Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jmelí a jeho léčebné účinky

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Zvykli jsme si, že naše příbytky o Vánocích zdobí zavěšené větvičky jmelí. Nevím, jestli všichni známe jeho symboliku a léčebné účinky.

Ilustrační foto

Kupujeme si ho pro štěstí, ale podle tradičního významu nám štěstí přinese pouze jmelí, kterým jsme obdarováni. Podle starých Keltů políbení pod jmelím zajistí nejen lásku, ale i plodnost. V předkřesťanských národech bylo jmelí zasvěcováno bohyni lásky, proto se nosilo na krku, aby byl člověk chráněn před zlými duchy. Keltové se na svátek Nového roku (Samhain) shromažďovali v lesích, kde rostlo „dubové jmelí“ a kněží usekávali větvičky zlatým srpem. Shromážděným kmenům měly zabezpečit štěstí. Proto se ještě i dnes prodává jmelí pozlacené. 

Z botanického hlediska je jmelí (Viscum album) na větvích stromů rostoucí, stálezelený poloparazit, který vytváří kulovitý útvar. Svému hostiteli odebírá minerální látky, fotosyntézou si ale zabezpečuje některé živiny samo. Na druhé straně svému hostiteli poskytuje vzácné látky, které ho chrání před škůdci i houbovitými nemocemi.

Jmelí můžeme najít na stromech starších dvaceti let (např. lípa, topol, jabloň, javor a některé jehličnany).

V léčitelství se jmelí používá od dávných dob. Sbírá se od října do prosince a na jaře - v březnu a v dubnu. Nejúčinnější je jmelí rostoucí na dubu, topolu, ovocných stromech, borovici a jedli. Jeho bílé plody jsou vysoce toxické a vnitřne se neužívají.

Jaké má jmelí zdravotní účinky?

  • reguluje krevní tlak
  • má protisklerotické účinky
  • léčí nemoci krevního oběhu
  • významný je jeho protirakovinový účinek

Jmelí se užívá formou prášku, tinktury nebo v homeopatickém ředění. Odvary se nepřipravují, protože vysoká teplota ničí účinné látky. Celá rostlina je mírně toxická,proto se doporučuje léčba pod dohledem zkušeného bylináře.

Antroposofická medicína má s léčbou jmelím bohaté zkušenosti, zvlášť v boji s rakovinou dosahuje významné úspěchy.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.9.2020 07:36

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze