Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Možnosti homeopatie při léčbě vlasů a nehtů

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

Zdálo by se, že vlasy a nehty jsou nedůležitou součástí organismu. Ale i tyto problémy nás dokážou významně potrápit. Zejména u žen a ve věku, kdy se chtějí líbit (platí i o mužích), může být velký problém vypadávání vlasů či lámavé a pokřivené nehty. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Potíže s vlasy i nehty ale vidíme i v dětském věku, děti mívají nehtové mykózy a mohou mít problém i s růstem vlasů.

Vlasy jsou tkáň, kterou podle zákonů čínské medicíny ovlivňuje zejména dráha ledvin, takže všechny strachy a stresy, zvláště ty dlouhotrvající nebo náhlé, se mohou v organismu projevit právě vypadáváním vlasů. I v lidových rčeních se praví: „vypadly mu vlasy hrůzou“, nebo „já z tebe zešedivím“. A skutečně se to stává. Pokud víte, že se vaše potíže s vlasy datují od nějakého velkého stresu, je vhodné navštívit lékaře homeopata, který je schopen vybrat lék přesně podle informace - faktoru, který padání vlasů způsobil.

Při akutních potížích vám mohou pomoci tyto homeopatické léky:

 • Velmi často pomůže lék Aconitum napellus 30 C - lék šoku nebo nějaké prožité hrůzy (např. dopravní nehoda, napadení, ohrožení života). V této situaci podáváme 5 granulí léku 3-4x po sobě v rozmezí 15 minut až do zlepšení stavu.
 • Jiným lékem je Staphysagria 30 C - lék ponížení, těžké urážky, zneuctění. I tato situace může vést k vypadávání vlasů, ale také obočí a řas, někdy může dojít i k úplné ztrátě vlasů. Pacient je velice citlivý, většinou se mu špatně hojí jizvy. Dávkování je stejné jako u léku Aconitum.
 • Pokud někomu vypadávají vlasy hodně (netýká se alopecie mužů, která je spojená s hormonální nerovnováhou), pak má vyčerpanou energii na dráze ledvin. Vypadávání vlasů, je-li pokožka bolestivá s mravenčením, vyžaduje lék Ferrum metallicum 9 C, 3x denně 5 granulí.
 • Vypadávají-li vlasy z důvodu dlouhodobého onemocnění, trápení (např. rozvod, úmrtí v rodině, padání vlasů po porodu apod.) či pracovního přetížení, zkuste lék Phosphoricum acidum 9 C 5 granulí 2x denně dlouhodobě (alespoň 2-3 měsíce).
 • Vlasy, které předčasně šednou, vypadávají v malých ložiscích nebo i plošně, vyžadují podávání léku Lycopodium 15 C. Pacient je zapomnětlivý, nevěří si, nestrpí odpor. Podáváme 1x denně 5 granulí alespoň 2 měsíce.
 • Jestliže kůže hlavy svědí, pálí, je šupinatá, loupe se a tvoří se lysinky, zkuste lék Arsenicum album 15 C 2x denně 5 granulí. Pacient se velmi obává o své zdraví, je neklidný, zimomřivý, zlepšuje se teplem; potíže s vlasy jsou většinou následkem onemocnění a vyčerpání organismu.
 • Pokud vlasy padají a tvoří se okrouhlá ložiska bez vlasů na různých místech hlavy, zkuste lék Hepar sulfur 15 C 2x denně 5 granulí.
 • Lék Borax 15 C je příznačný tím, že vlasy jsou hrubé, špatně se češou (česání je velmi bolestivé), rovněž řasy jsou slepené a otočené dovnitř oka, které dráždí (zejména vnější koutek oka, kde jsou okraje víček velmi bolestivé). Podáváme 2x denně 5 granulí.
 • Máte-li vysoké čelo, tvoří se vám kouty a vypadává i ochlupení v ohanbí, podávejte lék Natrum muriaticum 15 C 2x denně 5 granulí. Pacient tohoto typu je většinou hubený, špatně přibírá na váze. Je rád sám a nesnáší utěšování, často také trpí na akné.

Nehty

 • Rozdvojené nehty, které jsou tvrdé, silné a tvoří se na nich praskliny potřebují lék Antimonium crudum 15 C 3x denně 5 granulí, lék je pouze na lékařský předpis.
 • Na zarůstající nehty, které jsou spojeny s nedostatečnou funkcí štítné žlázy a nadváhou, vyžadují lék Graphites 15 C. Nehty jsou silné a často se loupou. Lék působí i na zánět nehtového lůžka.
 • Hepar sulfur 15 C dobře účinkuje v případě, že nehty na palcích jsou příliš bolestivé (i mírným tlakem), zarůstají a často hnisají, pacient je citlivý na průvan a bývá zahleněný. Lék podáváme 2x denně 5 granulí.
 • Pokud jsou nehty napadeny plísní, jsou zdeformované, rýhované, zarůstají a často zanícené, vyžadují lék Silicea 15 C 2x denně 5 granulí. Pacienti mívají ledové ruce a nohy a opakované infekce dýchacích cest, zlepšují se teplem.
 • Často jsou potíže s nehty spojené s nedostatečným vstřebáváním nebo špatným metabolismem některého ze stopových prvků. Pak je nutné skutečně vybrat lék přesně podle příznaků. V tom případě navštivte lékaře homeopata, který vybere lék cíleně. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 11.8.2022 17:16

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze