Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jak začít s příkrmy?

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Máte kojence, kterého plně kojíte, ale už se pomalu chystáte na příkrmy? Názorů na to, jak začít je mnoho. Někdy se v mnohém liší. Ten námi publikovaný je od zkušené maminky, nutriční poradkyně, Ing. Ludmily Pszczolkové.

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Pokud dítě prospívá (což zhodnotí lékař při pravidelných prohlídkách), můžete plně kojit do konce 6. měsíce. Kojení je to nejlepší, co můžete dítěti dát. Časem můžete kojit již jen ráno a večer nebo v noci. V takovém případě už vůbec nemusíte dávat dítěti jiné mléko. Zcela postačí zakysané mléčné výrobky – jogurty, tvaroh, tvarohový sýr apod. Snažte se tyto výrobky kupovat neochucené, spíše je dochuťte domácí marmeládou.

Uvědomme si, že dítě je, co se chutí týče velmi skromné. Zná jen chuť mateřského mléka. My dospělí známe celou škálu chutí a někdy nevíme, co bychom snědli dříve. Jsme slušně řečeno rozmlsaní. Naše chutě jsou však s chutí dítěte nesrovnatelné. Dítěti stačí, když mu budeme během měsíce střídat 20 různých potravin.

Většina maminek je ve stravě dítěte opatrná se solí. Bohužel už to tak neplatí o cukru, ačkoli je stejně nevhodný. Čím později naučíte dítě na sladkou chuť, čím dříve dítě cukr a sladkosti ochutná, tím hůře. Maminky to často chápou lépe než babičky, což je škoda. S dobrým srdcem a radostí dítěti způsobuji problémy.

Alergie na potraviny se mohou projevovat velmi různorodě, nejen průjmem, ale i zácpou, nadýmáním, poruchami spánku, kožní vyrážkou, rýmou a zahleněním, mírně zvýšenou teplotou. Chronická alergie vypadá často jako začínající nachlazení, ale důvod je přitom v jídle.  

Jak začít s přikrmováním?

Do jídelníčku zařazujte vždy jen jednu novou potravinu. Následně minimálně 2 dny nepřidávejte nic nového. Alergie se může projevit okamžitě (otok sliznic, kýchání, ekzém kolem úst), ale i později – tzv. pozdní reakce – a to až 48 hodin.

SNÍDANĚ:

  • k snídani začněte postupně zkoušet obilninové kaše – pohankovou, jáhlovou, kroupovou, rýžovou, špaldovou. Krupici kvůli lepku nedoporučuji. Kaše vařte sama, nekupujte instantní. Nemusí být vařené v mléce, do kaše můžete nakonec přidat lžíci kysané smetany. TIP: přidejte dušenou hrušku, banán, nebo najemno nasekané namočené sušené ovoce (přikláním se k bio, není sířené) – meruňky, rozinky, datle.
  • Pšeničnou mouku (chleba, rohlíky) bychom měli přidávat kolem 10. měsíce věku, ideálně až po 1. roce. Oblíbené pištoky a rohlíky (do ruky) nahraďte křupkami natural (rýžové, kukuřičné, jahelné a amarantové). Později je ideální péct doma, nejlépe ze špaldové částečně celozrnné mouky.
  • Máslo dítě nepotřebuje. Chcete-li pečivo namazat, pak máslo zvolte, je vhodnější než margaríny.

OBĚD:

  • k obědu dávejte masozeleninové příkrmy. Dítě nemusí mít maso každý den, stačí 2-3x týdně. DOPORUČUJI maso domácí - hovězí, telecí, králíka, krůtu a kuře. Kuře pouze domácí nebo v BIO kvalitě. Kuřecí maso ze supermarketů není vhodné pro nikoho. Rybu dávejte až po roce, spíše později.
  • s vejci začněte až po roce, nejprve jen se žloutkem -  preferuji domácí zdroje. Výborná jsou křepelčí vejce, která můžete dávat již od 7. měsíce.
  • polévka: do polévky přidávejte přílohy – rýže, jáhly, pohanka, kroupy, guinoa, červená čočka, slzovka. Do hotové polévky přidejte 1 čajovou lžičku oleje - bodlákový, dýňový, brutnákový, pupalkový, konopný. Obsahují cenné nenasycené mastné kyseliny
  • zelenina: dýně hokkaido, fenykl, zelené fazolky, cuketa, kedluben, ředkvička dušená, pórek, zelený hrášek, červená řepa a brokolice. Kukuřici podle snášenlivosti. Rajčata a papriky později. K velkým alergenům patří celer, mrkev (!!!) a petržel (zvláště nať) a květák. Mrkev zařaďte do jídelníčkz až po roce, a to velmi opatrně. Alergii mohou dítěti způsobit i brambory. Pokud není v rodině nikdo alergik, můžete brambory opatrně vyzkoušet. Máte-li v rodině alergii, vyčkejte.
  • ovoce: banány, dušená hruška, dušené jablko (ne syrové!), borůvky, žlutý meloun, vařená broskev (ne z konzervy, vhodný je domácí kompot), rynglový kompot, švestkový kompot, od 10 měsíců brusinky, černý rybíz, maliny (mražené).

NÁPOJE

Snažte se naučit dítě pít čistou vodu. Ušetříte si tím spoustu starostí. Nevhodné jsou ovocné čaje, jsou ochucené a barvené. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.11.2022 13:12

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze