Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Komplementární postupy v praxi porodní asistentky

Autor: Bc. Monika Chytilová

Jsme velmi rádi, že se homeopatie postupně dostává i na univerzitní půdu. Důkazem toho může být i příběh Moniky Chytilové, která je čerstvou absolventkou oboru Porodní asistentka na Masarykově univerzitě v Brně. Monika se s námi podělila nejen o svou cestu k homeopatii, ale i o svou bakalářskou práci...

Ilustrační foto

Stát se porodní asistentkou pro mě nebyla jednoznačná volba mého vysněného povolání, ale pouze plánované „přechodné stanoviště“. Nyní jsem nesmírně ráda, že jsem na tomto „stanovišti“ setrvala a dostala možnost uvědomit si, že jsem si své vysněné povolání už našla.

V průběhu svého studia jsem měla možnost zúčastnit se konferencí, seminářů a kurzů, na kterých jsem získala mnoho dalších zkušeností a nápadů. Když jsem se rozhodovala, o čem bych mohla napsat svoji bakalářskou práci, hledala jsem téma dnešní doby. Takové téma, ve kterém mohu využít svoje poznatky a zkušenosti, a v této podobě je předat dalším ženám i porodním asistentkám. Po tom, co jsem měla během studia možnost zúčastnit se Homeopatického fóra v Litovli a po něm následně základního kurzu homeopatie v Brně, byla jsem jednoznačně přesvědčena o vhodném tématu pro moji práci. Bakalářskou práci jsem nazvala Komplementární postupy v praxi porodní asistentky a jejich využití ve fyziologickém těhotenství. Je rozdělena na teoretickou a praktickou část. Teoretická část sumarizuje těhotenství, probíhající fyziologické změny organismu a následně obtíže, vznikající z důvodu těchto změn. Dále obsahuje stručný přehled komplementárních metod, které lze využít při řešení vzniklých obtíží, se zaměřením na homeopatii, přirozeným způsobem podporující fyziologický průběh těhotenství. Praktická část se skládá z ankety a 10 případových studií. Ze skupiny 166 anketou oslovených žen, bylo vybráno 10 žen užívajících homeopatii v průběhu těhotenství, se kterými byly zpracovány jednotlivé případové studie.

Stanovila jsem si sedm cílů, ke kterým prostřednictvím ankety a případových studií tato práce směřovala. Prvním cílem bylo zjistit, jaká je informovanost těhotných žen o možnosti využití komplementárních metod (dále KM) v těhotenství a zda ženy vyzkoušely některou z KM v tomto období. Z výsledků ankety vyplynulo, že 27 % žen zná KM a využily je v průběhu svého těhotenství. Dalších 27 % žen uvedlo, že tyto metody zná, ale v průběhu těhotenství žádnou z nich nevyužily. Zbylých 46 % žen uvedlo, že tyto metody neznají a nikdy je v průběhu těhotenství nevyužily. Dalším cílem bylo zjistit, která KM byla ženami v průběhu těhotenství využita nejčastěji, a čtvrtým, na jaké nejčastější obtíže. Ženy oslovené anketou uvedly jako nejčastěji využitou KM homeopatii a nejčastější důvod využití těchto metod strach z porodu. Metoda homeopatie byla podrobena bližší analýze prostřednictvím případových studií. Každá případová studie je úmyslně zaměřena na řešení rozdílných obtíží s využitím doporučených konkrétních homeopatik. Oslovené ženy využily nejčastěji homeopatika na přípravu k porodu, Nejčastějším doporučeným i využitým homeopatikem je Arnica montana. Pátým cílem bylo zjistit, kdo nebo co je pro ženy nejčastějším zdrojem informací o KM, a šestým, zda byly spokojené s jejich účinkem. Skoro všechny ženy oslovené anketou, byly s jejich využitím i účinky spokojeny, a jako nejčastější zdroj informací uvedly internet. Polovina žen z případových studií uvedla, že jim byla homeopatie doporučena lékařem, a všechny tyto ženy byly s jejím účinkem spokojené.

Z celkových výsledků práce vyplývá, že ženy nejsou dostatečně informovány o KM, které mohou využít v průběhu těhotenství. Pokud ženy o KM vědí, nebyly nejčastějším zdrojem informací PA, které jsou v kontaktu s těhotnou ženou pravidelně, což bych ráda změnila v průběhu svého budoucího povolání. Abych podpořila dostatečnou informovanost těhotných žen, ale i porodních asistentek, studentek PA a široké veřejnosti, vytvořila jsem dva edukační postery o nejčastějších komplementárních metodách a nejvyužívanějších homeopatických přípravků v průběhu těhotenství.

Poznámka redakce: Celou bakalářskou práci najdete k náhledu zde:

svethomeopatie.cz/repository/1604/file/bakal%C3%A1%C5%99sk%C3%A1%20pr%C3%A1ce%20PDF.pdf

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Bc. Monika Chytilová

Autor: Bc. Monika ChytilováPorodní asistentka

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 31.10.2020 08:43

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze