Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatie a problémy se štítnou žlázou

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

Štítná žláza je orgán, který v organismu ovlivňuje prakticky veškerý metabolismus, produkuje dva hormony – tyroxin a trijodtyronin. Oba hormony jsou podobné steroidům, ovlivňují látkovou výměnu, krevní oběh, krevní tlak, srdeční frekvenci, podněcují funkci dýchání, funkci střev, zvyšují teplotu, bazální metabolismus, stupňují výkonnost nervů a svalovou vzrušivost...

Ilustrační foto
Zdroj: Boyko Asparuhov

Štítná žláza navíc hraje rozhodující roli v procesech růstu a podle Franze Alexandera umožnila v evoluci krok z vody na pevninu, obojživelníci jako první živé bytosti mají štítnou žlázu. Dalším hormonem štítné žlázy je kalcitonin, který zadržuje vápník v těle a zvyšuje jeho ukládání v kostech. Tím doplňuje účinek hormonů, který produkují příštítná tělíska a ledviny.

Nejčastější příčinou poruchy štítné žlázy jsou autoimunní záněty vedoucí k částečné nebo úplně destrukci žlázy. Příčina je neznámá. Dále se na poruchách štítné žlázy podílejí genetické defekty, enzymové poruchy a v neposlední řadě i tzv. iatrogenní hypofunkční syndromy, které vznikají při jiné hormonální terapii, např. terapie kortizolem, ale i při dlouhodobé hormonální antikoncepci, která sekundárně tlumí sekreci hormonů štítné žlázy. To, za jak dlouhou dobu se porucha štítné žlázy projeví, záleží jen na predispozici organismu a genetické výbavě.

Z mé zkušenosti vyplynulo, že pokud jsou v rodině ženy problémy se štítnou žlázou léčeny u matky, event. sestry či babičky, trvá po nasazení hormonální kontracepce daleko kratší dobu, než dojde k poruše funkce štítné žlázy – řádově za 3 až 10 let. V čím rannějším věku se antikoncepce nasadí, tím dříve taková porucha vznikne. Současná medicína tyto skutečnosti bohužel zatím do souvislosti neuvedla a proto se k nim u dívek a žen nepřihlíží. Pokud se jedná o ženu, která v rodině poruchy štítné žlázy nemá, důsledky hormonální antikoncepce jsou patrné až po 20 i více letech. Má pozorování jsou bohužel shodná se stejnými údaji mých kolegů, kteří rovněž léčí homeopatií, elektroakupunkturou či čínskou medicínou.

Štítná žláza je zásobárnou jodidu (hojně obsažen v třešních), která postačí na výrobu hormonů na 100 dnů. Proto vznikají poruchy štítné žlázy také při nedostatku jodu v potravě.

Příčiny funkčních poruchách štítné žlázy:

  1. Veškeré zářenípočítač, mobil, mikrovlnka, televize, letadlo, laserová léčba, solárium (!!!), RTG, magnetická rezonance, CT. Všichni ti, kteří jsou vystavení záření po celý den (celodenní práce na PC, s mobilním telefonem, s rentgenem), jsou zářením zatíženi více a pokud mají k onemocnění štítné žlázy rodinné predispozice (léčené problémy mají rodiče nebo sourozenci) doba jejich tolerance k záření se zkracuje. Patří sem ale také lidé, kteří každý týden podnikají dlouhé lety, u citlivých typů stačí i lety kratší. Regenerace po takovém ozáření trvá 3-4 týdny.
  2. Veškerá chemie – na prvním místě hormonální antikoncepce, samozřejmě chemoterapie, léčba kortikoidy, antirevmatiky a také dlouhodobá léčba několika druhy klasických léků. V podstatě jakýkoliv chemický lék podávaný delší dobu se projeví i na štítné žláze, protože její správnou funkci podle zákonů čínské medicíny řídí játra, náš největší detoxikační orgán. Protože i takové profese jako stomatolog, lékárník, pracovník chemického průmyslu, zaměstnanec ostravských koksoven, ale i kadeřnice jsou vystaveny působení chemických látek, je i jejich štítná žláza oslabena.

Častými poruchami štítné žlázy trpí v současné době i zvířata, zejména psi, u kterých se onemocnění primárně projevuje kožními problémy - ekzémy a kožními alergiemi. Velmi nevhodné je zejména žrádlo pro domácí mazlíčky, protože se jedná o chemicky upravené produkty.

Při klasické léčbě poruch štítné žlázy endokrinologové většinou buď hormony ubírají, nebo hormony doplňují (dosti často dlouhodobě, ne-li doživotně). V léčbě je důležité pokusit se léčit příčinu, ne následky. Výborná je kombinace klasické čínské medicíny a homeopatie. Vzhledem k tomu, že se jedná o závažné a komplexní onemocnění, je vhodné, aby tato onemocnění léčil zkušený lékař homeopat, proto zde uvádím jen základní homeopatické léky. Po nasazení homeopatických léků se většinou výrazně zlepší fyzické pocity pacientů, ale postupně dochází i ke zlepšení hladin hormonů a v důsledku toho často i ke snížení dávek klasických léků.

Při snížené funkci štítné žlázy (hypofunkce) můžeme pozorovat následující příznaky: zvětšení jazyka, omezená mimika, otok obličeje, lomivé vlasy, hrubý hlas, nízký tlak, puls a tělesná teplota, zvýšený diastolický tlak, zácpa. Otok podkoží a zpomalení všech metabolických procesů. U tohoto onemocnění používáme nejčastěji homeopatické léky Sulfur iodatum a Iodum.

Z homeopatických léků na sníženou funkci štítné žlázy používáme léky, jejichž základem jsou rostliny s vyšším obsahem jódu nebo jódové sloučeniny:

  • homeopatické lék Fucus vesiculosus (Chaluha bublinatá) – je nejdůležitější z těchto léků, má přímou afinitu ke štítné žláze, stimuluje funkci štítné žlázy a ovlivňuje metabolizmus. Používá se i jako léčivá bylina. Prostřednictvím vysokého obsahu jódu zvyšuje činnost štítné žlázy, která reguluje celkový metabolický obrat v lidském organismu. Tímto mechanismem může chaluha přispívat i ke snižování tělesné hmotnosti a obezity. Ovlivňuje rovněž zpomalené trávení, plynatost a úpornou zácpu. Lék je pouze na lékařský předpis.
  • jiným, velmi často používaným homeopatickým lékem, je Spongia. V tomto případě je štítná žláza zvětšená a tvrdá. Pacient pociťuje bolestivé pulzování v oblasti štítné žlázy.
  • homeopatický lék Calcarea fluorica zase podáváme v případě vazivových změn štítné žlázy.
  • Iodum je lék, který se podává ve vyšším ředění (např. 15 C) v případě zvýšené funkce štítné žlázy a v případě snížené funkce v ředění 5 C. Lék je rovněž na lékařský předpis.

Při zvýšené činnosti štítné žlázy (hyperfunkce) můžeme pozorovat pocení, zrychlení tepu, zvýšení tělesné teploty a krevního tlaku, fibrilace, zvětšení očních bulbů, zvracení, nevolnost, průjem, žloutenka. Nejčastější příčinou hyperfunkčního syndromu jsou nezhoubné nádory (adenomy)

Při homeopatické léčbě strumy - zvětšená štítná žláza, jež je viditelná či hmatná používáme nejčastěji léky: Phytolacca, Iodum, Calcarea fluorica, Apis, Spongia, Fucus vesiculosus.

Na závěr bych uvedla jeden případ z praxe:

Dívka 17 let, přichází v srpnu 2010 pro potíže s štítnou žlázou, které trvají půl roku. Užívá Euthyrox 25mg ½ tbl denně. Babička měla nádor štítné žlázy a zemřela v mladém věku. Mezi 9. a 10. rokem jí našli zvýšené protilátky proti štítné žláze. Po 5. třídě ZŠ přestoupila na gymnázium a musela daleko dojíždět. V loňském roce jí zemřel otec. Poté se stav dost výrazně zhoršil, začala pociťovat tlak a bolest v oblasti štítné žlázy a rovněž hladina hormonů v krvi se významně odchýlila od normy. V té době jí byli endokrinologem nasazeny léky. Stále se ale po nich necítí dobře a nechce je užívat.

Nasadila jsem jí homeopatika a při kontrole po 2 měsících udává, že se cítí dobře. Zdá se jí, že není tak oteklá a je méně unavená. Euthyrox nechtěla užívat – zcela ho vysadila a neužívala celou dobu. Kontrolní vyšetření a odběry by měla u endokrinologa absolvovat za 14 dní. Doporučila jsem pokračovat dále v homeopatické léčbě a informovat mne o výsledcích endokrinologického vyšetření. Při další kontrole za 4 měsíce uvádí, že se cítí celkem dobře, odběry hormonů štítné žlázy jsou v normě, endokrinolog doporučil snížení Euthyroxu na 25 mg denně, ale dívka ho neužívá. Upravila jsem homeopatickou léčbu a dívku pozvala na další kontrolu za 4 měsíce. Dívka užívala postupně léky Thuya, Iodum, Aurum iodatum, Lycopodium.

Léčba poruch funkce štítné žlázy je otázkou trpělivosti a výdrže, trvá většinou 2-3 roky, jelikož i ke vzniku těchto poruch dochází v organismu pomalu a postupně. Léčbu je ale nutné vybrat specificky podle příznaků každého jednotlivého pacienta a patří výhradně do rukou zkušeného lékaře.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 20.2.2020 05:47

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze