Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Princ Charles a homeopatie: blázen nebo revolucionář?

Autor: Redakce

Skeptici kolem něj nazývají alternativní medicínu "čarodějnictvím" a "nesmyslem", ale princ Charles jim neochvějně věří.

Ilustrační foto
Zdroj: wikipedia.org

Celá královská rodina je již dlouhou dobu oddaným příznivcem homeopatie - na dvoře ve skutečnosti dodnes působí dvorní homeopat. Tato pozice působí stejně anachronicky jako dvorní horolog nebo královnin hudební mistr. Přesvědčeným zastáncem homeopatie byl již královnin otec George VI., stejně jako jeho otec, George V.

Její Veličenstvo není samozřejmě pouze příznivkyní homeopatie, kterou používá i pro svá zvířata, ale věří v užití širšího spektra metod z oblasti alternativní medicíny - a říká se, že se jí po celých 60 let jejího působení na trůnu nemoci vyhýbaly právě díky tomu, že doporučení konvenčních lékařů vždy doplňovala o bylinné přípravky.

Nicméně nejvěrnějším zastáncem alternativní medicíny mezi členy královské rodiny - vlastně jedním z jejích nejzanícenějších obhájců v celém Spojeném Království - je Princ Charles, jehož schopnost souznění s přírodou je příslovečná. Proslul například tím, že na svém statku Highgrove hovoří s rostlinami. Na Světovém zdravotnickém shromáždění v Ženevě v roce 2006 řekl, že postupy alternativní medicíny "mají kořeny v dávných tradicích, jež intuitivně chápaly potřebu udržovat rovnováhu a harmonii mysli, těla a světa přírody."

O tuto tématiku se princ Charles začal zajímat již v dětství, ovšem svou oddanost alternativní medicíně poprvé jasně projevil v proslovu k Britské lékařské asociaci (British Medical Association) v prosinci 1982 u příležitosti 150. výročí jejího založení. Když hledal doma v pracovně na Highgrove inspiraci pro svou řeč, vzal z knihovny náhodně do ruky tlustý svazek věnovaný lékaři Paracelsovi, který žil v 16. století.

Stačilo mu přečíst si jen pár stran a jeho ideje vykrystalizovaly v řeč, kterou profesionální lékaři označili za "klíčový výbuch". "Často jsem si říkal, že jedním z méně pěkných rysů různých profesních orgánů a institucí, je jejich hluboce zakořeněná podezřívavost a otevřené nepřátelství vůči téměř všemu neortodoxnímu a nekonvenčnímu," řekl svým hostitelům. "Domnívám se nicméně, že celá impozantní stavba moderní medicíny se všemi svými dech beroucími úspěchy, se podobně jako slavná věž v Pise nachází mírně mimo rovnováhu."

Charlesova víra v alternativní medicínu se zakládá na učení švýcarského psychiatra Carla Junga a německého filosofa Kurta Hahna. Oba věrní zastánci dávných léčitelských postupů zdůrazňují, že pacienta je třeba léčit jako celek. Jeho řeč přiměla BMA, aby provedla šetření (jež v roce 1986 shledalo, že neexistuje žádný vědecký důkaz o tom, že homeopatická léčba funguje) a mezi Charlese a většinu profesionálních lékařů postavila ideologickou bariéru, která trvá až dodnes.

Pobídnut dopisy od zastánců stejných názorů šířil princ Charles své názory i nadále a krom jiných metod obhajuje i homeopatii. Údajně o celé záležitosti diskutoval s několika po sobě nastoupivšími ministry zdravotnictví (jako například letos v létě s Jeremy Huntem), jež žádal o zřízení registru odborníků zabývajících se holistickou medicínou a ve spolupráci s Homeopatickou společností (Society of Homeopaths) zadal několik studií.

Nevyhnul se ovšem nezdarům. V roce 1993 založil Nadaci integrovaného zdraví (Foundation for Integrated Health), charitativní organizaci, která lobbuje za to, aby byla v nemocnicích spolu s klasickou medicínou používána i homeopatie. Svůj požadavek podložili tvrzením, že její používání přinese nejen prospěch pacientům, ale ušetří i peníze a sníží účty za léky na předpis až o 50 procent. Ovšem v roce 2010 byla tato charita zrušena (později přiznali, že kvůli nařčení z finančních podvodů a uvěznění předchozích úředníků) a ve stejném roce znovu otevřena pod jménem Akademie medicíny (College of Medicine), do jejíž činnosti se Charles veřejně nezapojuje.

V roce 2009 byl z internetu odstraněn materiál pojednávajícího o bylinných tinkturách, jež jsou v prodeji pod značkou Prince's Duchy Originals brand, protože jej Agentura pro regulaci léků a zdravotnických produktů ( Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) označila za zavádějící.

Hlasitěji se začínají ozývat i kritici prince Charlese. BMA homeopatii nazývá "čarodějnictvím" a nový hlavní vládní poradce v záležitostech vědy, Sir Mark Walport, ji letos pohrdlivě označil za "nesmysl". Kritická zpráva Výboru pro výběr zdravotní péče (Health Select Committee) z roku 2010 vyvolala otázky nad účinností alternativních léků.

David Colquhoun, farmakolog z University College v Londýně, říká, že používání homeopatie je "naprostý nesmysl". "Homeopatické léky neobsahují vůbec nic," dodává. Navzdory tomu všemu však podpora prince Charlese vedla k výraznému nárůstu počtu pacientů, kteří se o podobnou léčbu začali zajímat. V současnosti je téměř šest milionů Britů ročně v péči odborníků praktikujících komplementární metody a jeden člověk ze čtyř by rád viděl, aby byly běžně dostupné v systému národní zdravotní péče (NHS). (V současné době jsou tyto metody dostupné jen v některých oblastech, jako například Bristol a Lothian.) Za posledních deset let došlo k 24% nárůstu prodeje volně prodejných léků jako je krém Arnika.

Rachel Roberts, výkonná ředitelka Homeopatického výzkumného ústavu (Homeopathy Research Institute) přiznává, že kdysi bývala, co se týče holistické medicíny skeptická, a změnit názor ji přiměl právě postoj prince Charlese k homeopatii. Královským lékařem je Dr. Peter Fisher, ředitel klinického provozu Londýnské královské nemocnice pro integrovanou medicínu (Royal London Hospital for Integrated Medicine) a akreditovaný homeopat. "Královská rodina má značné zdroje a přístup ke všemu, co může medicína nabídnout, a přesto si zvolila homeopatii," vysvětluje Roberts. "Tak jsem si říkala: Proč by ji používali, kdyby nefungovala?"

Prince Charlese považuje za revolucionáře. "Veřejně hovoří o tom, čemu věří, a nezajímá ho, že jde proti hlavnímu názorovému směru," říká. "Stojí si za homeopatií. Poslední dobou jsme svědky zásadního obratu v postojích lidí k homeopatii. Svět se snaží dostat tam, kde se princ Charles nachází už celá desetiletí."

Ti, kdo se na alternativní medicínu - a homeopatii zvlášť - dívají jako na podvod, vnímají samozřejmě Charlesovu náklonnost k nim jako něco, co podrývá jeho důvěryhodnost. Budou se s vámi klidně hádat, že používání alternativních metod léčení nemůže být důvodem skutečnosti, že se - podobně jako jeho matka - ze svých veřejných povinností z důvodu nemoci omluvil jen v několika málo případech.

Nicméně princi Charlesovi bude 65, těší se výtečnému zdraví a jeho důvěra v alternativní medicínu je čím dál silnější.

Sarah Rainey

Zdroj:www.telegraph.co.uk/news/uknews/prince-charles/10433939/Prince-Charles-and-homeopathy-crank-or-revolutionary.html
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Redakce

Autor: Redakce

Informace, které ve Světě homeopatie.cz najdete, jsou garantovány týmem lékařů a dalších odborníků, kteří ve své každodenní praxi praktikují homeopatii.  

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 16:01

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze