Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Viburcol pro klidné dítě

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatie a batole

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

I v batolecím věku má homeopatie své místo. Svědčí o tom i spousta dotazů našich čtenářů, kteří mají s homeopatií u sebe i svých dětí pozitivní zkušenosti a rádi by od našich lékařů věděli, jaká homeopatika by neměla chybět v jejich domácí lékárně.

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Máte-li doma batole (ale i starší dítko), ve vaší domácí lékárničce by neměly chybět tyto homeopatické léky:

 • Úrazy - vzhledem k tomu, že malé děti velmi často trpí úrazy, je vhodné, aby doma byl vždy po ruce homeopatický lék Arnica montana 9 C (lék první pomoci). Je dobré ho podávat při všech modřinách, naraženinách, drobných oděrkách, také při úderech do hlavy nebo po odběrech krve. Arnika je užitečná i při větších úrazech jako jsou zlomeniny, vykloubení apod.. Výrazně totiž urychluje hojení a snižuje bolest téměř na úrovni klasického léku proti bolesti. Lék podáváme 3-4x denně 5 granulí. V případě velké bolesti, např. poúrazové, podávejte dítěti Arniku každých 10 minut, a to naředěnou ve vodě (5 granulí rozpusťte do 2 dcl vody a dejte dítěti popíjet). Pokud si dítě přivře prstíky do dveří, nebo si postaví něco těžkého na paleček u nohy doporučuji podání homeopatického léku Hypericum perforatum 15 C. Výborně spolu s Arnikou zahojí poškozené nehtové lůžko a působí velmi výrazně proti bolesti.
 • Otok, bodnutí hmyzem - hojně užívaným homeopatikem je Apis mellifica 30 C – je vhodný na otoky všemožného původu, od alergií až po bodnutí hmyzem, vosou a úrazy, popáleniny (vždy zlepšené chladným obkladem). Opět podáváme 3-4x denně 5 granulí.
 • Komáři - jestliže je vaše dítě přímo návnada pro komáry, podávejte lék Ledum palustre 9 C 3x denně po dobu akutního ohrožení, nebo poštípání, ranky se velmi rychle hojí a nesvědí.
 • Popáleniny II. stupně = puchýře - na tyto potíže zabírá velmi dobře lék Cantharis 9 C. Podávejte každou hodinu 1 dávku (tj. 5 granulí). Pokud je okolí popáleniny rudé, přidáme lék Belladonna 9 C, také každou hodinu 1 dávku. 
 • Horečka - Belladonna je také výborným lékem vysokých teplot (39 - 40 st.), kdy jsou červené tváře a lesklé oči. Dáváme každou hodinu 1 dávku (5 granulí), při horečce v ředění 15 C (v tomto ředění je to i lék prevence křečí při horečce). Jestliže horečka nastane po prochlazení, nebo velkém leknutí a dítě si stěžuje na zimnici, podejte lék Aconitum napellus 9 C co 1 hodinu 1 dávku.
 • Škytavka - pokud má dítě často škytavku, můžeme použít lék Cuprum metallicum 9 C co 15 minut 1 dávku až do ústupu obtíží.
 • Neštovice - v batolecím věku mívají děti také neštovice. Při tomto onemocnění podáváme Rhus toxicodendron 9 C 3x denně 1 dávku. Když už se netvoří nové puchýřky ale stroupky, přidáme Antimonium tartaricum 9 C 2x denně a podáváme i několik týdnů až do vymizení tmavých skvrn po odloupnutí stroupků. Rhus toxicodendron vysadíme ihned po zaschnutí všech puchýřků.
 • Citlivost na slunce - u pleti citlivé na slunce můžete zkusit lék Hypericum perforatum 15 C 1x denně. Je to lék prevence alergie na slunce. Pokud už alergie začala, přidáme ještě lék Muriaticum acidum 9 C 4x denně 1 dávku - je to lék na typický výsev drobných, červených a velmi svědivých vyrážek po působení slunce v oblasti hrudníku, stehen, paží.
 • Nechutenství - pokud vaše batole špatně jí, podávejte lék Lycopodium 5 C ráno po probuzení a v 17 hodin odpoledne. Funguje na chuť k jídlu lépe než jakýkoliv klasický lék. 
 • Krvácení z nosu - jestliže dítě trpí častým krvácením z nosu, podávejte kombinaci léků Arnica montana 9 C a Ferrum phosphoricum 9 C 1x denně 1 dávku od každého alespoň 3 týdny.
  Ferrum phosphoricum je rovněž lék, který se dá použít s velkým efektem u dětí trpících anemií – chudokrevností (výrazně zlepšuje vstřebávání železa) a podáváme jej 1-2x denně, 1-3 měsíce, podle závažnosti nálezu.
 • Alergie - pokud je vaše dítě alergik a klasické léky nemají dostatečný účinek, můžete přidat lék Poumon histamine 15 C 2-3x denně 1 dávku, nebo vyzkoušejte homeopatickou specialitu na alergie – Rhinalergy - a podávejte co 1 hodinu 1 tbl.
 • Zvětšené nosní a krční mandle - jestliže už v tomto věku má dítě problémy se zvětšenou nosní mandlí, nebo má zvětšené krční mandle a uzliny, vyzkoušejte lék Baryta carbonica 9 C 2x denně 1 dávku, nebo homeopatický komplex Lymfomyosot – 3x denně 5 kapek do lžíce vody. Podávejte vždy se 14-ti denní přestávkou 3 dávky po sobě.

V homeopatii naleznete pomoc při řadě dalších nemocněních od poruch spánku, přes zažívací obtíže, problémy s chováním, opakované infekce až po třísku, která se nedá vytáhnout, či bradavice nebo ekzém. Závažnější obtíže je nutné ale řešit už se zkušeným lékařem homeopatem, nejlépe pediatrem.

Reklama: Oscillococcinum - Novinka - Výhodné rodinné balení!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.2.2019 17:32

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze