Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Od Makové panenky do Makové vesnice

Autor: Lucie Pilátová

Vracíte se rádi do dětských let, plných pohádek? Komu by neutkvěla v paměti ta o Makové panence a její nádherně červené sukýnce, vyrobené z okvětních lístků máku. Mák je také oblíbeným tématem malířů, fotografů, ale i zručných mistrů kuchařů, kteří z něj kouzlí doslova zázraky. Na maková pole narazíte při procházkách přírodou téměř všude na světě. Seznamte se s mákem…

Ilustrační foto
Zdroj: freeimages

Mák setý je významná kulturní plodina, která se k nám podle některých pramenů dostala až z Asie, podle jiných ze Středomoří. Ať tak či onak, v Čechách se máku daří. Pěstuje se nejenom na zahrádkách, ale i ve velkém na polích, můžete ho objevit i ve zplanělé formě na loukách, v úvozech polních cest apod.

Mák modrý

Tato tradiční varianta se u nás využívá především v potravinářství pro její výbornou chuť. Jedná se o mák olejný, který má podstatně nižší obsah morfinových alkaloidů, takže se nehodí pro farmaceutické zpracování. Jiné to je v lidovém léčitelství, kde se uplatnil ve formě výluhů a tinktur. Český mák obsahuje bílkoviny, vodu, anorganické látky – kalcium, magnesium, vlákninu, sacharidy a také směs alfa, beta a gama ferolů, což jsou látky se silnými antioxidačními účinky ze skupiny vitamínů E, kyselinu pantotenovou, niacin a thyamin. K tomu připočítejte ještě až 50 % oleje s nenasycenými mastnými kyselinami.

Zdravotní účinky

Mák ovlivňuje dýchací orgány, proto se používá jako lék proti nemocem dýchacích cest. Současně to je i významný tišící prostředek při bolestech. Vzhledem ke značnému obsahu vápníku je obzvlášť vhodný pro ty, kteří z nějakého důvodu nemohou konzumovat mléčné potraviny a pro všechny, kterým hrozí nebezpečné řídnutí kostí.

Ale pozor na alergie, které může mák vyvolávat. Často se objevují až v dospělosti a náhle. Většinou v souvislosti s alergií na nějakou další potravinu.

Kde se skrývá morfin?

Kromě semínek se sklízí také tzv. makovina, což jsou rozdrcené makovice a další nadzemní části stonku. Právě v makovině se nachází velké množství alkaloidů, především morfinu, ale také kodeinu a dalších. Morfin působí jako analgetikum, snižuje vnímání bolesti, ovlivňuje centrální nervový systém, dýchání atd. Problém ovšem je, že už při krátkodobém užívání na něj vzniká návyk.

Z nařezaných makovic se sbírá opium, což je bílá tekutina, která vytryskne v místě řezu. Po usušení změní barvu hnědou. Z něj se pak chemickými procesy získává droga heroin. Jak už bylo řečeno výše, náš mák je vhodný především pro potravinářské účely. Opium se získává hlavně z odrůd, které se pěstují v Asii. 

Kde bydlí Maková panenka

Pokud vás prázdninové toulky zavedou do Dolního Rakouska, navštivte vesnici Armschlag, které se přezdívá Maková vesnice. Obklopují ji lány waldviertelského šedého máku, který kvete pouhé dva týdny v červenci, a to nejenom červeně, ale také fialově nebo bíle. S mákem se zde můžete seznámit na makové naučné stezce, která je plná nejenom informací o máku, ale také o makových dobrotách. Až vás budou bolet nohy, můžete posedět mezi máky v místní zážitkové zahrádce, ochutnat makové dorty nebo třeba candáta v makové košilce a to vše zapít makovým nápojem. Koupit se zde dá i maková čokoláda, maková marmeláda nebo makový med. Místní zde dokonce vyrábějí makovou kosmetiku.

Třetí neděle v měsíci

V Armschlagu je třetí červencová neděle tradiční nedělí makového květu, v jejímž rámci se pořádají lidové veselice. Třetí srpnovou neděli se pořádá makový pochod krajinou kolem Armschlagu. Putování za mákem probíhá po různě náročných trasách, které jsou přizpůsobeny jak sportovcům, tak i rodičům s dětmi či starším lidem. Třetí neděli v září se v Armschlagu koná tradiční makové posvícení se sladkými makovými koláči, makovým olejem a makovou kořalkou. Stačí jen ochutnat…

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Pilátová

Autor: Lucie Pilátovánovinářka

"Mám ráda inteligentní humor, napínavé detektivky, dobré víno a jídlo, různé kouty světa, baví mě život a živí mě písmenka."

Moje moto: "... o životě s nadhledem a ironií, jedině tak se totiž z toho všeho nezblázníte:-)"

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:53

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze