Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Tajemství Aloe Vera

Autor: Lucie Pilátová

Mnozí z vás už jste se nepochybně setkali s Aloe Vera, ať již jako s rostlinkou v květináči nebo například potravinovým doplňkem. Víte, že tuhle léčivku už znali dokonce staří Egypťané?

Ilustrační foto
Zdroj: sxc

Pod jménem Aloe Vera se skrývá Aloe barbadoská, což je nejznámější a nejvíce používaný druh Aloe. Její léčivé účinky má na svědomí gel, který se nachází uvnitř rostliny a je ohromnou zásobárnou řady různých cenných složek. Z vitamínů v něm najdete např. C, E, A a B12, a také aminokyseliny, minerální látky, enzymy na podporu trávení, mastné kyseliny, polysacharidy, C-glykosidy, saponiny, lignin, antrachinony, lektiny a další. Využívá ho nejenom západní medicína, ale také medicína východní.

Gel se získává naříznutím listů. Z jejich povrchové části vytéká žlutozelená tekutina, která obsahuje aloin, látku s velmi projímavým účinkem. Zajímavější je tekutina, která se nachází ve středu listu. Má totiž zklidňující a hydratační účinky a podporuje hojení. Při zpracování rostlin se obě tekutiny oddělují, aby nedošlo ke smíchání a do těla se nedostal právě aloin, který by mohl vyvolat nepříjemné reakce organismu.

Co všechno umí?

Aloe Vera napomáhá k úspěšnému hojení řezných ran, spálenin apod. Za to, že proniká hluboko pod kůži, může složka lignin. S ní se do těla dostávají i další látky, saponiny, které fungují jako přírodní čistič. Aloe Vera je vhodná také k detoxikaci, a to díky přítomnosti enzymů, aminokyselin, minerálů, vitamínů, rostlinných glykosidů a antrachinonů, které odplavují z těla toxické látky. Má rovněž i anestetické vlastnosti. Ulevuje od bolestí ve svalech, při problémech pohybového aparátu. Díky jejím antibakteriálním a protizánětlivým schopnostem s ní můžete úspěšně léčit akné, opary, ekzémy, ale také například nepříjemné a obtěžující potíže vlasové pokožky – lupy.

Dobrá matka příroda

Není bez zajímavosti, že Aloe Vera funguje pouze při přítomnosti všech složek. Vědci totiž provedli pokus, kdy některé složky oddělili od základu. K jejich překvapení pak tyto ztrácely své léčebné vlastnosti. Ale aby to nebylo tak úplně jednoduché, organismus stejně využívá z gelu pouze tu látku, kterou potřebuje, říká se tomu adaptogenní vlastnost. Je to také důvod, proč přípravky s Aloe Vera na každého účinkují jinak.

Krása z Aloe

Aloe Vera poskytuje tělu i kůži širokou škálu výživných složek, které umí roznést až do těch nejzazších míst. Kromě toho ale pleť dokonale hydratuje, a to nejenom na povrchu, ale kompletně ve všech vrstvách uvnitř. Pokožka na první pohled působí mladistvým, svěžím a zdravým dojmem a také doopravdy zdravá je. A pokud vás trápí pomerančová kůže, vězte, že Aloe Vera má rovněž anticelulitidní účinky, což souvisí s již zmíněnou detoxikací.

Bojovnice s nemocemi

Kromě kosmetického a potravinářského průmyslu a přírodní medicíny se Aloe Vera používá také v lékařství. Pomáhá snižovat celkovou hladinu cholesterolu, navíc zvyšuje poměr tzv. dobrého. Působí také jako prevence ischemických chorob srdečních a kromě toho urychluje hojení žaludečních a dvanácterníkových vředů, upravuje poruchy střevní činnosti, nadýmání, zácpy, průjmy, jaterní problémy… Tím, že posiluje imunitu organismu, zvyšuje jeho obranyschopnost. Mírní astmatické záchvaty a je vhodná pro diabetiky, protože snižuje hladinu krevního cukru. Ocení ji ale i ti, které trápí artritida nebo revmatismus.

Pozor na to, co kupujete

Ve spoustě výrobků s Aloe Vera, které jsou dnes na trhu, není právě snadné se vyznat. Proto se řiďte označením certifikace International Aloe Science Council – IASC (Mezinárodní vědecká rada Aloe). IASC je mezinárodní nezisková organizace, která uděluje certifikáty zaručující kvalitu Aloe. Certifikátem mohou být označovány pouze výrobky, jež prošly náročným testovacím procesem. Pokud si zakoupíte takový výrobek, máte jistotu, že na jeho obalu jsou pouze pravdivé informace, tedy je zde uvedeno skutečné množství výrobku, a že základní produkt, aloe, je používán z certifikovaného zdroje.

Užívejte s rozumem

I když je Aloe Vera velmi prospěšná rostlinka, kterou se rozhodně vyplatí mít doma při ruce, je třeba také vědět, že při nadměrném používání se její pozitivní vlastnosti mohou změnit v negativní, což platí zejména při vnitřním užívání. Proto buďte jednak při dávkování opatrní, ale současně se i při závažnějších zdravotních problémech a také těhotenství nebo kojení o jejím užívání poraďte s lékařem.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Pilátová

Autor: Lucie Pilátovánovinářka

"Mám ráda inteligentní humor, napínavé detektivky, dobré víno a jídlo, různé kouty světa, baví mě život a živí mě písmenka."

Moje moto: "... o životě s nadhledem a ironií, jedině tak se totiž z toho všeho nezblázníte:-)"

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.6.2020 05:11

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze