Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Ona je ta pravá - Vanilka!

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Nezapomenutelnou a nezaměnitelnou vůni vanilky má snad každý rád. I když i tohle pravidlo má své výjimky. Moje babička mi zakazovala používat v mých kuchařsko-pekařských začátcích vanilínový cukr. Myslím, že ani netušila, jakou dělá službu pro zdraví mé i mých "pokusných" ochutnávačů. 

Ilustrační foto

Co je vlastně vanilka?

Vanilka pravá je liána se vzdušnými kořeny, šplhavými lodyhami, plochými listy a velkými žlutými květy. Jejímu plodu se u nás nesprávně říká VANILKOVÝ LUSK. Odborníci ji raději označují jako válcovitou tobolku. Rostlina je vlastně podobná vínné révě - je ale vyšší: dosahuje výšky až 25 metrů. Ve volné přírodě se stává i to, že plodí ovoce i 30 - 40 let!!!

Vedle šafránu a kardamonu je vanilka nejdražším kořením. Rostlina pochází z jihovýchodního Mexika a v dnešní době se pěstuje i v jiných v tropech. Jedině v oblasti původního výskytu je vanilka opylována včelami (rod Melipona), v ostatních oblastech je nutné vanilku opylovat ručně. I to je důvodem její vysoké ceny.

Účinky vanilky jsou afrodiziakální, antipyretické, antimutagenní, antimikrobiální, působí proti nadýmaní a tradiční mexická medicína ji využívala i k léčbě zubního kazu. Významný je i její povzbuzující účinek - dobrý tip pro maminky, které se chtějí zbavit "dobíjení baterek" pomocí čokolády:-)

Zajímavé je, že z přibližně 12 000 tunové roční spotřeby vanilky je přírodní vanilky jenom 1 800 tun!

A jaký je ten zbytek? Umělý vanilín, který je přidáván i do vanilínových cukrů.

Proč volit k pečení pro své drahé raději přírodní vanilku než vanilín?

Stačí dvě slova, která označují původ syntetického vanilínu: ropa nebo dřevo. Levnější výroba je právě z ropy, tudíž i více využívaná. Využívané je i aroma ethylvanilín - vyrobený synteticky v laboratořích.

Tak dobrá, řeknete si. Vyměním jednu položku v nákupním seznamu. Místo vanilínového cukru si napíšu cukr vanilkový. Nedělejte to. Co je na obalu vanilkových cukrů napsáno, nemusí být vždy pravda. Neobsahují sice ethylvanilín, ale přírodní vanilku v mizivém množství (někde jen 0.003 mg vanilky na 1 gram cukru!). Často se pak stane, že místo kvalitního vanilkového cukru si domů přineseme akorát hodně drahý cukr.

Levnější je koupit si vanilkový lusk a třtinový cukr a PRAVÝ vanilkový cukr si doma vyrobit.

Potřebujeme:

500 g třtinového cukru
1 vanilkový lusk

Vanilkový lusk podélně rozřízneme, vyškrábeme z něj semínka, které nasypeme do misky s cukrem. Pořádně několik minut mícháme. Na závěr přidáme i nakrájený prázdný lusk. Vše nasypeme do uzavíratelné nádobky. Cukr používáme k pečení i dochucování růných dobrot.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 19:27

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze