Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Vojta nebo Bobath?

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Ještě než přijdou do ordinace s doporučením ke cvičení svého děťátka, už mají rodiče plnou hlavu zbytečných starostí a obav, z informací, které si našli na internetu. Co a jak lze cvičit s dětmi? Jak to vidím já?

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Často se mě rodiče ptají, jestli by nemohli se svým miminkem cvičit raději metodu zvanou zkráceně „Bobath“, místo „drastického Vojty“. Na internetu se dočetli, že metoda Bobath je šetrnější a miminko u ní nepláče. Ráda bych tedy přidala na internet další informaci, která se snad také uplatní při rozhodování rodičů. Nejprve krátce o každé z metod.

Vojtova reflexní lokomoce je metoda, kterou objevil pan prof. Václav Vojta, který je původem Čech. Protože však nemohl tuto metodu v Česku uplatňovat, emigroval do Německa, kde ji rozvinul. Metodu v podstatě objevily maminky, které pečovaly o své těžce postižené děti. Zjistily, že když tlačí děťátku na těle nějaký bod, spouští se tím určitá kaskáda pohybových vzorů. A o tom to je. Na našem těle máme tzv. „reflexní zóny“, které když tlakem v určité výchozí pozici stimulujeme, spouští se pohybové vzory, které se velmi podobají těm, díky nimž se v prvním roce života učíme vzpřimovat páteř vůči gravitaci a jiné základní pohybové dovednosti, které vedou k možnosti pohybovat se v prostoru. Možnosti vybavení těchto vzorů jsou největší v novorozeneckém věku a v průběhu zrání nervové soustavy jsou tlumeny. Přesto jsou částečně vybavitelné i v dospělém věku, kde se metoda také s úspěchem využívá.

Základem Bobath konceptu je neurovývojová terapie manželů Berty a Karla Bobathových, kteří koncept vytvořili a zároveň založili Bobath centrum v Londýně. Terapeut, vycházející z Bobath konceptu, na základě podrobného vyšetření, během kterého se zaměřuje na to, co dítě dovede bez dopomoci, s dopomocí, co nedovede a dle kvality svalového napětí a pohybu stanovuje svůj léčebný plán a cíl. Tohoto cíle dosahuje za použití terapeutických nástrojů, které aplikuje cíleně a vnímá reakce pacienta na tyto techniky. Terapeut neučí dítě pohybům, ale různým způsobem manuální dopomocí a volbou vhodných činností vede dítě k tomu, aby pohyb udělalo samo. Základním znakem Bobath konceptu je práce v týmu, kde ve středu stojí dítě a jeho rodina, kolem pak terapeuti jako fyzioterapeut, ergoterapeut, logoped, psycholog a další.

Z mého pohledu doporučuji do jednoho roku věku cvičení Vojtovou reflexní lokomocí, které podporuje co nejvyšší kvalitu pohybových vzorů, a to prostřednictvím přímé aktivace centrálního nervového systému. Po jednom roce věku je možné zařadit Bobath koncept, ale přesto u dětí, u kterých je to možné vždy volím alespoň na nějaký časový úsek Vojtovu metodu, která centrální nervovou soustavu „nastartuje“, proklestí správné cestičky.

Metody lze samozřejmě také kombinovat, jenže… cvičení Vojtovou metodou je poměrně náročné na režimovost, je nutno cvičit 4x denně a pokud se k tomu kombinuje ještě Bobath koncept, pak nelze správnou frekvenci udržet. Také hrozí přetížení dítěte. Tuto kombinaci musí terapeut vždy pečlivě zvážit a musím také napsat, že zástupci jednotlivých metod ve školících střediscích nezřídka tuto kombinaci nedoporučují.

Tedy - odpovědi na nejčastější otázky či předsudky:

Vojtu lze cvičit pouze do jednoho roku věku?
Ne, Vojtovu metodu lze aplikovat v každém věkovém období našeho života.

Bobath je šetrnější než Vojtova metoda?
Z toho, že dítě u cvičení Vojtovy metody pláče nelze usuzovat na to, že je Bobath koncept metodou šetrnější.

Snad tyto informace pomohou rodičům při rozhodování, či přijetí cvičení svého dítěte některou z daných metod.

Vaše Radana

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vojtovka a homeopatie

Co by mělo miminko umět, když mu je...

Morbus Osgood-Schlatter?

Růstové bolesti

 

 

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 05:22

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze