Rychlé rady
Víte, že ...
Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Kontroverzní kopřiva
Autor: Lucie Pilátová
Představovat kopřivu by v jejím případě bylo tak trochu nošením dříví do lesa. Zkusím to proto z jiného pohledu. Asi málokterá bylinka vyvolává v lidech tolik rozporuplných emocí jako právě kopřiva. Na jednu stranu vás dokáže požahat takovým způsobem, až vás postižená ruka brní, pálí i několik hodin, k tomu přihodí menší či větší alergickou reakci, na stranu druhou vám obzvlášť na jaře očistí tělo od různých škodlivých nánosů, které se v něm během zimy nahromadily.

Zdroj: freeimages
Je až s podivem, kolik toho tahle bylinková popelka, kterou najdete hlavně na rumištích, v úvozech cest, v zapomenutých koutech zahrad, kde si žije svůj doslova urputný život, umí a co všechno obsahuje:
V kopřivě najdete vitamíny C, K, vitamíny skupiny B, také karoten, kyselinu panthotenovou a minerály, železo, draslík a oxid křemičitý. Další významnou látkou je chlorofyl, histamin, serotonin a další užitečné složky.
Základem léčebné práce kopřivy je, že čistí krev. K tomu působí močopudně, napomáhá k likvidaci bakterií, plísní a usnadňuje trávení. Lze ji ale použít i na kožní problémy, dobře funguje při různých revmatických onemocněních, dně, zlepšuje krevní oběh a používá se jako podpůrný prostředek ke snižování hladiny cukru v krvi a tvorbě červených krvinek. Působí na srdce a další orgány, hojí rány a zmírňuje krvácení.
Kopřivu můžete sbírat od jara do září, nejlépe ale do konce května. Trhají se hlavně mladé lístky, a to buď na zahradě, nebo ve volné přírodě. Suší se rychle, v polostínu, nejlépe v průvanu. Zkusit to můžete i v sušičce, kde je ovšem třeba dát pozor na teplotu, aby nedošlo ke spálení.
Odvar z kopřivy, tinktura, to jsou nejvíce využívané způsoby, jak tuhle skromnou bylinku konzumovat. Dá se z ní ale dělat spousta dalších produktů, například kopřivová šťáva, kterou zvládnete s pomocí odšťavovače. Užívá se jedna polévková lžíce v tekutině. Ideálně ji hotovou zmrazte v přípravníku na led. Malé kostičky pak stačí 3x v týdnu během jednoho měsíce hodit do vody, čaje, minerálky a máte další zdravotní bod k dobru.
A co teprve kopřivový špenát, kopřivová polévka nebo bramborové placky s kopřivami. Nebojte se je přidat všude tam, kam dáváte bylinky, špenát a další.
Kromě zdravotních účinků je kopřiva využívána i pro své kosmetické vlastnosti. Známá je především jako povzbuzující prostředek k růstu vlasů, jejich odmaštění. Výborná je ale i na pleť.
Co jste možná nevěděli o kopřivě
Z kopřivy se kdysi vyráběl papír, nitě, lana, provazy, tkaly látky. Ostatně, stačí si vzpomenout na pohádku O sedmero krkavcích? Sestra sedmi bratrů musela spříst vlákno z kopřiv, z něj utkat látku a ušít košile. Podle pověr by vás kopřiva měla ochránit od zlých duchů. Kopřivou se také zjišťovalo, zda je člověk živý nebo mrtvý.
A mimochodem, už jste zkoušeli kopřivové pivo? Je lehce nazelenalé, má příjemnou vůni a chutná po sušených kopřivách.
Na závěr mám pro vás tip na kopřivový sirup:
Kopřivy propereme ve studené vodě, Důkladně omyjeme citrónovou kůru ze 4 citrónů a nakrájíme je na plátky.
Čisté kopřivy vložíme do většího hrnce a zalijeme vodou. Do vody přidáme kyselinu citronovou a rozkrájené citrony. Vše přivedeme k varu a asi 5 minut povaříme. Vývar i s kopřivami necháme v hrnci 24 hodin luhovat.
Po této době obsah hrnce scedíme. Do šťávy z kopřiv přisypeme cukr, přivedeme za stálého míchání k varu a sirup necháme krátce přejít varem.
Kopřivový sirup ihned přelijeme do skleněných lahví. Nezapomeňte, že láhve (i zátky) musí být čisté, předem sterilované vroucí vodou. Láhve musíme navíc předem předehřát v teplé vodě, aby nepopraskaly. Po naplnění lahve ihned zazátkujeme a necháme chladnout na vzduchu.
Kopřivový sirup využijete hojně v létě. Naředěný perlivou vodou, ochlazený ledem a ochucený plátkem citronu, je výborným osvěžením.
Příprava sirupu trvá cca 1 hodinu, Tak na zdraví kopřivám!
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích