Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Nezatracujte kopřivu

Autor: Lucie Pilátová

Díky letošnímu, poněkud nestandardnímu počasí už začínají vylézat. Ledva o ně zavadíte, žahnou vás tak, až méně otrlým jedincům přivodí alergii. I když je vytrháte, stejně za pár týdnů vyrostou na tom samém místě. Jsou zkrátka pořádně odolné a vitální a všechny tyhle vlastnosti mohou díky obsahu zdraví prospěšných látek předat i nám. Kopřivy…

Ilustrační foto
Zdroj: sxc

Jenže už naše babičky věděly, že kopřivy jsou lék a vydatně je používaly prakticky od té doby, co se na jaře objevily jejich první lístky. Stačí si připomenout velikonoční nádivku, jeden z typických pokrmů blížících se svátků jara, nebo kopřivovou polévku. A co teprve kopřivový čaj.r

Stará dobrá léčivka

Byla by škoda kopřivy zatracovat. Obsahují totiž železo, minerály, vitamíny, a to hlavně C, B2, chlorofyl, histamin a serotonin, který je také známý jako hormon štěstí. Kromě toho, že kopřivy čistí krev, čímž zlepšují různé kožní nemoci, umí ji také naředit. Tahle vlastnost se pro změnu hodí při problémech s krevním oběhem. Do jídelníčku nebo pitného režimu by ji měli zařadit všichni ti, kteří trpí dnou, protože kopřiva napomáhá vylučování kyseliny močové. Kromě toho má také protizánětlivé a antiseptické účinky, snižuje krevní tlak a cukr. Popíjení kopřivového čaje usnadňuje trávení a doporučuje se při hubnutí, navíc čistí pleť.

Kde sbírat?

Ideálně sbíráme na domácí půdě, tedy na zahradě. Pokud žádnou zahradu nemáte, nevadí. Vyšlápněte si do přírody a určitě cestou pár mladých kopřiv objevíte. Kde byste ji rozhodně neměli sbírat, jsou úvozy u prašných cest, silnic, případně na různých skládkách. Kopřivy se trhají ještě před kvetením, nejčastěji listy, ale využívá se i kořen. Pokud si budete chtít kopřivy shromáždit do zásoby, sušte je na dobře větratelném místě ve stínu. Během sušení by neměly zčernat. Sušené kopřivy ztrácí dráždivé látky vyvolávající alergie.

Kopřivová kosmetika

Klasikou je kopřivový šampon. Jenže kopřiva na vlasy je vhodná i jako odvar z čerstvých či sušených listů. V takovém případě totiž máte jistotu, že odvar je skutečně z kopřiv, což se o některých rádobykopřivových šamponech říci nedá. Vlasy vám po takové kůře nebudou tolik padat a současně zpevní, získají lesk a hebkost. Máte lupy? Pak zkuste kopřivovou tinkturu, kterou si vyrobíte ze dvou lžic čerstvých kopřivových listů, které zalijete 5 lžícemi čistého lihu a uložíte na dva týdny na světlé a teplé místo. Poté nálev scedíte a zředíte 0, 25 dcl vody. Výslednou tinkturou masírujte vlasovou pokožku vždy po umytí vlasů. Pokud to budete dělat pravidelně, alespoň třikrát týdně, lupů se definitivně zbavíte. Takto připravené kopřivy byste měli užívat alespoň tři týdny. Počítejte ale s tím, že po dlouhodobějším používání vám mohou vlasy lehce ztmavnout.

Kopřivu můžete použít i na pleť například ve formě pleťové masky, která je vhodná hlavně pro suchou pokožku. Postačí vám k tomu šťáva z čerstvých kopřiv a med, které smícháte a nanesete na obličej. Necháte působit asi dvacet minut a po té opláchnete.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Pilátová

Autor: Lucie Pilátovánovinářka

"Mám ráda inteligentní humor, napínavé detektivky, dobré víno a jídlo, různé kouty světa, baví mě život a živí mě písmenka."

Moje moto: "... o životě s nadhledem a ironií, jedině tak se totiž z toho všeho nezblázníte:-)"

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.6.2020 03:37

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze