Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Šafrán – koření bohů

Kolektiv autorů: MUDr. Eva Kettmannová, Lucie Pilátová

Víte, proč se tak říká šafránu? Podle řeckých bájí prý sám velký Zeus trávil noci na lůžku, které bylo připraveno právě z této vzácné rostliny. Šafrán používala i královna Nefertiti, a to hlavně v krášlicích přípravcích a vonných esencích. Ostatně šafrán byl už tehdy jakýmsi znamením bohatství a ani dnes nepatří k levným kořením, což by rozhodně nemělo být ukazatelem k tomu, abychom se mu vyhýbali. Šafrán totiž umí ledacos nabídnout…

Ilustrační foto
Zdroj: sxc

Když je něčeho jako šafránu…

…je toho malinko. A přesně tak se šafrán používá. Kromě finanční stránky věci jde ale také o to, že se jedná o značně aromatické a celkově silné koření, takže je třeba s ním nakládat velmi opatrně.

Šafránová medicína

Šafrán se využívá k léčbě některých neduhů. Kromě toho, že podporuje trávení, snižuje rovněž cholesterol, tuky v krvi a v podstatě tím zklidňuje bolavý žaludek. Jelikož dokáže tlumit křeče, v minulosti se využíval například při menstruačních potížích. To by v tom byl ale čert, aby ho lidé nedokázali zneužít. Právě pro jeho schopnost stimulovat stahy dělohy, fungoval rovněž jako abortivum. Laicky řečeno, ženy se s pomocí šafránu snažily přerušit neplánované těhotenství. Jinak má šafrán řadu dalších pozitivních účinků. Ulevuje při bolestech hlavy, nachlazení. Vzhledem k protizánětlivým vlastnostem se používá při potížích s dásněmi, bolestech zubů a například ulevuje při astmatu. Není bez zajímavosti, že šafrán je využíván i v homeopatii, konkrétně v podobě homeopaticého léku Crocus sativus. Ten je indikován především na krvácivé stavy (krev je tmavá se sraženinami) a srdeční selhání. Další indikací jsou poruchy chování, pro které je typické prudké střídání emocí. Naprosto nečekaně se objeví zuřivost až agresivní chování a bez plynulého přechodu následuje lítost až touha všechny objímat, případně líbat. Dalšími typickými charakteristikami Crocusu jsou tvrdohlavost, upovídanost a touha tančit a zpívat. MUDr. Jaroslav Čupera měl na Jarním semináři Homeopatické lékařské asociace v roce 2010 na toto téma přednášku, kterou nazval  velmi výstižně: „Objímám svět - Crocus“. 

Šafrán na talíři

Pokud máte rádi rizoto, nejspíš jste už někdy ochutnali jeho italskou šafránovou variaci. A co teprve španělská paella, lahodná chuť, která se vám vybaví vždy, když se řekne Španělsko. Pravdou je, že při přípravě jídel můžete šafránem okořenit téměř všechno, od polévek a omáček, přes sýry a dokonce i těsta, kterým šafrán dodává kyprost.

Šafránový původ

Šafránová kvítka najdete u nás velmi výjimečně, protože jeho tradiční oblastí je Kašmír, Irán, Afghanistán, Malá Asie, místy se vyskytuje i na severu Afriky. Z evropských destinací jsou známými pěstiteli hlavně Španělé, Francouzi nebo Italové.

Koření se získává z tzv. podzimního šafránu, Crocus sativus (odtud se odvozuje i název této byliny, krokus), jehož blizny se suší a využívají k různým účelům. Sběr se provádí ručně, což je další bod pro jeho vysokou cenu. Odštipují se pouze zcela rozvinuté květy, které se opatrně pokládají do přepravních nádob. Nesmí se totiž poničit 3 tenké blizny, které se skrývají uvnitř květů. Ty se vytrhávají prsty nebo pinzetou a kladou na síta, kde se suší. Jenom pro představu, o jak náročnou práci se jedná. Vězte, že na 1 kg sušeného šafránu je třeba 5 kg čerstvých blizen, které pocházejí ze 160 000 kusů květů.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eva Kettmannová
Lucie Pilátová

Kolektiv autorů:
MUDr. Eva Kettmannová, Lucie Pilátová

MUDr. Eva Kettmannová alergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Lucie Pilátová novinářka

"Mám ráda inteligentní humor, napínavé detektivky, dobré víno a jídlo, různé kouty světa, baví mě život a živí mě písmenka."

Moje moto: "... o životě s nadhledem a ironií, jedině tak se totiž z toho všeho nezblázníte:-)"

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.6.2020 22:02

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze