Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeopatie a problémy se štítnou žlázou

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

Štítná žláza je orgán, který v organismu ovlivňuje prakticky veškerý metabolismus, produkuje dva hormony – tyroxin a trijodtyronin. Oba hormony jsou podobné steroidům, ovlivňují látkovou výměnu, krevní oběh, krevní tlak, srdeční frekvenci, podněcují funkci dýchání, funkci střev, zvyšují teplotu, bazální metabolismus, stupňují výkonnost nervů a svalovou vzrušivost...

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Štítná žláza navíc hraje rozhodující roli v procesech růstu a podle Franze Alexandera umožnila v evoluci krok z vody na pevninu, obojživelníci jako první živé bytosti mají štítnou žlázu. Dalším hormonem štítné žlázy je kalcitonin, který zadržuje vápník v těle a zvyšuje jeho ukládání v kostech. Tím doplňuje účinek hormonů, který produkují příštítná tělíska a ledviny.

Nejčastější příčinou poruchy štítné žlázy jsou autoimunní záněty vedoucí k částečné nebo úplně destrukci žlázy. Příčina je neznámá. Dále se na poruchách štítné žlázy podílejí genetické defekty, enzymové poruchy a v neposlední řadě i tzv. iatrogenní hypofunkční syndromy, které vznikají při jiné hormonální terapii, např. terapie kortizolem, ale i při dlouhodobé hormonální antikoncepci, která sekundárně tlumí sekreci hormonů štítné žlázy. To, za jak dlouhou dobu se porucha štítné žlázy projeví, záleží jen na predispozici organismu a genetické výbavě.

Z mé zkušenosti vyplynulo, že pokud jsou v rodině ženy problémy se štítnou žlázou léčeny u matky, event. sestry či babičky, trvá po nasazení hormonální kontracepce daleko kratší dobu, než dojde k poruše funkce štítné žlázy – řádově za 3 až 10 let. V čím ranějším věku se antikoncepce nasadí, tím dříve taková porucha vznikne. Současná medicína tyto skutečnosti bohužel zatím do souvislosti neuvedla, a proto se k nim u dívek a žen nepřihlíží. Pokud se jedná o ženu, která v rodině poruchy štítné žlázy nemá, důsledky hormonální antikoncepce jsou patrné až po 20 i více letech. Má pozorování jsou bohužel shodná se stejnými údaji mých kolegů, kteří rovněž léčí homeopatií, elektroakupunkturou či čínskou medicínou.

Štítná žláza je zásobárnou jodidu (hojně obsažen v třešních), která postačí na výrobu hormonů na 100 dnů. Proto vznikají poruchy štítné žlázy také při nedostatku jodu v potravě.

Příčiny funkčních poruchách štítné žlázy:

 1. Veškeré záření – počítač, mobil, mikrovlnka, televize, letadlo, laserová léčba, solárium (!!!), RTG, magnetická rezonance, CT. Všichni ti, kteří jsou vystavení záření po celý den (celodenní práce na PC, s mobilním telefonem, s rentgenem), jsou zářením zatíženi více a pokud mají k onemocnění štítné žlázy rodinné predispozice (léčené problémy mají rodiče nebo sourozenci) doba jejich tolerance k záření se zkracuje. Patří sem ale také lidé, kteří každý týden podnikají dlouhé lety, u citlivých typů stačí i lety kratší. Regenerace po takovém ozáření trvá 3-4 týdny.
 2. Veškerá chemie – na prvním místě hormonální antikoncepce, samozřejmě chemoterapie, léčba kortikoidy, antirevmatiky a také dlouhodobá léčba několika druhy klasických léků. V podstatě jakýkoliv chemický lék podávaný delší dobu se projeví i na štítné žláze, protože její správnou funkci podle zákonů čínské medicíny řídí játra, náš největší detoxikační orgán. Protože i takové profese jako stomatolog, lékárník, pracovník chemického průmyslu, zaměstnanec ostravských koksoven, ale i kadeřnice jsou vystaveny působení chemických látek, je i jejich štítná žláza oslabena.

Častými poruchami štítné žlázy trpí v současné době i zvířata, zejména psi, u kterých se onemocnění primárně projevuje kožními problémy - ekzémy a kožními alergiemi. Velmi nevhodné je zejména žrádlo pro domácí mazlíčky, protože se jedná o chemicky upravené produkty.

Při klasické léčbě poruch štítné žlázy endokrinologové většinou buď hormony ubírají, nebo hormony doplňují (dosti často dlouhodobě, ne-li doživotně). V léčbě je důležité pokusit se léčit příčinu, ne následky. Výborná je kombinace klasické čínské medicíny a homeopatie. Vzhledem k tomu, že se jedná o závažné a komplexní onemocnění, je vhodné, aby tato onemocnění léčil zkušený lékař-homeopat, proto zde uvádím jen základní homeopatické léky. Po nasazení homeopatických léků se většinou výrazně zlepší fyzické pocity pacientů, ale postupně dochází i ke zlepšení hladin hormonů a v důsledku toho často i ke snížení dávek klasických léků.

Při snížené funkci štítné žlázy (hypofunkce) můžeme pozorovat následující příznaky: zvětšení jazyka, omezená mimika, otok obličeje, lomivé vlasy, hrubý hlas, nízký tlak, puls a tělesná teplota, zvýšený diastolický tlak, zácpa. Otok podkoží a zpomalení všech metabolických procesů.

 • U tohoto onemocnění používáme nejčastěji homeopatické léky Sulfur iodatum a Iodum.

Z homeopatických léků na sníženou funkci štítné žlázy používáme léky, jejichž základem jsou rostliny s vyšším obsahem jódu nebo jódové sloučeniny:

 • homeopatické lék Fucus vesiculosus (Chaluha bublinatá) – je nejdůležitější z těchto léků, má přímou afinitu ke štítné žláze, stimuluje funkci štítné žlázy a ovlivňuje metabolizmus. Používá se i jako léčivá bylina. Prostřednictvím vysokého obsahu jódu zvyšuje činnost štítné žlázy, která reguluje celkový metabolický obrat v lidském organismu. Tímto mechanismem může chaluha přispívat i ke snižování tělesné hmotnosti a obezity. Ovlivňuje rovněž zpomalené trávení, plynatost a úpornou zácpu. Lék je pouze na lékařský předpis.
 • jiným, velmi často používaným homeopatickým lékem, je Spongia. V tomto případě je štítná žláza zvětšená a tvrdá. Pacient pociťuje bolestivé pulzování v oblasti štítné žlázy.
 • homeopatický lék Calcarea fluorica zase podáváme v případě vazivových změn štítné žlázy.
 • Iodum je lék, který se podává ve vyšším ředění (např. 15 C) v případě zvýšené funkce štítné žlázy a v případě snížené funkce v ředění 5 C. Lék je rovněž na lékařský předpis.

Při zvýšené činnosti štítné žlázy (hyperfunkce) můžeme pozorovat pocení, zrychlení tepu, zvýšení tělesné teploty a krevního tlaku, fibrilace, zvětšení očních bulbů, zvracení, nevolnost, průjem, žloutenka. Nejčastější příčinou hyperfunkčního syndromu jsou nezhoubné nádory (adenomy).

Při homeopatické léčbě strumy - zvětšená štítná žláza, jež je viditelná či hmatná používáme nejčastěji léky:

 • Phytolacca,
 • Iodum,
 • Calcarea fluorica,
 • Apis,
 • Spongia,
 • Fucus vesiculosus.

Na závěr bych uvedla jeden případ z praxe:

Dívka 17 let, přichází v srpnu 2010 pro potíže s štítnou žlázou, které trvají půl roku. Užívá Euthyrox 25mg ½ tbl denně. Babička měla nádor štítné žlázy a zemřela v mladém věku. Mezi 9. a 10. rokem jí našli zvýšené protilátky proti štítné žláze. Po 5. třídě ZŠ přestoupila na gymnázium a musela daleko dojíždět. V loňském roce jí zemřel otec. Poté se stav dost výrazně zhoršil, začala pociťovat tlak a bolest v oblasti štítné žlázy a rovněž hladina hormonů v krvi se významně odchýlila od normy. V té době jí byli endokrinologem nasazeny léky. Stále se ale po nich necítí dobře a nechce je užívat.

Nasadila jsem jí homeopatika a při kontrole po 2 měsících udává, že se cítí dobře. Zdá se jí, že není tak oteklá a je méně unavená. Euthyrox nechtěla užívat – zcela ho vysadila a neužívala celou dobu. Kontrolní vyšetření a odběry by měla u endokrinologa absolvovat za 14 dní. Doporučila jsem pokračovat dále v homeopatické léčbě a informovat mne o výsledcích endokrinologického vyšetření. Při další kontrole za 4 měsíce uvádí, že se cítí celkem dobře, odběry hormonů štítné žlázy jsou v normě, endokrinolog doporučil snížení Euthyroxu na 25 mg denně, ale dívka ho neužívá. Upravila jsem homeopatickou léčbu a dívku pozvala na další kontrolu za 4 měsíce. Dívka užívala postupně léky Thuya, Iodum, Aurum iodatum, Lycopodium.

Léčba poruch funkce štítné žlázy je otázkou trpělivosti a výdrže, trvá většinou 2-3 roky, jelikož i ke vzniku těchto poruch dochází v organismu pomalu a postupně. Léčbu je ale nutné vybrat specificky podle příznaků každého jednotlivého pacienta a patří výhradně do rukou zkušeného lékaře.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 11.8.2022 16:29

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze