Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Ponička

Autor: MVDr. Lada Paulů

Při kontrole jiného pacienta se mi majitel zmínil, že má poničku s nějakými „záchvaty“. Dostal ji zadarmo, kobylka prakticky nemá využití a když to takhle půjde dál, tak ji dá na jatka (kvůli nebezpečnosti). Tím se mi otevřelo volné pole pro homeopatii.

Ilustrační foto

To proto, že většina chemických léků má buď ochranné lhůty na maso nebo se u koní, jejichž maso má být použito pro lidský konzum, vůbec nesmí používat. 

Ponička je devítiletá, vraná, konstitučně zlatý střed (poníci tíhnou k nadváze), mušařka. Jiné onemocnění majitel neuváděl (ale od předchozích chovatelů informace neměl). Letos na jaře začaly první náznaky záchvatů. Ve stresu se celá našponovala, vykulila oči, couvala, začala vibrovat. Až došlo k tomu, že po zádech vypadla z boxu. Neležela dlouho, mírně se klepala. Připomínalo to epileptické záchvaty. Stresová situace většinou nastala, když k ní přistupoval majitel. Později už ji měl „přečtenou“. Když viděl, že na kobylku záchvat pravděpodobně jde, šel od ní a dal jí čas na uklidněnou (ne vždy to pomohlo, při překročení určité hranice došlo k pádu). K těmto situacím docházelo vždy v boxu, nikdy nebyl problém venku. Záchvaty nebyly časté, ale stupňovalo se to. (Nutno podotknout, že majitel je zkušený „koňák“. Hodně používá přirozenou komunikaci, koním rozumí, není na ně hrubý. Věnuje se problémovým koním.

Při klinickém a neurologickém vyšetření jsem na ní nenašla nic zajímavého. Ale když jsem k ní přistupovala, byla evidentně nervózní, začala se točit, uši do zadu, ale útočit nechtěla. Později se nechala i pomazlit. To majitele překvapilo, jinak je k cizím lidem nedůvěřivá. Ve stáji jsou ještě 2 valaši a 1 hřebeček. Drží si je spíše od těla. Případně, když se k ní nějaký přiblíží, vykvíkne a maže pryč. Nevyhledává je ani v říji.

Vzhledem k popisu průběhu záchvatu a celkovému vzezření kobyly, jsem se přikláněla k tomu, že se nejedná o pravé epileptické záchvaty (= problém v mozku). Přišlo mi, že při manipulaci se začne bát („jde ke mě chlap a zase po mě bude něco chtít“) a dožene se svým stresem až ke křečím (nebo našla způsob, jak se manipulaci vyhnout). Nelze vyloučit předchozí špatnou zkušenost (jednalo se už o několikátého majitele).

Dostala Pulsatillu 30 C 1x/týdně, 4 dávky. Hned druhý den po první dávce došlo k záchvatu - venku!, ale od té doby se žádný neobjevil. Pak jsem ji viděla za 2 týdny. Měla lehce schvácená kopyta, což jsme vyřešili chlazením a dietou a začala kašlat. Dostala sirup, ale jak jsem později pochopila, nedostávala ho. Problémy s kašlem a dýcháním přetrvávaly i po 4. dávce, proto o dva týdny později dostala jednorázovou dávku Pulsatilly 200 C.

S majitelem jsme se potkali asi za 2 měsíce. Rozhovor probíhal přibližně takto: já: “ tak co ponďa?“, odpověď: „ááále, pořád stejný“ „a co to dýchání?“ „no, to se nějak uklidnilo“. Takže ponička je stále stejná (to je dobře:-), záchvat neměla od června a netrápí ji ani dýchání. Bohužel, je otázka, jak to s ní bude dál. Majitel se stěhuje a poničku „předal“ do dalších rukou, neznámo kam...

Proč Pulsatilla a co se pravděpodobně během léčby dělo:

Velkým vodítkem pro mě bylo, že k záchvatu docházelo vždy ve stáji – Pulsatilla se cítí dobře na čerstvém vzduchu. Další byl její strach z mužského pokolení (jak z lidského, tak z koňského).

Materia medica říká: vhodná u citlivých a bojácných samic, u kterých se po náhlém šoku nebo hluku objeví spazmy a tetanické záškuby. To, že se záchvat objevil hned druhý den po první dávce je (podle mě) tzv. homeopatické zhoršení (při správně zvoleném homeopatickém léku může dojít k prudkému zhoršení příznaků, rychle zmizí a následuje zlepšení). Pulsatilla má velký vztah ke sliznicím (zejména dýchacích cest, často se používá k doléčení zánětů horních cest dýchacích), proto problémy s dýcháním. Také je možné, že po odstranění nového příznaku (záchvaty), se vrátily příznaky starší – schvácení a zánět průdušek. Kdyby se v léčbě pokračovalo, pravděpodobně by v „dalším kole“ došlo minimálně ke zmírnění alergie na hmyzí štípnutí.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 19:12

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze