Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Othematom

Autor: MVDr. Lada Paulů

Někteří chovatelé jsou s othematomy velmi dobře seznámeni. V ušním boltci praskne cévka, krev se vylije do podkoží a pejsek má pak na uchu obrovskou bouli. Recidivy jsou relativně běžné.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Nejčastější příčinou je klepání hlavy. Při prudkých pohybech hlavy dojde právě k prasknutí cévky. Je třeba myslet na to, že othematom je ve většině případů důsledek a ne příčina. Pravou příčinou je nejčastěji zánět zevního zvukovodu. Dokud nedojde k vyléčení zánětu v uchu, pejsek bude neustále klepat hlavou a othematom se bude vracet.

Možností co s tím je více. Z počátku se ucho maže mastmi s heparinem, stejně dobře poslouží homeopatická mast Traumeel. Někdo hematom z ucha „vypouští“ přes větší jehlu, případně se dovnitř aplikují antibiotika nebo léky na bázi glukokortikoidů. Vypouštění není vždy efektivní, náplň se často vrací (prakticky vždy je třeba punktovat opakovaně), případně může dojít k infekci a v boltci vzniká tzv. absces (dutina naplněná hnisem).

Nejčastější a nejefektivnější je chirurgické řešení. K němu se přistupuje cca 10. den po vzniku (z toho důvodu, že v této době je prasklá cévka už zatáhlá a nedochází ke krvácení). Pejsek musí do celkové narkózy, kůže se rozřízne, sražená krev se vypustí. Jak se hematom vstřebává, může se stát, že se ucho zkrabatí. Psovi to nijak v životě nevadí, ale je to kosmetická vada, což je u výstavních zvířat problém. Zkrabacení nejčastěji hrozí, pokud se hematom řeší pouze vypouštěním nebo mazáním. Při chirurgickém zákroku se většinou kůže ještě přišije a riziko zkroucení ucha je minimální.

Jak si můžeme pomoci homeopaticky?

  • Co nejdříve po vzniku podávejte směs homeopatických léků Arnica montana 15 C, Phosphorus 15/30 C a Hamamelis 9/15 C. První den každou hodinu, v dalších dnech 3-5x denně. Asi po 5 dnech podávejte směs léků Arnica montana 15 C a China 9/15 C.
  • Pokud dojde k chirurgickému zákroku, dávejte psovi léky Arnica montana 15 C a Calendula oficinalis 9 C. Můžete přidat i Phosphorus 15 C.

Dalšími možnými léky, které byste mohli potřebovat jsou:

  • Belladonna 9 C: 2-3x denně – pokud je ucho horké, oteklé, bolestivé, pes reaguje až podrážděně.
  • Lachesis mutus 9 C: 2-3x denně  ucho má tmavou až namodralou barvu, psovi se uleví po vypuštění ucha.
  • Pyrogenium 9 C: 2x denně – pokud dojde k abscesu.
  • Silicea 9 C: 2x denně dlouhodobě – pokud dochází k recidivám, cévy jsou křehké a snadno praskají.
  • Pokud od klepání praskají psovi konce ušních boltců a krev „cáká“ všude kolem, podejte mu léky Arnica montana 15 C, Phosphorus 15/30 C a Silicea 9 C.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.3.2023 09:38

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze