Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeopatie a batole

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

I v batolecím věku má homeopatie své místo. Svědčí o tom i spousta dotazů našich čtenářů, kteří mají s homeopatií u sebe i svých dětí pozitivní zkušenosti a rádi by od našich lékařů věděli, jaká homeopatika by neměla chybět v jejich domácí lékárně.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Máte-li doma batole (ale i starší dítko), ve vaší domácí lékárničce by neměly chybět tyto homeopatické léky:

 • Úrazy - vzhledem k tomu, že malé děti velmi často trpí úrazy, je vhodné, aby doma byl vždy po ruce homeopatický lék Arnica montana 9 C (lék první pomoci). Je dobré ho podávat při všech modřinách, naraženinách, drobných oděrkách, také při úderech do hlavy nebo po odběrech krve. Arnika je užitečná i při větších úrazech jako jsou zlomeniny, vykloubení apod. Výrazně totiž urychluje hojení a snižuje bolest téměř na úrovni klasického léku proti bolesti. Lék podáváme 3-4x denně 5 granulí. V případě velké bolesti, např. poúrazové, podávejte dítěti Arniku každých 10 minut, a to naředěnou ve vodě (5 granulí rozpusťte do 2 dcl vody a dejte dítěti popíjet). Pokud si dítě přivře prstíky do dveří, nebo si postaví něco těžkého na paleček u nohy, doporučuji podání homeopatického léku Hypericum perforatum 15 C. Výborně spolu s Arnikou zahojí poškozené nehtové lůžko a působí velmi výrazně proti bolesti.
 • Otok, včelí či vosí bodnutí - hojně užívaným homeopatikem je Apis mellifica 30 C, který je vhodný na otoky všemožného původu - při alergiích, bodnutí včelou či vosou, při úrazech a popáleninách (které jsou vždy zlepšené chladným obkladem). Opět podáváme 3-4x denně 5 granulí.
 • Komáři - jestliže je vaše dítě přímo návnada pro komáry, podávejte lék Ledum palustre 9 C 3x denně po dobu akutního ohrožení, nebo po poštípání, ranky se pak velmi rychle hojí a nesvědí.
 • Popáleniny II. stupně = puchýře - na tyto potíže zabírá velmi dobře lék Cantharis 9 C. Podávejte každou hodinu 1 dávku (tj. 5 granulí). Pokud je okolí popáleniny rudé, přidáme lék Belladonna 9 C, také každou hodinu 1 dávku. 
 • Horečka - výborným lékem vysokých teplot (39 - 40 st.) je Belladonna 15 C (v tomto ředění je to i lék prevence křečí při horečce), dítě má červené tváře a lesklé oči. Dáváme každou hodinu 1 dávku (5 granulí). Jestliže horečka nastane po prochlazení, nebo velkém leknutí a dítě si stěžuje na zimnici, podejte lék Aconitum napellus 9 C každou hodinu 1 dávku.
 • Škytavka - pokud má dítě často škytavku, můžeme použít lék Cuprum metallicum 9 C každých 15 minut 1 dávku až do ústupu obtíží.
 • Neštovice - v batolecím věku mívají děti také neštovice. Při tomto onemocnění podáváme Rhus toxicodendron 9 C 3x denně 1 dávku. Když už se netvoří nové puchýřky ale stroupky, přidáme Antimonium tartaricum 9 C 2x denně a podáváme i několik týdnů až do vymizení tmavých skvrn po odloupnutí stroupků. Rhus toxicodendron vysadíme ihned po zaschnutí všech puchýřků.
 • Citlivost na slunce - u pleti citlivé na slunce můžete zkusit lék Hypericum perforatum 15 C 1x denně. Je to lék prevence alergie na slunce. Pokud už alergie začala, přidáme ještě lék Muriaticum acidum 9 C 4x denně 1 dávku - je to lék na typický výsev drobných, červených a velmi svědivých vyrážek po působení slunce v oblasti hrudníku, stehen, paží.
 • Nechutenství - pokud vaše batole špatně jí, podávejte lék Lycopodium clavatum 5 C ráno po probuzení a v 17 hodin odpoledne. Funguje na chuť k jídlu lépe než jakýkoliv klasický lék. 
 • Krvácení z nosu - jestliže dítě trpí častým krvácením z nosu, podávejte kombinaci léků Arnica montana 9 C a Ferrum phosphoricum 9 C 1x denně 1 dávku od každého alespoň 3 týdny.
  Ferrum phosphoricum je rovněž lék, který se dá použít s velkým efektem u dětí trpících anemií – chudokrevností (výrazně zlepšuje vstřebávání železa) a podáváme jej 1-2x denně, 1-3 měsíce, podle závažnosti nálezu.
 • Alergie - pokud je vaše dítě alergik a klasické léky nemají dostatečný účinek, můžete přidat lék Poumon histamine 15 C 2-3x denně 1 dávku, nebo vyzkoušejte homeopatický polykomponent na alergie – Rhinalergy - a podávejte každou hodinu 1 tbl.
 • Zvětšené nosní a krční mandle - jestliže už v tomto věku má dítě problémy se zvětšenou nosní mandlí, nebo má zvětšené krční mandle a uzliny, vyzkoušejte lék Baryta carbonica 9 C 2x denně 1 dávku, nebo homeopatickou specialitu Lymfomyosot – 3x denně 5 kapek do lžíce vody. Podávejte vždy se 14denní přestávkou 3 dávky po sobě.

V homeopatii naleznete pomoc při řadě dalších onemocněních od poruch spánku přes zažívací obtíže, problémy s chováním, opakované infekce až po třísku, která se nedá vytáhnout, či bradavice nebo ekzém. Závažnější obtíže je nutné ale řešit už se zkušeným lékařem homeopatem, nejlépe pediatrem.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 6.12.2022 02:23

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze