Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

O slibování, a že to nemusí být chybování

Autor: Lucie Pilátová

V souvislosti s blížícím se koncem ledna mě napadla taková myšlenka, jak se vám ASI daří plnit novoroční sliby. Tak třeba jste si slíbili, že nebudete dojídat poslední zbylé vanilkové rohlíčky, protože chcete zhubnout, že cigareta típnutá o silvestrovské půlnoci byla opravdu poslední nebo že konečně vymalujete, najdete si lepší práci, zkrátka cokoli, a přitom už vás párkrát rodina přistihla při nočním řádění v krabici s cukrovím, v práci vás rozčílil šéf tak, že cigárko bylo nezbytné, nemluvě o dalších slibech, které v novoroční euforii vylétly jak kometa, aby stejně rychle zhasly.

 

Ilustrační foto
Zdroj: sxc

Buďme realisté. Takových úletů se během provádění novoročních předsevzetí objeví řada. Do věci totiž jdeme obvykle s odhodláním a s jasnou vizí věcí příštích. Něco starého končí a něco nového začíná. A to přece musí být lepší. Přestáváme jíst, abychom zhubli. Se skřípěním zubů, ale velkými gesty házíme krabičky cigaret do koše, abychom byli zdraví, či konáme cokoli dalšího, co nás povznese na duchu i na peněžence.

Jenže za pár dní bychom pro trochu sladkého vraždili, nemluvě o třasu rukou, způsobeném nedostatkem nikotinu, či zjištění, že najít si lepší práci bude vyžadovat naučit se jazyky, získat novou odbornost, zkrátka trochu práce navíc. A pak už stačí pobídnutí kolegy ke společnému kafíčku a cigaretce, nervy z pololetního vysvědčení ratolestí, které je třeba uklidnit oním vanilkáčem a zkonstatování dobrotivých kamarádů/ek, budeš se učit, v tomhle věku? A jsme tam, kde jsme byli.

Proč se to nepovedlo?

Spousta lidí se sama sebe často ptá, proč se to nepovedlo. Důvod je poměrně jednoduchý. Možná nejste typ na rychlá rozhodnutí. To se bohužel někdy stává, že se lidská psychika ani organismus nedokážou vyrovnat s tím, že něco zde před pár minutami bylo a nyní již není. Obzvlášť v případě, že vašemu novoročnímu předsevzetí předcházela léta kouření, přejídání se nebo čehokoli dalšího. Jak říkají psychologové, je velmi snadné si dávat předsevzetí, ale někdy bývá mnohem složitější je splnit. Někdy si totiž těmito rychlými rozhodnutími způsobíme spíš problémy, než cokoli jiného.

Selhání při nesplnění novoročního předsevzetí bývá rovněž velmi častým důvodem k nástupu psychického stavu, zvaného frustrace. Asi každý známe ten pocit, kdy jsme rozčarovaní z toho, že se nám něco nepodařilo anebo nejde tak, jak bychom si přáli. Právě nový rok bývá podvědomě spojen s představou, že po tom co končí, musí začít něco lepšího. Nějak ale při tom zapomínáme, že hybnou silou jsme v tomto případě jenom my a pouze na nás je, zda k cíli dojdeme či nikoli. Představa nového a lepšího leckdy vyvolá zkrat, který způsobí, že přestáváme reálně uvažovat, zda na to či ono vůbec máme, a to jak psychicky, tak fyzicky. A nedej bože, pokud jsme do takového závazku vstupovali s přáteli, kteří si vedou lépe než my. Pocit bezmocnosti a neschopnosti tak začne narůstat do obřích rozměrů. Často pak začínáme dělat chyby i v situacích, které za „normálního“ stavu věcí zvládáme s naprostým přehledem.

Jak z toho ven?

Je jasné, že novoroční předsevzetí jsme si nedávali jen tak pro nic za nic. Jsou věci, které potřebujeme změnit, ať již na sobě nebo kolem sebe. Jenže náš mozek je naprogramovaný tak, že všechny změny, a to i pozitivní, v nás vyvolávají obavy a strach. Mozek se jim snaží odolávat, proto se podvědomě necháme udolat silnějšími vlivy ke starým zlozvykům. Možná by bylo lepší nestavět svoje cíle jako novoroční předsevzetí, ale jako cíl, kterým se posuneme dál. Existuje japonská metoda kaizen (před časem o ní vydalo nakladatelství Beta Dobrovský knihu s názvem Cesta Kaizen), která je založena na sice malém, ale neustálém zdokonalování sebe i svého okolí. Místo narůstající frustrace a selhání ze snahy pokusit se o okamžitou a rozsáhlou změnu v ní autor navrhuje pozvolný přístup: „Zkuste vzít jednu oblast vašeho života, kterou byste rádi zdokonalili a v ní identifikujte aktivitu, na které byste rádi zapracovali. A tuto činnost provádějte sice pouhou minutu, ale každý den v týdnu.“ S pomocí této metody tak docílíte změny nenásilně a beze strachu ze selhání. 

Dáte si příští rok zase novoroční předsevzetí?!;-)

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Pilátová

Autor: Lucie Pilátovánovinářka

"Mám ráda inteligentní humor, napínavé detektivky, dobré víno a jídlo, různé kouty světa, baví mě život a živí mě písmenka."

Moje moto: "... o životě s nadhledem a ironií, jedině tak se totiž z toho všeho nezblázníte:-)"

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 06:20

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze