Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Objevte poklad Aztéků

Autor: Lucie Pilátová

Autor: Lucie Pilátová

Nečekejte zlato ani drahé kamení, ale zdánlivě obyčejná semínka, přesněji řečeno Chia semínka. A rozhodně se nejedná o žádnou novinku, protože lidé je začali používat už 3 500 let před naším letopočtem. Pravdou ovšem je, že se tak dělo na druhé straně zeměkoule, konkrétně byste je už tenkrát našli v kuchyních Aztéků a Mayů.

Ilustrační foto
Zdroj: sxc

Dokonce se říká, že Aztéčtí bojovníci používali Chia semínka jako zdroj energie před odchodem do bitvy, měla v nich probudit vytrvalost při běhu a výdrž v boji. Aztékové je považovali až za magická a přidávali je všude, kam se dalo, do mouky, lisovali z nich olej, připravovali nápoje apod. Chia semínkům bohužel odzvonili španělští dobyvatelé, kteří si s sebou přivezli z Evropy vlastní plodiny a pěstování chia postupně dokonce zakázali. V současnosti ale chia semínka procházejí velkou renesancí, a to především díky obsahu zdraví prospěšných látek.

Proč je zařadit do jídelníčku, aneb 10 důvodů pro Chia semínka

 • Prevence cukrovky - podle řady výzkumů mohou Chia semínka snížit riziko vzniku diabetu 2. typu díky jejich schopnosti zpomalovat trávení.
 • Více vlákniny - pouhých 28 gramů těchto semínek obsahuje 11 gramů vlákniny, což je jedna třetina doporučené denní dávky pro dospělé. Přidání chia semínek do jídla tedy představuje nejsnadnější způsob, jak do těla dostat vlákninu, která je důležitá pro správné trávení.
 • Zásobárna Omega 3 - důležitou složkou Chia semínek je vysoký obsah Omega 3 mastných kyselin. Je dokonce mnohem vyšší, než u semínek lněných. Tyto esenciální kyseliny si tělo neumí vytvořit samo, proto je důležité je přijímat ve stravě. Kromě jiného jsou totiž důležité například pro správnou funkci mozku.
 • Pevnější zuby i kosti - rádi byste si udrželi zdravé kosti, zuby a chránili se před osteoporózou? Pak vězte, že v jedné porci Chia semínek do sebe dostanete 18 % doporučené denní dávky kalcia.
 • Nenápadný mangan - o co je mangan nenápadnější, o významnější je z pohledu našeho zdraví. Je dobrý na kosti a pomáhá tělu využívat další základní živiny jako je biotin nebo thiamin. V jedné porci Chia semínek, nebo ve 28 gramech najdete 30 % doporučeného denního příjmu tohoto minerálu.
 • Spousta fosforu - k udržení zdravých kostí a zubů nepochybně přispěje i 27 % denní spotřeby fosforu. Ten je v těle využíván i k růstu a obnově buněk.
 • Proteinová bomba - Chia semínka jsou rovněž skvělým zdrojem bílkovin a nemají žádný cholesterol. Jedna osmadvacetigramová porce těchto super semen obsahuje 4, 4 g bílkoviny, což představuje skoro 10 % předpokládaného denního příjmu.
 • Nepřítel pneumatiky - jinými slovy nepěkného a hlavně nebezpečného břišního tuku. Chia semínka totiž mají stabilizační vliv na hladinu cukru v krvi, čímž působí na inzulínovou rezistenci, která může souviset se zvýšeným břišním tukem.
 • Nad věcí - poměrně zajímavou složkou Chia semínek je aminokyselina tryptofan, která zahání deprese, pomáhá s poruchami usínání, zvládá každodenní stres i nutkavé přejídání se, migrénu a spoustu dalších věcí.
 • Cesta k srdci - podle lékařských výzkumů bylo prokázáno, že Chia semínka zlepšují krevní tlak u diabetiků a mohou zvýšit hodnotu zdravého cholesterolu a současně snížit jeho celkovou hodnotu.
 • Chia semínka v kuchyni - jsou ideální v jogurtu, můžete jimi ale posypat i ovesnou kaši, přidat je do různých pomazánek. Výborná jsou v nápojích, koktejlech či smoothies.

A rada na závěr. Pozor by si na ně měli dát lidé s nízkým krevním tlakem a všichni ostatní, kteří užívají léky na ředění krve.
 

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Pilátová

Autor: Lucie Pilátovánovinářka

"Mám ráda inteligentní humor, napínavé detektivky, dobré víno a jídlo, různé kouty světa, baví mě život a živí mě písmenka."

Moje moto: "... o životě s nadhledem a ironií, jedině tak se totiž z toho všeho nezblázníte:-)"

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:33

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze