Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Bylinky za oknem

Autor: Lucie Pilátová

Jaro je ideální příležitostí, jak se pustit do pěstování domácích bylinek. Jsou totiž nejenom vynikajícím přírodním dochucovadlem, ale současně i zásobárnou různých vitamínů a minerálních látek, kterých se nám po zimě nedostává tolik, kolik bychom jich potřebovali.   

Ilustrační foto
Zdroj: sxc

Nemáte k dispozici zahradu? Nevadí, bylinky vám krásně porostou i v truhlíku za oknem nebo v květináči na balkoně.

Co všechno se dá pěstovat?

Královnou truhlíků je bezesporu pažitka. Truhlíky jsou použity záměrně, protože pažitka potřebuje ke svému růstu hodně prostoru a v malém květináčku často slábne. Je vhodné ji konzumovat pouze v syrovém stavu, protože během kuchyňské úpravy ztrácí svou typickou chuť a samozřejmě cenné vitamíny. Poctivou dobrou baštou, kterou hned tak něco nepřekoná je chleba s máslem posypaný právě pažitkou. Pažitce to ale bude slušet i na míchaných vejcích nebo bramborách. Ostatně, posypat jí před podáváním můžete téměř jakékoli jídlo. A proč byste měli konzumovat pažitku? Třeba proto, že obsahuje vitamíny C a B2, bílkoviny a také spoustu minerálů. Kromě toho pažitka podporuje trávení a má protizánětlivé a protiplísňové účinky.

Máte rádi italskou kuchyni?

Pokud ano, nezapomeňte si zasadit oregano, česky zvané dobromysl. Tahle příjemně aromatická bylinka v chuti i vůni se báječně hodí do špaget, italské pizzy, ale také k mletému masu apod. I když se to na první pohled nezdá, oregano je ceněné pro vysoký obsah vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek pozitivně ovlivňujících náš organismus. Při nachlazení je vhodné si z něj udělat odvar, jelikož má dezinfekční účinek a usnadňuje odkašlávání. Díky obsahu hořčin a tříslovin pomáhá trávit tučnější jídla. Je vhodné ho používat sušené, případně nakládat do olejů.

Proč nemít na balkoně či za oknem v květináči také dekorativní bylinku. Řeč je o šalvěji, která v sezóně kvete krásnými modrofialovými květy. Je známá hlavně pro své antibakteriální vlastnosti, kdy se nejvíce používá k vyplachování dutiny ústní při bolestech v krku a různých zánětech. Šalvěj obsahuje silice, vitamíny řady B, C, flavonoidy a látky podobné hormonu estrogenu, proto je vhodná pro ženy v klimakteriu. Kromě toho zlepšuje koncentraci, zklidňuje a pomáhá při nevolnostech, nechutenství, ale také např. při zánětu močových cest. Klasicky se šalvěj používá k odvarům, které se buď pijí, nebo kloktají. Vynikající je ale i v kuchyni. Přidává se do masových nádivek, klobás, ryba na šalvěji je doslova lahůdka a výborné je například i šalvějové máslo.

Další bylinkou, která by vám v zahrádce za oknem či na balkoně neměla chybět, je tymián. Má podobné antibakteriální účinky jako šalvěj. Dá se použít při kloktání, jako odvar tlumí kašel a usnadňuje odkašlávání. Navíc zlepšuje trávení a působí proti nadýmání. Jako přísada v koupeli pomáhá při revmatismu. A co teprve v kuchyni. S tymiánem můžete ochutit téměř vše, od drůbeže, ryb, přes těstoviny, luštěniny, až po pečená, dušená masa apod.

A pokud jste hodně netrpěliví, zkuste řeřichu setou. Je to nejdrobnější z listových zelenin, která se dá během pár dnů vypěstovat až do velikosti, kdy ji lze konzumovat. A nepotřebujete k tomu ani hlínu a truhlíky. Postačí vám semínka, která vysejete do mělké misky na filtrační papír, buničitou vatu, perlit apod. Vše musíte udržovat ve vlhku. Rostlinky naklíčí přibližně po dvou až třech dnech a do týdne můžete sklízet. Řeřicha má stejné použití jako pažitka, na chleba s máslem, k dochucení salátů, nádivek nebo pomazánek. Při pravidelné konzumaci příznivě ovlivňuje trávení, aktivuje žlučník, podporuje krvetvorbu a působí močopudně. Důležitý je i obsah vitamínů A, B, C a K.

Před vlastním sázením je dobré vědět, že bylinky snášejí spíš sušší prostředí, proto je lepší je umístit do hliněného květináče. Ze začátku je zalévejte z vrchu, jakmile jim zesílí kořeny, je lepší je zalévat do podmisky, aby nedošlo ke zbytečnému přemokření.
 

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Pilátová

Autor: Lucie Pilátovánovinářka

"Mám ráda inteligentní humor, napínavé detektivky, dobré víno a jídlo, různé kouty světa, baví mě život a živí mě písmenka."

Moje moto: "... o životě s nadhledem a ironií, jedině tak se totiž z toho všeho nezblázníte:-)"

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.6.2020 05:35

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze