Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeopatie pro muže

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

Často se v ordinaci setkávám s rodinami, kde mají muži (manželé nebo tatínci) odmítavý, či nesouhlasný přístup k homeopatii a léčba jejich dětí nebo partnerek je pak provázena zbytečným napětím v rodině. Na druhé straně léčím mnoho mužů s různými specifickými obtížemi a i tam má homeopatická léčba velmi dobrý efekt.

Ilustrační foto

Někteří z nich přicházejí do ordinace sami z vlastní vůle, jiné posílají kolegové, manželky, nebo přátelé. Ti se většinou seznámí s léčbou až v mé ordinaci. A jaké problémy muže nejčastěji trápí?

PŘEPRACOVANOST

 • přepracovaní podnikatelé nebo lidé s velkou osobní zodpovědností, na které doba klade nadměrně vysoké nároky přicházejí s poruchami spánku, potížemi s trávením, bývají často nervózní, podráždění a neumějí odpočívat. U takových pacientů velmi dobře zabírá lék Nux vomica 15 C 2x denně 5 granulí. V případě nočního probuzení je vhodné dávku léku v noci ještě znovu opakovat. 

POHYBOVÉ POTÍŽE

 • zdravotní obtíže spojené se sportem. Patří sem podráždění šlach a vazů jednostrannou zátěží - například tenisový loket nebo problémy s ramenními klouby. Každý sportovec velmi ocení lék Arnica montana 9 C, který podáváme před nebo během sportovní zátěže i po sportování. Lék je velmi účinný na zmírnění následků sportovní zátěže, protože minimalizuje únavu, prodlužuje výdrž, působí proti bolesti, léčí namožené svaly. Lék podáváme častěji, podle množství zátěže, 3 – 6x denně. Je rovněž velmi účinný při jakémkoliv zranění, kde zrychluje hojení a tlumí bolest.
 • lékem pro přetížené a podrážděné šlachy a vazy, jejichž bolestivost se zlepšuje teplem a mírným pohybem, je Ruta graveolens 9 C - lék podáváme 4x denně 5 granulí až do zlepšení stavu, poté postupně vysazujeme. 
 • dalším lékem pohybového ústrojí je Rhus toxicodendron. Působí na bolest, zhmoždění, ztuhlost, zdřevěnění, které je nejhorší na začátku pohybu – pomalým pohybem či změnou polohy obtíže ustupují (ranní bolesti kloubů, noční neklidný spánek, neschopnost dlouho sedět apod.). Problémy se často objeví poté, kdy se člověk při nebo po zátěži zastaví a prochladne. Rhus toxicodenron můžeme střídat s lékem Colocynthis 9 C, který pomáhá při akutních, svíravých, křečovitých bolestech často také doprovázených ztuhlostí. Léky podáváme střídavě 4x denně 5 granulí.
 • při bolestech, které se naopak pohybem zhoršují, podáváme lék Bryonia 9 C, 4x denně 5 granulí. Úlevu přináší naprostá nehybnost, tlak na postižené místo a lokální teplo.
 • ztuhlost a bolest šíjových svalů a krční páteře způsobenou sportem či jednostrannou zátěží léčí Lachnanthes tinctoria 5 C, 5 granulí 2 – 4x denně. Bolesti svalů se zhoršují pohybem a chladem. Lék je pouze na lékařský předpis.
 • Hypericum perforatum je vhodným lékem při tzv. zablokování zad – „plotýnkách“, kdy nemocného trápí bodavé vystřelující bolesti podél nervů (bolesti vystřelující z bederní páteře do nohy, z ramene do palců dlaně apod.) Lék podáváme v ředění 9 C, 5 granulí 4x denně.
 • při ústřelu, který vznikne sebemenším prochlazením, promočením či změnou ročního období, funguje dobře lék Dulcamara 9 C, 3x denně 5 granulí. Pacient, který lék potřebuje, si stěžuje na bolestivé ztuhlé svaly, pocit chladu a pohmožděných končetin. Stav výrazně zhoršuje chladno a vlhko.

VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

V posledních letech přibývá mužů, které trápí vypadávání vlasů. Zdravé vlasy jsou důkazem vnitřní pohody a proto všechny problémy, které souvisí s růstem vlasů, vyžadují komplexní přístup i léčbu. Jednou z příčin, které vedou k vypadávání vlasů, je překyselení organizmu.

K nadměrné kyselosti vede používání rafinovaných potravin, chemických barviv a stabilizátorů, které jsou nejvíce obsaženy v uzeninách, dlouho trvanlivých potravinách, sladkostech ale i nápojích. Stav rovněž zhoršuje pití alkoholu, kromě pití zásaditého piva (v menší míře), kouření a nadměrné množství stresů. Naopak se stav zlepšuje změnou stravovacích zvyklostí, požíváním doporučeného množství ovoce a zeleniny, vysazením cukrů a zvýšením příjmu čisté vody.

 • pro muže, kteří jsou maximálně vyčerpaní, trpí předčasným šedivěním a vypadávání vlasů eventuelně vousů, je vhodným lékem Phosphoricum acidum 15 C. Podáváme 2x denně 5 granulí (více o léku viz výše).
 • jiným lékem vypadávání vlasů je Arsenicum album 15 C. Lék je vhodný, pokud vlasy začaly vypadávat po nemoci nebo následkem vyčerpání - kůže hlavy svědí, pálí, loupe se a tvoří se malá ložiska bez vlasů. Pacienti jsou vnitřně neklidní, bojí se o své zdraví, jsou to perfekcionisti, často mají problémy se spánkem (buzení kolem 1 hodiny ranní). Mají potřebu tepla, teplého jídla i nápojů. Mohou trpět i průjmy a nevolností. Lék podáváme 2x denně v dávce 5 granulí.
 • lék Lycopodium je určen pro pacienty, kteří mají nedostatek sebedůvěry, jsou zapomnětliví, nesnáší, když jim někdo odporuje, často trpí nadýmáním a vypadáváním vlasů, které je plošné. Vlasy předčasně šediví a někdy mohou být i lysinky nebo může vypadávat obočí. Stav často vznikne jako následek onemocnění.
 • při úplné ztrátě vlasů, při tvorbě lupů, při vypadávání obočí i řas, je možno podat lék Staphysagria 15 C. Lék je indikovaný vždy, když se stav objeví po nějakém výrazném psychickém konfliktu (viz výše). Lék podáváme 2x denně 5 granulí.

Pokud má pacient dlouhodobé potíže, vyžaduje jeho stav komplexní léčbu zkušeným lékařem homeopatem.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 06:31

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze