemocnění ji velmi limituje v přípravě na závody. Je unavená, neochotná k práci kvůli každodennímu intenzivnímu svědění. Hříva je prořídlá neustálým škrábáním klisny, taktéž kořen ocasu. Na spodině břicha, vnitřní strana stehen a oblast kolem uší jsou neustále rozedírány a kousány. Klisna musela dostávat kortikosteroidy, pak se ale nemohla účastnit závodů, takže tato terapie není dlouhodobě možná. Klisna byla tedy řešena homeopaticky, a to konkrétně použitím léků Ledum palustre 9 C, aby se omezila expozice hmyzu. Dále Poumon histamine 15 C ke snížení alergické reakce a Apis mellifica 30 C na hmyzí kousnutí a svědivé otoky zlepšené chladem. Léky byly klisně podávány rozpuštěné ve vodě. Ledum palustre a Apis mellifica 2x denně, vždy před pobytem venku a při návratu do stáje. Pokud byla klisna ve výběhu, byla četnost podání po návratu do stáje zvýšena. Poumon histamine se podával zvlášť, a to 1x denně vždy ráno. Postupně došlo k ústupu klinických příznaků, snížení intenzity škrábání klisny, postupné zarůstání postižených míst srstí a zlepšení aktivity v práci. Léky byly podávány celou sezonu, jelikož při jejich vysazení došlo během pár dní ke zhoršení stavu. Za celou sezonu nemusela být použita terapie kortikosteroidy a klisna se mohla účastnit parkurových závodů.

MVDr. Miroslava Vávrová

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Miroslava Daňková

Autor: MVDr. Miroslava Daňkováveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.1.2022 02:39

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze