Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Onemocnění začíná v mysli

Autor: MUDr. Eva Kettmannová

V poslední době často čteme o vlivu emocí a našich myšlenek na náš zdravotní stav. Tyto souvislosti jsou známé již tisíciletí a jasně je popisují celostní léčebné metody jako je tradiční čínska medicína nebo ajurvéda.

Ilustrační foto
Zdroj: sxc

Psychologové nás upozorňují na důležitost psychohygieny jako prevence psychosomatických onemocnění v každodenním životě.

Z pohledu neurofyziologie lze zjednodušeně říct, že naše myšlenky a emoce se ukládají v kůře mozkové a přes nervové dráhy se tyto informace dostávají k vzdáleným buňkám resp. tkáním jednotlivých orgánů. Jejich přenos a ukládání probíhá přes nervové dráhy prostřednictvím neurotransmiterů (chemických částic, které v našem těle fungují jako „poslové“ při přenosu informace)

Souvislost mezi návaly hněvu a bolestmi žlučníku již na sobě vypozoroval nejeden pacient, a to i bez znalosti teoretických znalostí z čínské medicíny, která přehledně popisuje specifické vztahy mezi konkrétními emocemi a orgány.

Ať použijeme moderní pojmy a definice z dnešní psychologie, neurofyziologie nebo symbolickou řeč tradiční čínské medicíny, jedno je jisté, měli bychom hledat souvislosti mezi našimi fyzickými potížemi a stavem mysli, emocemi. Proces onemocnění totiž začíná v mysli. Pokud tvrdohlavě trváme na nezdravých vzorcích uvažování a chování, tělo nám to dá nekompromisně najevo.

Alternativní metody jako akupunktura, ajurvéda, homeopatie, Bachovy esence a další nám pomáhají odstranit negativní efekt, který vznikl například z nějaké nezpracované emoce. Výhodou těchto metod je, že na rozdíl od klasické léčby, není pouze na úrovni odstranění nepříjemných symptomů, ale zamýšlí se také nad příčinou dané nemoci. Proces onemocnění začíná v mysli. Z uvedeného vyplývá, že k úplnému vyléčení opakujících se nebo chronických potíží je nutné změnit své myšlení a postoje k životu. Skvělým vodítkem může být knížka „Nemoc jako cesta“ (Dahlke, Dethlefsen). Nemoc je podle autorů pouze projevem našeho života ve stresu a nepohodě a má nám naznačit, že bychom měli něco v našem životě změnit.

K uvědomění si těchto souvislostí a vědomému propojení těla a mysli, je základní podmínkou naučit se naslouchat sám sobě a ovládnout svou mysl. Chcete-li se do toho pustit po malých krůčcích, zkuste prostě každý den strávit nějakou dobu v tichu, sám se sebou. Můžete si zajít do parku nebo si třeba každé ráno po probuzení a každý večer před spaním vzpřímeně sedněte v posteli a "vyprázdněte" si mysl.

Jedna moje pacientka používá každý večer před spaním tento jednoduchý postup:
V mysli si „kurzorem“ označí všechny myšlenky, které se jí momentálně honí v hlavě a obtěžují ji a následně „klikne na ikonku koš“.

Dalším krokem může být pravidelné cvičení některé z osvědčených technik, které harmonizují mysl a tělo: čhi kung, jóga, meditace, různá energocvičení. Zbavíte-li svou mysl nahromaděných „toxinů“, okamžitě se sníží intenzita, s níž vnímáte další stres. Právě proto tyto techniky tak skvěle fungují i jako prevence onemocnění.
 

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eva Kettmannová

Autor: MUDr. Eva Kettmannováalergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.6.2020 12:07

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze