Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Návštěva u lékaře homeopata

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

Jedním z častých dotazů v naší Homeopatické poradně je otázka „Jak by měla probíhat návštěva v ordinaci lékaře homeopata?“. Proto bychom vám rádi přiblížili průběh vyšetření a poradili, jak se na takovou návštěvu připravit.  

Ilustrační foto

Je zásadní rozdíl mezi konzultací akutního problému a homeopatickou léčbou opakovaných a chronických potíží.

Jak vypadá vyšetření při akutním problému?

akutních stavech je dobré vybrat homeopatické léky cíleně, protože jedině tak mají nejlepší účinnost. Lékaře zajímá, jak onemocnění vzniklo, jaké má projevy, jak se příznaky mění během denní doby a dá-li se jeho stav něčím zlepšit (teplé a studené nápoje, klid na lůžku, potřeba ticha apod.). Poté by měl lékař pokud možno pacienta vyšetřit a navrhnout léčbu.

Vzhledem k tomu, že se akutní příznaky rychle mění, je nutné se změnou příznaků změnit i homeopatický lék. Proto si lékaři zvou akutní pacienty na kontroly často, někdy i denně, nebo jejich stav konzultují alespoň telefonicky.

Po nasazení homeopatického léku se musí akutní stav začít zlepšovat během několika hodin, maximálně do 24 hodin. Pokud nedochází k žádné změně, je nutné homeopatický lék změnit. Jestliže se pacient začne zhoršovat, je nutná okamžitá konzultace s lékařem. Někdy se může stát, že zhoršení stavu odpovídá čistící reakci po léku a při změně dávkování se stav upraví - to ale musí zhodnotit lékař.

Bohužel, a na to si stěžuje řada pacientů, mají homeopaté dlouhé objednací lhůty. Pokud je zdravotní problém akutní, a není možné navštívit lékaře homeopata, nebo jej jinak kontaktovat, nebo nevíte–li si rady s výběrem homeopatického léku, řešte situaci aktuálně pomocí léčby, která je dostupná, protože lékař homeopat pak následně pomůže vašemu organizmu v regeneraci a k návratu do plného zdraví nebo alespoň ke stabilizaci vašeho stavu.

A co léčba chronického onemocnění?

Homeopatická léčba chronických onemocnění je vždy dlouhodobější a nelze tedy očekávat uzdravení za pár dní. Podle závažnosti onemocnění a množství diagnóz může léčba, s postupným zlepšováním stavu, trvat týdny, měsíce i roky. Kdo se pro homeopatickou léčbu rozhodne, musí být určitě trpělivý.

Je velmi důležité, aby si pacienti všímali všech svých fyzických i mentálních příznaků, protože celý obraz pacienta má pro výběr homeopatického léku velkou výpovědní hodnotu. Pro výběr léku je také velmi důležité tzv. předchorobí, tj. události, ke kterým v životě pacienta došlo ještě před tím, než nějak závažně onemocněl. Např. úmrtí v rodině, rozvod, narození či ztráta dítěte, těžký úraz, dopravní nehoda, ztráta zaměstnání, velký strach (např. špatné sny po zhlédnutí hororu), dlouhodobé onemocnění člena rodiny, finanční potíže, problémy v soužití, výrazné prochlazení či přehřátí, nadměrná fyzická zátěž, vrcholový sportovní výkon apod.

Při návštěvě lékaře homeopata očekávejte kromě popisu současných obtíží a léků, které používáte i otázky na podrobnou historii vaší rodiny – budete dotazování na nemoci vašich rodičů, sourozenců a prarodičů a také sourozenců rodičů. Význam mají i informace o prodělané tuberkulóze v rodině, o alkoholizmu, psychiatrickém onemocnění a násilné smrti, nádorových chorobách a uvězněních (i v koncentračních táborech). Z osobní historie je důležité vědět (pokud to lze ještě zjistit), jak probíhalo těhotenství vaší matky, když vás čekala, jak proběhl porod a poporodní období, jak probíhalo kojení, očkování, vstup do kolektivu či psychomotorický vývoj (chůze, řeč, hygienické návyky). Zda jste byli hospitalizováni, zda proběhla nějaká operace, či zda jste sledováni v nějaké specializované poradně. Také je důležité zmínit úrazy a eventuelně alergie.

Po tomto úvodu se teprve lékař „dostane“ k vašim vlastním zvyklostem a potížím. Bude se vyptávat na to, co máte rádi k jídlu, zda jíte sladkosti a jakého druhu. Jestli máte trávicí obtíže (tam patří i pravidelnost stolice, hemoroidy, nadýmání apod.).

Další otázka je zaměřená i na tzv. trávení událostí, které se vám v životě přihodily a zatím se vám nepodařilo se s nimi srovnat (rodiče vás vydědili, podvedl vás kamarád nebo partner, nenávidíte sestřenici nebo tchýni, nesnášíte spolupracovníka apod.).

Další část vaší historie se týká funkce jednotlivých orgánových systémů. Je důležité si všimnout a umět popsat, jakého typu je např. bolest hlavy nebo kožní obtíže, v jakou denní dobu se onemocnění objevuje nebo zhoršuje, zda je něco, s čím je svázáno - např. fyzická zátěž, psychický stres, roční období, teplota a vlhkost vzduchu nebo zda jsou obtíže spojeny s jinými fyzickými problémy.

U žen má velkou výpovědní hodnotu menstruační cyklus. Dostanete otázky typu: v jakém věku začala menstruace, zda je bolestivá, jaká je intenzita krvácení, zda je premenstruační syndrom, výtoky, či jiné potíže. Jakým způsobem probíhala těhotenství a porod.

Důležitou součástí vyšetření jsou i dotazy na spánek (usínání, noční probouzení, kvalita spánku, spánková poloha, sny, nálada po ránu atd.), na schopnost se rozčílit, na strachy a obavy, trému nebo schopnost koncentrace. Lékaře budou velmi zajímat i vaše emoce, zvyky a pocity (zda jste žárliví, pořádkumilovní, zimomřiví či horkokrevní, zda býváte nervózní a proč, jestli máte rádi útěchu, jak snášíte bolest, výšky, jak se seznamujete atd.)

Roli rovněž hrají i pocity a nemoci spojené se střídáním ročních období, či s pobytem u moře nebo na horách.

Důležitý je také životní režim, sport, stravovací návyky a ev. požívání návykových látek.

Klinické vyšetření pacienta

Poté by mělo následovat klinické vyšetření pacienta. U homeopata, který vyšetřuje pomocí elektroakupunktury, má většinou výsledek měření stejnou výpovědní hodnotu jako klinické vyšetření. Proto se někdy neprovádí, nebo jen částečně.

Lékaře homeopata vždy zajímá, jak vypadáte, jak se chováte, jakou máte barvu kůže, kvalitu nehtů, vlasů, zubů atd. Jedná-li se o pacienta s chronickým onemocněním, je na místě i prostudování výsledků klasických klinických vyšetření, event. může lékař navrhnout jejich doplnění či jiné odborné vyšetření (to je velká výhoda vyšetření lékařem, který má zároveň ze zákona za pacienta zodpovědnost).

Výběr homeopatického léku je u každého pacienta individuální a doporučené dávkování se může lišit u různých lékařů tím, že každý má jinou klinickou zkušenost. To ale neznamená, že lék nebude fungovat. Je nutné si vybrat lékaře, se kterým budete mít dobrý vztah, budete mu důvěřovat a respektovat jej.

Žádné léčbě, ani homeopatické, neprospívá snaha léčit se u několika stejných lékařů, specialistů apod. Často to vede ke zmatení pacienta a k výběru protichůdných léčebných metod. I zde platí dávno známé pořekadlo „Mnoho myslivců, zajícova smrt“☺.

Přeji vám pouze pozitivní zkušenosti s homeopatickou léčbou a co největší pohodu a rovnováhu ve vašem životě.

MUDr. Kateřina Formánková

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.5.2022 19:58

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze