Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak se vyhnout trápení s výtoky?

Kolektiv autorů: MUDr. Eva Kettmannová, Bc. Romana Gogelová

Výtok – nevítaný průvodce žen, nebezpečí pro pohlavní zdraví, plodnost i těhotenství. Otázky, na které často odpovídá každá porodní asistentka a odpovědi, které by měla slyšet každá žena, aby mohla těmto potížím předejít.

Ilustrační foto
Zdroj: Boyko Asparuhov

Je každý výtok známkou zánětu?

Ne, všechny výtoky nejsou projevem nemoci ženy - v reprodukčním věku je sekrece z pochvy zcela fyziologická. Množství sekretu v pochvě se mění v závislosti na věku, fázi menstruačního cyklu, na hladině hormonů v těle. Například i v těhotenství a jeho průběhu je běžná silnější sekrece zejména v závěru gravidity, kdy se tělo nastávající maminky chystá na porod dítka a hojný sekret má při porodu dítěti pomoci snadněji procházet jeho porodní cestou .

Kdy je třeba zbystřit?

Každá žena by měla vnímat své tělo a všechny odchylky od normálu, by ji měly vždy zbystřit. Zvláštní pozornost je třeba věnovat sekreci dráždivé a svědivé, páchnoucí či netradičně zbarvené, bolestem v podbříšku, pálení při močení nebo dokonce častému močení - v těhotenství dvojnásobně!

K čemu vlastně dojde při zánětlivém výtoku?

Patologický poševní výtok je výsledkem narušení rovnováhy poševního ekosystému. Je reakcí organismu na zánět. Zánět vzniká přemnožením bakterií či jiných patogenních organismů v pochvě (bakterie, kvasinky, prvoci, viry). Hlavní „obrannou hradbou„ pochvy je fyziologicky nízké poševní pH 3,5 – 4,0. Osobními strážci kyselého prostředí jsou hlavně laktobacily (Lactobacilus Döderleini). Laktobacily jsou zodpovědnými obránci poševní sliznice, produkují kyselinu mléčnou a peroxid vodíků, tím způsobují poševní kyselost. Poševní kyselost má největší podíl na tom, že poševní sekret má v podstatě desinfekční účinek. Když se pH (vnitřní prostředí) pochvy změní v zásadité, přichází výtok...

Existuje ještě jiný důvod proč výtoky vznikají?

Výtok nemusí být způsoben pouze bakteriemi, kvasinkami, viry nebo prvoky, ale může vzniknout i cestou neinfekční – chemickým a alergickou cestou (používání nevhodných prostředků na intimní hygienu) či mechanickým drážděním (těsné oblečení, kalhotky tanga) či jako výsledek hormonálních změn (např. u ženy v posledním trimestru gravidity).

Co je možné udělat pro prevenci výtoků?

 • SEX - věnujte pozornost výběru sexuálních partnerů, některé záněty jsou výhradně dílem pohlavního styku (trichomonádový výtok, herpes) – nový partner může být zdrojem sexuálně přenosných patogenů, použijte proto kondom
 • HYGIENA - dodržujte hygienu před a po pohlavním styku
 • HYGIENICKÉ PŘÍPRAVKY - používejte pro mytí intimních partií speciální přípravky pro intimní hygienu (bez parfemace, se správným pH) např. hydrofilní olej Femma – Nobilis Thilia, HY – Intima mycí olej pro intimní hygienu Karel Hadek, Deo Intim – JUST, ATW gely – dubová kůra, měsíček.
 • VAGINÁLNÍ VÝPLACHY - pokud trpíte častými záněty sliznice poševní a tedy i výtoky, je vhodné používat speciální intimní hygienu – vaginální výplachy pomocí vlastního irigátoru (odvar z levandule, Rosalgin)
 • VLOŹKY - nepoužívejte parfemované vložky a vložky se syntetickým povrchem
 • TAMPONY - pokud trpíte na záněty vyhněte se užívání vag. tamponů, zejména na noc. Je-li to nutné použijte probiotické tampony (Ellen). Tyto tampony jsou vhodné i pro případ plánovaného pobytu ve veřejných bazénech.
 • HYGIENA PO STOLICI - původcem potíží mohou být i bakterie z konečníku – základem je proto správný směr utírání řitního otvoru po stolici (vždy směrem od pochvy).
 • SPODNÍ PRÁDLO - používejte prodyšné, nejlépe bavlněné spodní prádlo, umělá vlákna zvyšují vlhkost intimních partií a to velmi prospívá nechtěným mikroorganismům, nepoužívejte oblečení příliš těsné a kalhotky typu tanga, zvláště pokud na záněty trpíte.
 • ANTIBIOTIKA - užíváte-li antibiotika, počítejte s tím ,že mění ekosystém ve vaší pochvě a rovnou jí poskytněte pomoc ve formě vaginálních čípků s probiotiky (lokálně působí pohotověji) nebo užívejte laktobacily celkově.
 • PITNÝ REŽIM - dbejte na dostatečný pitný režim – pohlavní a močový systém jsou provázány –vypijte alespoň 2-3 litry tekutin denně – dolní trakt močových cest se před infekcí dá ochránit právě pitným režimem.
 • LÉČBA - pokud Vám lékař stanoví léčbu výtoku, dokončete ji i přes její nepříjemnost – nepodceňujte doléčení!!!
 • TĚHOTENSTVÍ - v těhotenství je třeba zvýšené opatrnosti zejména při plavání, v začátku se vyhněte raději veřejným bazénům - přeplněné veřejné bazény obsahují patogeny, které mohou vést k zánětu - neléčený zánět následně v krajním případě k předčasnému porodu, v posledním trimestru je plavání již bezpečné a velmi užitečné pro polohu děťátka a relaxaci - použijte probiotický tampon.
 • STRAVOVÁNÍ - vyvarujte se nadměrnému pojídání sladkostí a laskominek, sladkých nápojů někdy i přemíra sladkého ovoce může škodit – kvasinky žijí ve střevech a tam se mohou díky nesprávné stravě přemnožit – zvláště v těhotenství jsou mykozy (kvasinkové výtoky) časté. Pokud se potíže často vracejí, zamyslete se nad celkovou skladbou jídelníčku a zařaďte potraviny snižující kyselost. Více rad najdete v článku Jsem překyselená! Co mám jíst?!.
 • KOUPELE - nekoupejte se v horké vodě a nepoužíjejte koupelové soli, pokud použijete lázeň dejte si do vany levandulový nebo tea tree olej s hydrofilním nosičem
 • IMUNITA - vždy se vyplatí posílit imunitu – nezapomínejte na staré známé Oscillococcinum – 1 tuba 1x týdně. Z fytoterapie můžete zvolit tinkturu z Echinacei.
 • HOMEOPATIE - u léčby vaginálního výtoku se vždy poraďte s odborníkem v homeopatii, který zvolí léčbu podle konkrétních symptomů, například u mladých dívek je často indikovaná Pulsatilla, u páchnoucích výtoků se silnou bolestivostí a otokem Kreosotum, u svědivých výtoků například Monilia albicans a Calcarea carbonica a u žen, které mívají výtoky pravidelně před menstruací - Sepie.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eva Kettmannová
Bc. Romana Gogelová

Kolektiv autorů:
MUDr. Eva Kettmannová, Bc. Romana Gogelová

MUDr. Eva Kettmannová odborný garant, Vice-president HLA, alergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou a  odbornou garantkou Světa homeopatie. Stála  u jeho tvorby a aktivně se podílí na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schůsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Světhomeopatie ji inspirují vlastní pacienti jakož i její čtyři děti.. Odborné kruhy obohacuje jako Viceprezidentka Homeopatické lékařské asociace a lektorka mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

 

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Bc. Romana Gogelová registrovaná porodní asistentka

Romana Gogelová je registrovaná porodní asistentka s dlouholetou praxí na porodním sále a oddělení šestinedělí.

Pořádá kurzy předporodní přípravy pro maminky, tatínky a jim blížké osoby "Přivádíme děti na svět beze strachu". O zkušenostech účastníků kurzů Romany Gogelové si můžete přečíst na www.rodinavezline.cz

Také provádí osobní konzultace, individuální přípravu k porodu, cvičení pro těhotné ženy a doporučuje homeopatii pro období těhotenství, porodu a šestinedělí.

Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.6.2017 14:03

COPYRIGHT © 2010 - 2017 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze