Rychlé rady
Víte, že ...
Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Fenomén běh
Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.
Řekla bych, že se běh dostal na přední místa ve výběru pohybových aktivit. Je to dobře? Jak se k tomu postavit?

Zdroj: Shutterstock
Předně, běh je velmi přirozená pohybová aktivita. Nutno ale připsat, že pro lidi, kteří žijí v souladu s přírodou, jak nutričně, tak pohybově. Často se setkávám v ordinaci s případy, kdy se někteří rozhodnou pro sebe „něco udělat“ a jako blesk z čistého nebe začnou běhat. Problémy se dostaví záhy.
Jak začít?
Pokud chcete začít běhat, měli byste být v té době bez bolestí a potíží v pohybovém systému. Pokud je v této oblasti potřeba něco dořešit, obraťte se na fyzioterapeuta.
Na jednu stranu je optimální běhat v přirozeném měkčím terénu, např. v lese, nebo přírodním parku, na druhou stranu je zde pro netrénované jedince mnohem větší riziko úrazu. Noha se musí neustále přizpůsobovat terénu, což ji sice cvičí, ale netrénovaná se brzy vyčerpá a často zvrtne. Pokud vám tedy nezbyde nic jiného než běhat po rovném terénu, měli byste zvolit vhodnou obuv. Vhodnou obuví nemusí být letní tenisky, které máte sice nové (a ne úplně levné), nicméně takové boty ne vždy splňují kritéria boty na běhání. Optimální je nechat si poradit v obchodě se sportovním zaměřením nebo si o tom něco napřed přečíst v literatuře, či na ověřených zdrojích na internetu.
Pokud není možné volit běh v terénu, nabízí se běhací pásy. Běh na běhacím pásu bude vždy pouze náhražkou běhu v terénu, kde tělo reaguje daleko přirozenějšími pohybovými stereotypy a v neposlední řadě relaxuje i psychicky. To je dobré vzít v potaz a alespoň občas do terénu vyrazit.
Běh se sluchátky?
Otázkou také zůstává poslech hudby při běhu. Hudba na jedné straně u někoho zvyšuje výdrž, na straně druhé straně nám bere optimální zpětnou vazbu z pohybového systému a tedy i optimální korekci. Zaměstnává totiž naše receptory a to v tu chvíli nejen sluchové. Hudba nám samozřejmě evokuje obrazy a snižuje pozornost na úkor bezpečnosti. Dovolím si také podotknout, že tinitus neboli „šelest v uších“ se díky poslechu hudby sluchátky rapidně zvyšuje, což je z dlouhodobého hlediska nebezpečné.
Nezapomeňte na protažení!
Před během je vhodné protáhnout si svalové skupiny na dolních končetinách, zadní a přední stranu stehen, lýtkové svaly. Pro začátek zvolte kratší trasu, pokud nemáte možnost změřit délku trasy, volte časový úsek, např. začněte během 10 minut, klidně i kratším. Začátečníkům doporučuji dát vždy po jednom dni běhu minimálně jeden den pauzu pro regeneraci a opět: další trénink zahajte až budete úplně v pohodě.
Prevence
Pokud již předem víte, že nejste v ideální kondici, můžete v rámci prevence větší svalové únavy, jakož i k regeneraci, použít homeopatické léky. Lékem první volby je Arnica montana, optimálně v pitném režimu, tedy do půl litru neperlivé vody rozpustit 10 granulí a popíjet před během i po něm.
Po běhu si hned nesedejte, ale pokračujte v pomalé chůzi minimálně po dobu tří minut. Tato lehká svalová aktivita pomůže rychleji odplavit produkty látkové přeměny, svaly se rychleji zotaví. Pokud máte možnost, je vhodné si po běhu dopřát lehkou příjemnou masáž. Protažení svalů po tréninku je na zvážení, více se dozvíte v mém článku o protahování. Vhodnou alternativou je např. chůze pozadu do kopce, kdy svaly pracují v opačném režimu a dobře se tak uvolní.
V případě, že Váš pohybový systém nezareaguje na běh zpočátku úplně optimálně, můžete si pomoci homeopatickými léky.
Homeo tipy:
Svalová únava | ARNICA MONTANA 9 C |
Otok kloubu | APIS MELLIFICA 30 C |
Přetížení šlachy | RUTA GRAVEOLENS 9 C |
Natažení vazu | RHUS TOXICODENDRON 9 C |
Vyčerpání | KALIUM PHOSPHORICUM 15 C |
Uvedené léky užívejte 2-3x denně v dávce 5 granulí až do odeznění potíží.
Úspěšné běhací začátky přeje Radana.
Poznámka redakce:
Více informací o Arnice naleznete také na webu: ARNIKA - MOJE HOJIVÁ POMOCNICE.
Další homeopatické tipy naleznete v praktické kartě "Jak zvládnout potíže při běhání".
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích