Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jdete nakupovat? Nezapomeňte na zázvor!

Autor: Lucie Pilátová

K zázvoru je docela složité najít si cestu. Nejenom že vypadá celkem nevábně, ale navíc je pořádně štiplavý. Jenže zdání klame. Kromě těchto negativ má zázvor už jenom samá pozitiva…

Ilustrační foto
Zdroj: SXC

Zázvor najdete v asijské kuchyni, některých druzích limonád, piv, ale objevuje se také například v cukroví nebo jako přísada bonbonů apod. Jeho základní vlastností je schopnost zahřívat, a to jak vnitřně, tak zevně. Takové popíjení lahodného zázvorového čaje je tedy v obzvlášť v zimě dobrou prevencí proti nemocem z nachlazení, a ještě navíc vám nastartuje metabolismus, což je nepochybně vítaná informace obzvlášť pro všechny, kteří se snaží zbavit povánočních kil. Současně s tím ale zázvor snižuje i nadměrné množství žaludečních kyselin. Je tedy vhodným lékem při nevolnostech, ale také nadýmání. Pozor je ovšem třeba dát na pití zázvorového čaje v těhotenství. Ovšem to není všechno, zázvorový čaj vám uleví také při migréně a jeho častější popíjení navíc podporuje snižování cholesterolu. Zevně se zázvor používá jako obklad při ztuhnutí svalstva.

Proč je přínosem?

Důvodem jsou především látky, které zázvor obsahuje. Až ho oloupete, rozvine se kolem něj intenzivní vůně. Tu mu dodávají esenciální oleje. Nechybí v něm ani celá řada vitamínů (A, B1, B2, C, E) a minerálních látek (hořčík, vápník, sodík, draslík, fosfor, železo). Typickou ostrou chuť zázvoru má na svědomí gingerol, který je svým složením podobný kapsaicinu, látce, jež má na svědomí pálivost chilli papriček. Podle vědeckých výzkumů zázvor díky schopnosti bránit tvorbě zánětlivých látek a antioxidačním vlastnostem podporuje organismus v boji proti rakovině.

Zázvorová vůně

Možná vás to překvapí, ale zázvor je také součástí řady kosmetických produktů. Pro jeho schopnost prokrvovat a dezinfikovat ho najdete například ve sprchových gelech nebo šamponech na vlasy a v různých krémech a maskách. Extrakt ze zázvoru láká i tvůrce parfémů, kteří ho přidávají do srdce nebo hlavy.

Pozor na zázvor

I když je zázvor vynikajícím přírodním lékem, neměl by být podáván dětem do dvou let. Vyhnout by se mu měli lidé se žlučovými kameny nebo vředy. A rozhodně platí, stejně jako v případě jiných bylinek, že i zázvor je třeba užívat s mírou.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Pilátová

Autor: Lucie Pilátovánovinářka

"Mám ráda inteligentní humor, napínavé detektivky, dobré víno a jídlo, různé kouty světa, baví mě život a živí mě písmenka."

Moje moto: "... o životě s nadhledem a ironií, jedině tak se totiž z toho všeho nezblázníte:-)"

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 19:25

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze