Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatie a její možnosti při léčbě neurologických obtíží

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

Kdo by neocenil pomoc homeopatie při tzv. zablokovaných zádech, kdy se najednou, z ničeho nic, nemůže třeba vůbec narovnat?

Ilustrační foto
Zdroj: Boyko Asparuhov

Možností příčin i následné léčby je spousta. Těmi nejčastějšími, s nimiž přicházejí pacienti do ordinace lékařů jsou:

  • Pokud se jedná o problémy s bederní páteří, s vystřelováním do některé z dolních končetin, funguje zpravidla nejlépe lék Hypericum perforatum 15 C, 3x denně 5 granulí. K tomu přidáváme lék Colocynthis 9CH, 3x denně 5 granulí. Lék účinkuje na svalové spasmy, které se zlepšují ohnutím končetiny.
  • Jestliže se problémy s páteří objevily po nějakém rozrušení, rozčilení, urážce apod., kombinujeme lék Hypericum s lékem Staphysagria 15 C, střídavě 2-3x denně 5 granulí od každého. Pokud se problém objevil po velké fyzické zátěži, pomůže kromě Hyperica také lék Arnica montana 9 C, 3x denně 5 granulí.
  • V případě, že se jedná o pacienta, který je neustále uspěchaný, přepracovaný a stěžuje si spíše na bolesti v oblasti šíje, ramen a zad, které se zhoršují ráno a chladem, použijte lék Nux vomica 15 C, 3x denně 5 granulí. Tento pacient je, pokud má bolesti, velmi nevrlý. V noci se kvůli bolesti nedokáže otočit v posteli, musí se posadit a pak teprve otočit.
  • Pokud je bolest nesnesitelná při každém, sebemenším pohybu, a stav se zhoršuje při změně počasí, pohybem, dotykem, pacient je celkově podrážděný a zlostný, potřebuje lék Bryonia 9 C, 4x denně 5 granulí.
  • Jestliže potíže vznikají po prochlazení nebo promočení v dešti, a pacient má bolestivě ztuhlé svaly s pocitem, že jsou končetiny jako zpřerážené a trpí na častá nachlazení, zlepší se po léku Dulcamara 9 C, 3x denně 5 granulí.
  • Při bolestech typu „housera“, které vzniknou po sportovním přetížení, zranění a které se zhoršují klidem a vlhkým počasím, pomůže lék Rhus toxicodendron 15 C, 3x denně 5 granulí. Rhus toxicodendron je také výborným lékem na obtíže, které vznikly prochlazením po předchozím přehřátí (sportovec, který se zpotí při zátěži a pak vyjde na chladný vzduch, pobyt v přetopené místnosti a pak prochlazení venku). Tento pacient také často trpí na opakované opary.
  • Pokud má pacient i nález na RTG páteře ve smyslu poškození ploténky, je vhodná kombinace léků Hypericum 15 C - Symphytum 9 C a Ruta graveolens 9 C - všechny léky užívejte v dávce 5 granulí 3x denně. Když se potíže zhoršují chladem a změnou počasí, přidáme Natrum sulfuricum 15 C 2x denně. Tyto léky posilují vazivový aparát a výrazně zmírňují bolest. 

V případě dlouhotrvajících obtíží je na místě navštívit neurologa a řídit se jeho doporučením.

Homeopatické léky lze použít i jako doplňkovou léčbu na podobné příznaky, které doprovázejí roztroušenou sklerózu. Toto onemocnění však jednoznačně patří do rukou neurologa a zkušeného lékaře homeopata.

Na závěr mám pro vás jednu kasuistiku z praxe:

Pacientka 30 let, 2 děti, pro problémy s výhřezem ploténky již podstoupila operaci asi měsíc po porodu druhého dítěte. Potíže s páteří udává posledních 10 let. Nyní je asi 1 rok po operaci, ale její stav se vůbec nezlepšil, přesto, že rehabilituje a snaží se cvičit. Má potíže s delší chůzí, nemůže jezdit na kole a také při nošení dítěte jí trnou horní končetiny. Bolest rovněž popisuje v bederní oblasti s vystřelování do nohou a často jí bolí hlava v důsledku zablokované krční páteře. Klasické léky už vůbec nepomáhají, naopak se ještě přidaly žaludeční potíže. Tato žena trpí rovněž nedostatkem spánku, musí v noci vstávat k dítěti a žije v neustálém napětí, zda péči o děti zvládne, a co s ní bude až skončí mateřská dovolená, když má tak velké potíže s pohybem.

Ženu jsem léčila asi 18 měsíců. Zpočátku se upravil spánek a pocity hrozného vyčerpání, užívala lék Nux vomica 15 C na noc a Phosphoricum acidum 15 C ráno. Při bolestech v bederní páteři brala Hypericum 15 C rozpuštěný ve vodě (5 granulí do 2 dcl vody) každou hodinu jeden doušek. Po zlepšení stavu pak brala Hypericum 15 C 3x denně.

Po nějaké době léčby, kdy se stav dosti zlepšil, se potíže začaly vracet vždy při nějakém rozrušení, rozčilení. V té době brala lék Chelidonium majus 15 C před spaním a v případě křečovitých bolestí lék Colocynthis 9 C 4x denně 5 granulí. Její stav se postupně zlepšoval, začala více chodit a dokonce zvládla i jízdu na kole, pravidelně cvičila, naučila se správně dýchat a relaxovat. Dalším lékem který brala při rozčilení byla Staphysagria 30 C v době kdy se cítila naštvaná, frustrovaná.

Během léčby samozřejmě vystřídala více homeopatických léků, ale tyto byly podávány opakovaně. Po 18 měsících léčby se cítila velmi dobře, byla mnohem pohyblivější než dříve, bolesti pociťovala až po velké fyzické zátěži. V běžném životě byla téměř bez obtíží, nastoupila do práce, udržovala se v kondici cvičením a homeopatické léky brala poté už jen v případě potíží.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 24.10.2020 05:13

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze