Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Othematom

Autor: MVDr. Lada Paulů

Někteří chovatelé jsou s othematomy velmi dobře seznámeni. V ušním boltci praskne cévka, krev se vylije do podkoží a pejsek má pak na uchu obrovskou bouli. Recidivy jsou relativně běžné...

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Nejčastější příčinou je klepání hlavy. Při prudkých pohybech hlavy dojde právě k prasknutí cévky. Je třeba myslet na to, že othematom je ve většině případů důsledek a ne příčina. Pravou příčinou je nejčastěji zánět zevního zvukovodu. Dokud nedojde k vyléčení zánětu v uchu, pejsek bude neustále klepat hlavou a othematom se bude vracet.

Možností co s tím je více. Z počátku se ucho maže mastmi s heparinem (stejně dobře poslouží homeopatická mast Traumeel). Někdo hematom z ucha „vypouští“ přes větší jehlu, případně se dovnitř aplikují antibiotika nebo léky na bázi glukokortikoidů. Vypouštění není vždy efektivní, náplň se často vrací (prakticky vždy je třeba punktovat opakovaně), případně může dojít k infekci a v boltci vzniká tzv. absces (dutina naplněná hnisem). Nejčastější a nejefektivnější je chirurgické řešení. K němu se přistupuje cca 10.den po vzniku (z toho důvodu, že v této době je prasklá cévka už zatáhlá a nedochází ke krvácení). Pejsek musí do celkové narkózy, kůže se rozřízne, sražená krev se vypustí. Jak se hematom vstřebává, může se stát, že se ucho zkrabatí. Psovi to nijak v životě nevadí, ale je to kosmetická vada, což je u výstavních zvířat problém. Zkrabacení nejčastěji hrozí, pokud se hematom řeší pouze vypouštěním nebo mazáním. Při chirurgickém zákroku se většinou kůže ještě přišije a riziko zkroucení ucha je minimální.

Jak si můžeme pomoci homeopaticky?

  • co nejdříve po vzniku podávejte směs homeopatických léků Arnika montana 15 C, Phosphorus 15/ 30 C a Hamamelis 9/ 15 C. První den každou hodinu, v dalších dnech 3-5x/den. Asi po 5ti dnech podávejte směs Arniky 15 C a Chiny 9/ 15 C.
  • pokud dojde k chirurgickému zákroku, dávejte psovi Arniku 15 C a Calendullu 9 C. Můžete přidat i Pshosphorus 15 C.

Dalšími možnými léky, které byste mohli potřebovat jsou:

  • Belladonna 9 C 2-3x/den – pokud je ucho horké, oteklé, bolestivé, pes reaguje až podrážděně.
  • Lachesis 9 C 2-3x/den - ucho má tmavou až namodralou barvu, psovi se uleví po vypuštění ucha.
  • Pyrogenium 9 C 2x/den – pokud dojde k abscesu.
  • Silicea 9 C 2x/den dlouhodobě – pokud dochází k recidivám, cévy jsou křehké a snadno praskají.
  • Pokud od klepání praskají psovi konce ušních boltců a krev „cáká“ všude kolem, podejte mu Arniku 15 C, Phosphorus 15/ 30 C a Siliceu 9 C.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 23:38

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze