Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Alergická dermatitida u koní, příběh z praxe

Autor: MVDr. Miroslava Daňková

Dnes se s vámi podělíme o příběh z praxe veterinární lékařky Mirky Vávrové, která v průběhu léta léčila koně s alergickou dermatitidou. Věříme, že tento příběh zaujme i vás.

Ilustrační foto
Zdroj: Freeimages

Jedná se o onemocnění, které je mezi koňáckou veřejností známé jako „letní vyrážka“ a kůň trpící tímto onemocněním je nazýván „mušař“. Příčinou tohoto onemocnění je bodnutí hmyzem, na které organismus reaguje alergickou reakcí. Typicky se tedy zhoršuje v období výskytu hmyzu a v zimním období ustupuje. Bohužel se toto onemocnění objeví každoročně s nástupem hmyzu na jaro znovu a ještě intenzivněji. Postihuje koně jakéhokoli věku a plemene. Na vzniku a rozvoji letní vyrážky se podílí několik faktorů. Zejména genetická predispozice koně, ale také jeho metabolismus, imunitní systém, krmení, prostředí a další.

Alergická reakce se v tomto případě projevuje vznikem dermatitidy. Jedná o hypersenzitivitu typu I nebo IV. Hlavním příznakem je intenzivní škrábání koně. Svědění se objevuje zejména na spodině břicha, v mezinoží, kolem uší, u hřívy na hřebeni krku a kořeni ocasu. Tedy v místech nejčastěji atakovaných hmyzem. Kůže je zarudlá s tvorbou otoků až krust. Při pobytu koně venku se stav zhoršuje. Škrábání koně je tak intenzivní, že se objevují místa s krvavými krustami, ztrácí hřívu a žíně na kořeni ocasu. Důsledkem bývá sekundární infekce postižených míst, která ještě zintenzivňuje pocit svědění. Celodenní svědění koně má dopad na jeho psychický i fyzický stav.

Terapie tohoto onemocnění spočívá zejména v managementu. Omezení expozice hmyzu, používání repelentů, ochranných dek a podobně. Ke snížení alergické reakce se používá aplikace kortikosteroidů.

Příběh z praxe:

Klisna 8 let, využívaná k parkurovému skákání trpí každoročně letní vyrážkou. Toto onemocnění ji velmi limituje v přípravě na závody. Je unavená, neochotná k práci kvůli každodennímu intenzivnímu svědění. Hříva je prořídlá neustálým škrábáním klisny, taktéž kořen ocasu. Na spodině břicha, vnitřní strana stehen a oblast kolem uší jsou neustále rozedírány a kousány. Klisna musela dostávat kortikosteroidy, pak se ale nemohla účastnit závodů, takže tato terapie není dlouhodobě možná. Klisna byla tedy řešena homeopaticky, a to konkrétně použitím léků Ledum palustre 9 C, aby se omezila expozice hmyzu. Dále Poumon histamine 15 C ke snížení alergické reakce a Apis mellifica 30 C na hmyzí kousnutí a svědivé otoky zlepšené chladem. Léky byly klisně podávány rozpuštěné ve vodě. Ledum palustre a Apis mellifica 2x denně, vždy před pobytem venku a při návratu do stáje. Pokud byla klisna ve výběhu, byla četnost podání po návratu do stáje zvýšena. Poumon histamine se podával zvlášť, a to 1x denně vždy ráno. Postupně došlo k ústupu klinických příznaků, snížení intenzity škrábání klisny, postupné zarůstání postižených míst srstí a zlepšení aktivity v práci. Léky byly podávány celou sezonu, jelikož při jejich vysazení došlo během pár dní ke zhoršení stavu. Za celou sezonu nemusela být použita terapie kortikosteroidy a klisna se mohla účastnit parkurových závodů.

MVDr. Miroslava Vávrová

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Miroslava Daňková

Autor: MVDr. Miroslava Daňkováveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 23.10.2019 20:23

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze