Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Spící princezna

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

"Šípová ružička plače, nevieme, čo ju súži", zpívá se v jedné písničce. Nepamatuji si už přesne, jak se příběh rozvíjel dál, ale tuším, že pokud se s námi ČERVENÁ SPÍCÍ KRASAVICE podělí o své bohatství, my se trápit nebudeme:-)

Ilustrační foto

Už ve Starém Řecku a Římě byla Šípová růže oblíbená - její květy symbolizovaly lásku, touhu i něhu. Připisovali jí i to, že podporuje mlčenlivost a zachová mladost. V okvětných listech se dámy koupaly a náhrdelníky z plodů chránily před zlem a dokázaly přivolat lásku.

A jak k nám tyto keře promlouvají dnes?

Stačí se v září, říjnu projít lesem, kde rostou šípky a můžeme zasytit svůj hlad po kráse pohledem právě na keře obsypané červenými šípky. Když si je nasbíráme do košíčků a doma zpracujeme, bude bohatší i naše tělo - o mnoho cenných látek potřebných k boji proti nemocem.Šípky jsou bohaté na vitamí C, A, B1, B2, K, P, kyselinu jablečnou, kyselinu citronovou, karoten, vápník, rutin, pektiny, třísloviny, silice. Díky obsahu těchto prospěšných látek, posilují imunitu a zmírňují krvácení.

Než se na keřích objeví plody, hodně získáme i z okvětních lístků - kdysi sloužily jako projímadlo, získává se z nich silice, která se přidává do parfémů, mýdel, koupele...

Vraťtme svou pozornost k plodům. Sbíráme plody tvrdé, oranžové anebo červené. Měkké prozrále na sběr nejsou vhodné. Nejlepší čas na sběr je za slunečních dnů do prvních mrazíků. Zpracovat je také není složité - je to někdy sice úkol pro Popelku, ale vyplatí se věnovat mu čas:-)

  • Sušené plody: Plody sušíme nejlépe při teplotě 10 - 35 °C. U nás se osvědčilo sušit je přepůlené, rozprostřené v tenké vrtsvě. Mnozí si ale pochvalují také sušičku na ovoce, kde díky rychlejšímu sušení šípky ztratí měně vitamínu C. Usušené šípky nesmí být lepkavé, ani měkké. Skladujte jej na suchém a chladném místě maximálně 1 rok.
  • Šípkový čaj 1.: Asi 20 bobulek šípku prořízneme, "chlupatá" semínka lžičkou vyškrábeme. Poté semínka rozkrájíme na drobné kousky, zalijeme asi půl litrem studené vody a vaříme. Účinky šípkového čaje zvýšime, když šípky necháme nejdřív přes noc louhovat a vaříme ráno. Po uvaření čaje, můžeme dosladit medem. Čaj si můžeme uvařit i ze sušených šípků. Jeho pitím doplníme vitamíny, získáme energii, zmírníme projevy únavy. Bylináři doporučují tento čaj i při onemocnění močových cest, anémii a cukrovce. Jako dárek navíc dostáváme, že čaj mohou pít děti, dospělí, těhotné i kojící maminky!
  • Šípkový čaj 2.: Pro ty, kdo mají rádi jednoduchost, stačí, když za hrst šípků zalijou vařící vodou, nechají louhovat a procedí.
  • Šípkový sirup: 1 kg zralých plodů šípku, 2 l vody, 1,5kg cukru. Bobulky omyjte, nechte okapat, rozkájejete na poloviny a vyškrebte semínka i chloupky, rozmačkejte. Zalijte litrem vody, přiveďte varu a vařte asi 10 minut. Ještě horké sceďte. Šípky, které zůstaly, zalijte litrem vody, znovu povařte10 minut a sceďte. Obě šťávy smíchejte a přidejte cukr. Vařte maximálně 10 minut při teplotě 80 - 90 °C. Ještě teplé naplňte do lahví a dobře uzavřete. Skladujte na tmavém a chladném místě.
  • Šípková marmeláda: 1kg šípků, 2 l vody, 1,5 kg cukru. Plody opláchneme, překrojíme, lžičkou vyškríbeme chlouky a semínka nakrájíme anebo rozmačkáme. Zalijeme polovinou vody, vaříme 10 minut, scedíme, zbylé plody ještě jednou zalijeme vodou, vaříme 10 minut, scedíme. Obě šťávy smícháme s cukrem a vaříme do zhoustnutí. Plníme horké do sterilních skleniček. Postup i ingredience jsou stejné jako u sirupu. rozdíl je v tom, že sirup vaříme krátce a marmeládu až do zhoustnutí. Marmeládu můžeme vylepšít, když do ní před koncem vaření přidáme trochu bobulek rakytníku - ve skleničce to vypadá krásně:-)

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:51

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze