Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

"Práce porodní asistentky pro mě měla být jen přestupnou stanicí..."

Kolektiv autorů: Lucie Nestrašilová, Bc. Monika Chytilová

Dnes pro vás máme připraven rozhovor s čerstvou absolventkou oboru Porodní asistentka na Masarykově univerzitě v Brně, Bc. Monikou Chytilovou. Co ji přivedlo ke studiu? Jak se dostala k homeopatii? 

Ilustrační foto
Zdroj: http://www.med.muni.cz

Ve svém článku píšete, že práce porodní asistentky měla být jen přestupnou stanicí. Co rozhodlo o tom, že jste setrvala?

Vždy jsem si šla za svým cílem vystudovat medicínu, stát se lékařkou a pomáhat lidem. Bohužel jsou konkrétně obory Všeobecného lékařství pod velkým náporem mnoha studentů. Umístit se mohou jen ti nejlepší, mezi které jsem se v přijímacím řízení nedostala. Obor porodní asistentka se stal pro mě po nástupu do prvního ročníku pouze přechodným, protože jsem se nadále připravovala na přijímací zkoušky Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity. Brala jsem to jako velkou zkušenost a měla naději v tom, že již na této fakultě studuji, mám stejné předměty, stejné vyučující a zkoušející. Dlouhou dobu jsem byla přesvědčena o tom, že to opravdu zkusím znovu. Zlomovým momentem pro mě však byl nástup do praxe, kde jsem viděla v čem se liší práce porodní asistentky od práce lékaře. Čím více jsem na praxi docházela, tím více jsem si uvědomovala, že pokud chci opravdu práci v přímém kontaktu s lidmi, jsem na správné cestě. Lékař má sice vyšší postavení, ale nemění to nic na faktu, že v praxi je komunikace mezi porodními asistentkami a ženami (ať už v průběhu těhotenství, porodu nebo šestinedělí) vzájemně bližší. Samozdřejmě je rozdíl v tom, zda si představíme práci lékaře v soukromé praxi, nebo práci lékaře na jakémkoliv oddělení porodnice.

V jakém stádiu těhotenství by si podle Vás měla žena najít svou porodní asistentku?

Každá žena a možná i porodní asistentka má na to odlišný osobní názor. Záleží na tom, jestli si žena vyžaduje přítomnost porodní asistentky v průběhu celého těhotenství, nebo jen v průběhu porodu či poporodního období. Já bych ženám doporučila najít si svoji porodní asistentku již na začátku těhotenství, nejlépe do konce prního trimestru. Je důležité aby se PA s ženou seznámila, věděla vše o jejím aktuálním zdravotním stavu a průběhu těhotenství. Tak aby mohla zavčasu reagovat na potenciální problémy, které se u ženy nebo plodu mohou projevit.

V čem vidíte zásadní přínos porodní asistentky pro ženu v průběhu těhotenství?

Každá těhotná žena má právo na to vybrat si svoji porodní asistentku a gynekologa. Jsou ženy, které důvěřují pouze lékařům, a proto vyhledávají především je. Práce PA je ale od práce lékaře odlišná. Myslím si, že PA je pro těhotné nebo rodící ženy takovou příležitostní "kamarádkou", protože jejich vzájemný vztah je velmi osobní. V průběhu těhotenství mohou PA nabídnout všem těhotným ženám různé kurzy týkající se předporodní přípravy, cvičení na balonech nebo plavání. Na tyto kurzy mohou ženy chodit od začátku do konce těhotenství (také se svými partnery). Během tohoto období si "vybudují" určitý vztah se svojí PA, se kterou se mohou domluvit i na přítomnost u porodu. Díky těmto setkáním je porodní asistentka skvěle připravena tento důležitý okamžik v životě ženy co nejlépe zvládnout, poskytnout co nejlepší péči a oporu. Je velký rozdíl v tom, zda se žena s PA zná z průběhu těhotenství (se společnou přípravou na porod) nebo se poznají při příjmu na porodní sál. V tomto případě se PA o ženě dozví jen základní odborné informace a jejich vzájemný vztah není natolik osobní. Přesto všechno je mnoho PA, pracujících na porodních sálech, které jsou velmi empatické, trpělivé a přátelské. Proto si dokáží vybudovat bližší kontakt a spolupráci s většinou rodících žen.

Jak jste se dostala k homeopatii? Byla Vaše účast na Litovelském homeopatickém fóru Vaším prvním setkáním s touto alternativní léčebnou metodou?

S homeopatii jsem se poprvé setkala ve škole, při studiu porodní asistence. Bylo to díky paní PhDr. Radce Wilhelmové, která nás učila většinu odborných předmětů. Tehdy jako předsedkyně ČKPA-SPAJK (Česká konfederace porodních asistentek) měla velmi dobrý přehled v našem oboru a umožnila nám tehdy ještě "studentkám" zůčastnit se různých konferencí týkajících se našeho oboru. Některé z nás to využily a těchto konferencí se zůčastnily.Musím říct, že to bylo vždy velmi naučné. Litovelské homeopatické fórum byla jedna z dalších nabídek, která přišla od paní Mudr. Hany Váňové na naši katedru. Já spolu s další spolužačkou jsme tuto nabídku přijaly a byly velmi nadšené. Setkali jsme se mnoha PA, ale i lékaři různých oborů, využívajících homeopatii ve svojí praxi. Jejich výsledky byly velmi obdivuhodné a přesvědčivé.

Doporučila byste následné vzdělávácí semináře, které jste absolvovala, i svým kolegyním, porodním asistentkám?

Určitě ano. Je mnoho směrů, kterými se porodní asistentka může vydat, ale na začátek je vždy důležité vybrat si ten správný. V našem oboru je spoustu věcí, ve kterých se musíme neustále zdokonalovat nebo učit. Proto bych doporučila zkusit si i tento směr alternativní medicíny, který je v mnoha způsobech šetrnější a praktičtější. Všechny vzdělávací semináře, týkající se tohoto směru mohou být velmi naučné,ne jenom pro obor porodní asistence.  

Poznámka redakce: Bakalářskou práci Bc. Moniky Chytilové, v níž se věnuje komplementárním postupům v praxi porodní asistentky a jejich využití ve fyziologickém těhotenství najdete zde:

svethomeopatie.cz/repository/1604/file/bakal%C3%A1%C5%99sk%C3%A1%20pr%C3%A1ce%20PDF.pdf

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová
Bc. Monika Chytilová

Kolektiv autorů:
Lucie Nestrašilová, Bc. Monika Chytilová

Lucie Nestrašilová šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Bc. Monika Chytilová Porodní asistentka

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.6.2020 10:32

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze