Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Diastáza břišních svalů

Autor: PhDr. Radana Poděbradská, Ph.D.

Jak lze řešit rozestup břišních svalů po porodu a co to vlastně je…

Ilustrační foto
Zdroj: Boyko Asparuhov

Diastáza břišních svalů znamená rozestup přímých břišních svalů. Přímý břišní sval je složen ze dvou podélných polovin, které se k sobě navzájem těsně přikládají. V průběhu života se ale může stát, že se tyto dvě poloviny od sebe oddálí. V takovém případě je na břiše při aktivaci břišních svalů – nejčastěji můžeme tuto situaci pozorovat při cvičení břišních svalů vleže na zádech – patrná podélná boule uprostřed břicha, obvykle od hranice hrudníku a břicha směrem k pupku.

Proč vzniká?

Jednou z častých příčin je těhotenství, kdy jsou břišní svaly nadměrně protaženy a po porodu se jejich optimální délka neobnoví. Další příčinou může být vadné držení těla s neoptimální funkcí břicha, tedy s oslabením břišních svalů. Břicho pak začne pracovat tzv. v jiném režimu. Obecně lze říci, že břišní svaly, konkrétně vnitřní šikmé břišní svaly, zevní šikmé břišní svaly, příčný břišní sval a přímý břišní sval spolu musí umět při aktivaci dobře spolupracovat. Špatný pohybový stereotyp, nebo porod či operace mohou tento stereotyp narušit a vzniká tzv. nesouhra neboli dysbalance. Tato může vypadat různě. Často je patrná jako přeštípnutí v pase, které dělají přetížené šikmé břišní svaly a oslabení dolní části břicha, které nemůže optimálně pracovat. Druhou neméně častou variantou je oslabení celého břicha s diastázou břišních svalů. Možné jsou samozřejmě i jiné variace a jejich kombinace.

Řešení

Jedním z možných řešení, které by mělo být dle mého názoru první metodou volby, je rehabilitace. Cílem rehabilitace je navození správné svalové souhry mezi všemi břišními svaly. Není to pouze cvičení svalové síly, ale spíš koordinace a nemá zhola nic společného s tzv. “sklapovačkami“. Dovolím si napsat, že dokonce začít posilovat sklapovačkami břicho, které ukazuje známky diastázy je velmi kontraproduktivní. Takovým cvičením si pacient spíše posiluje svůj špatný pohybový stereotyp. Aktivace břišních svalů při diastáze patří do rukou odborníka a potřebuje kontrolu a vedení.

Pokud konzervativní postup nepomůže, existují možnosti operačního řešení, kdy se poloviny přímých břišních svalů k sobě stáhnout chirurgickým řešením.

Diastáza břišních svalů může představovat pouze kosmetický efekt, na druhé straně s sebou nese riziko vzniku břišní kýly.

V období po porodu se může diastáza přechodně objevit. Při šetrném postupném cvičení břišních svalů a vzpřímeného držení těla se však často sama ztratí. S každým dalším porodem je riziko vzniku diastázy větší a její odstranění trvá obvykle déle. Po každém porodu je potřeba počítat s obdobím pro vrácení pohybového systému do stavu, který byl před otěhotněním. Toto období je minimálně stejně dlouhé jako trvá těhotenství. Není tedy kam spěchat.

Správnou aktivaci břišních svalů při diastáze břišních svalů nelze popsat písemně, liší se vzhledem k výchozí situaci celého pohybového systému a je zakomponována do aktivace celého hlubokého stabilizačního systému.

Hezký školní rok přeje vaše Radana.

Reklama: Sedatif PC

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PhDr. Radana Poděbradská, Ph.D.

Autor: PhDr. Radana Poděbradská, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 8.8.2020 11:00

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze