Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatická léčba ve stáří

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

Ve stáří přichází celá řada různých potíží, které vyžadují léčbu, ale bohužel velká většina léků má nežádoucí účinky, které se ve stáří snášejí hůře. Je to z toho důvodu, že staří lidé mají často oslabenou funkci jater, žaludku a střeva.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Polypragmázie (nadužívání léků):

 • Pro lepší snášení klasických léků je vhodné podávat lék Nux vomica 9 C - při každé dávce klasického léku jednu dávku, tj. 5 granulí.

Anémie:

 • Mají-li starší pacienti potíže s nedostatkem železa v organismu a trpí anémií podáváme lék Ferrum phosphoricum 9 C 2x denně 5 granulí v kombinaci s preparáty železa. Lék výrazně zlepšuje vstřebávání a ukládání železa v organismu.

Osteoporóza:

 • Ve stáří mají pacienti často sklony k osteoporóze. Při tomto onemocnění doporučujeme lék Osteocynesine 2x denně 1 tabletku. Tento lék je dostupný jen na zvláštní dovoz.
 • Můžeme ho však nahradit kombinací léků Calcarea carbonica 9 C, Calcarea phosphorica 15 C a Calcarea fluorica 9 C 1x denně 5 granulí od každého léku.

Zlomeniny:

 • Dojde li v důsledku osteoporózy ke zlomenině např. krčku, podáváme tuto trojkombinaci léků výše 2x denně, jednu dávku v kombinaci s lékem Symphytum 9 C, který zrychluje hojení kostí.
 • Přidáváme lék Arnica montana 9 C 3-4x denně. Tento lék se používá na hojení všech úrazů (pohmožděnin, zlomenin apod.) a výrazně tlumí bolest.
 • Při otoku místa postiženého úrazem – zlomení, podvrtnutí, pohmoždění podáváme lék Apis mellifica 30 C 4-5x denně jednu dávku léku, který velmi rychle otok odstraní.

Cévy:

 • Arnica montana je rovněž výborný lék na modřiny, které vznikají bez úrazů a jsou způsobeny praskáním drobných cév v důsledku nekvalitní cévní stěny a bývají u starých lidí zvláště na rukou. Podáváme 3x denně 5 granulí v ředění 9 C. totéž platí i pro praskání žilek v oku. Lék je rovněž vhodné podávat u diabetiků, jelikož zlepšuje kvalitu a pevnost cévní stěny.
 • Při potížích s křečovými žilami podáváme při pocitu unavených nohou lék Vipera 9 C 3x denně v kombinaci s lékem Arnica montana. Lék podáváme i při tvorbě tzv. metliček 1x denně 5 granulí v ředění 9 C.

Bércové vředy:

 • Mají li starší lidé potíže s bércovými vředy podáváme rovněž Arnicu montanu 9 C 3x denně
 • Podle vzhledu bércového vředu kombinujeme s lékem Lachesis 9 C (při modrofialovém zbarvení okolí vředu a jeho častějším krvácení) nebo lék Kalium bichromicum 9 C 2x denně (při žlutém povlaku na spodině vředu, který má pravidelné rovné okraje, jakoby vyražené děrovačkou).

Hemoroidy:

 • Problémy s hemoroidy často vyřeší lék Aesculus hippocastanum 9 C 2x až 3x denně. Další možnosti léčby hemoroidů najdete v článcích Světa homeopatie.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 17.2.2020 16:53

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze