Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Májový poklad

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Máme další měsíc před sebou. Gurmáni se jistě těší na první letošní pochoutku, nazývanou bílé zlato. Jedná se o bryndzu. 

Ilustrační foto
Zdroj: wikipedia

Bryndzu považují odborníci na zdravou výživu za opravdovou "bombu" pro zdraví. Bryndza totiž obsahuje probiotika, snižuje cholesterol a tuky v krvi. Něktěří odborníci tvrdí, že dokáže snížit krevní tlak. Je to doslova skvost vyrobený z ovčího mléka. Tyto skvělé účinky má jen bryndza vyrobená z nepasterizovaného ovčího mléka. Pasterizace ničí její probiotické i léčivé účinky.

Co ještě bryndza obsahuje?

Bílkoviny, minerály, vitamíny skupiny B a kyselinu linolovou. Bryndza má i antisklerotické účinky a podporuje samočistící procesy v těle. Navíc, "bílé zlato" je dobře snášeno i lidmi trpícími intolerancí laktózy.

Jak se bryndza vyrábí?

Z čerstvě nadojeného mléka se nejdřív vyrobí hrudkovitý ovčí sýr a ten se nechá zrát. Poté se odstraní kůra, vytlačí syrovátka, lisuje sa a drtí. Nadrcená hmota se solí a rozetře a takto vznikne měkký slaný sýr, kterému se říká bryndza.

Podle technologie zpracování známe bryndzu tradiční - nepasterizovanou, vyrobenou ze syrového mléka; bryndzu pasterizovanou, která je vyrobena z mléka převařeného. Obsahuje jen několik druhů probiotických bakterií, proto se tam uměle přidávají. Nejchudší je termizovaná bryndza - neosahuje žádné mléčné bakterie, je to vlastně "prázdný" produkt.

Jiné dělení rozlišuje zimní, letní, originální Liptovskou a plnotučnou zimní bryndzu. Do zimní i letní je přidán v určitém poměru i kravský sýr. Letní bryndza se vyrábí v době, kdy se ovce můžou pást na loukách. Letní bryndza se začíná vyrábět v květnu (máji) - říká se jí "májová". Jediná čistá bryndza - bez podílu kravského sýra je Liptovská bryndza.

Jakou zvolit?

Na balených výrobcích číst etiketu, u vážené věřit obchodníkovi, že to, co nám nabízí, je nepasterizovaná čistá bryndza.

Jak s ní naložit?

Jednoduchou pomazánku, kdy smícháme nakrájenou pažitku, trochu másla, mletou papriku, kmín a bryndzu, zvládnou i děti.

Trochu složitější je příprava bryndzových halušek. U nás doma jsme si oblíbili jednodušší, zdravější variantu.

Jsou to ječné kroupy s bryndzou.

Potřebujeme:
hrníček velkých ječných krup
2,5 - 3 hrníčky vody
sůl
bryndzu
trochu kysané smetany (nebo jogurtu)
olej
cibuli

Oprané kroupy namočíme na noc do vody, ráno i s vodou, v níž byly namočeny uvaříme, vodu osolíme. Bryndzu smícháme se smetanou (jogurtem), přidáme teplé kroupy. Na oleji osmažíme do křupava na plátky nakrájenou osolenou cibuli. Bryndzové kroupy na talíři zdobíme osmaženou cibulkou.

  • TIP:

Bryndzové kroupy podáváme s žinčicou (nápoj, který vzniká převařením syrovátky při výrobě ovčího sýra). Žinčicu můžeme nahradit kefírem nebo acidofilním mlékem. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.9.2021 04:48

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze