Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Císařský řez u zvířat

Autor: MVDr. Lada Paulů

U psů a koček je císařský řez většinou neplánovaný. Výjimkou jsou buldoci, kteří mají slabé porodní stahy, proto si většina chovatelů po zabřeznutí rovnou objednává termín na císařský řez.

Ilustrační foto

Dalšími důvody proč se může jednat o plánovaný zákrok jsou zlomeniny pánve, problémy při předchozím porodu, známé abnormality porodních cest.

U koček, které dostaly antikoncepci a zabřezly (pokud má to štěstí, že se na její březost přijde). K tomu bych se vyjádřila obšírněji. Zejména na vesnicích je časté podávat kočkám antikoncepci. Stále dokola se opakuje, že to není nic zdravého, že má antikoncepce spoustu vedlejších účinků (např. nádory mléčné žlázy, zánet dělohy, poruchy kostní dřeně,..), ale z ekonomických důvodů volí někteří majitelé raději tuto variantu než kastraci (případně pokud chtějí zachovat plodnost kočky). Jenže má to navíc své úskalí - než tabletka zabere (což trvá asi týden) může kočka zabřeznout (nebo může být březí už v době podání). Březost probíhá normálně, ale většinou nenastoupí porod a taková kočka musí být akutně operována (většinou v kritickém stavu). Proto se musí tabletka poprvé podat v době pohlavního klidu (prosinec, leden), aby se riziko připuštění omezilo na minimum. Bohužel, příroda nejede vždy podle tabulek a tak se mohou najít zvířata, která i v lednu cyklují... a problém je tu.

Indikací k císařskému řezu je celá řada. Velký plod, špatná poloha plodu, kterou se nepodaří vaginálně srovnat (např. spadlá hlavička, mimčo na štorc,..), rodička nemá dost síly k porodu (a nepomůže Oxytocin), štěňata/koťata nemají na ultrazvuku srdeční ozvy, fenka má zelený výtok (to znamená, že se odlučují placenty).

Jak můžeme fence/kočce usnadnit rekonvalescenci po zákroku a mláďátkům start do života za pomoci homeopatie?

Arnica montana 15 C – ideálně pokud je možnost, podávat preventivně, jinak bezprostředně po zákroku. Dále podáváme 2-3 x/den – dle stavu operační rány. Napomáhá hojení, snižuje krvácení (proto je nejlepší dát už před zákrokem).

Pro lepší hojení rány a menší jizvu podávejte Staphysagrii 9 C 2-3x/den (lze si rozředit do stříkačky spolu s Arnikou).

Pro detoxikaci anestetik je vhodná kombinace Nux vomica 9 C a Phosphorus 15 C (opět klidně v jedné stříkačce) z počátku každých 30 minut do probrání. Dle situace v dalších dnech 1-2x/den (ne vždy je to nutné), zejména je–li potřeba posílit játra a ledviny.

Při každém porodu dochází ke ztrátám tekutin (nejen krevním, ale i plodové vody, což má vliv na hydrataci organismu), proto je dobré mít doma Chinu 15 C. Navíc zvířata po narkóze mají problém s příjmem tekutin, nástup laktace je další nápor na metabolizmus vody. China pomůže obnovit tekutinovou rovnováhu, napomáhá při velkém fyzickém (i psychickém) vyčerpání. Podejte po zákroku a opakujte dle situace.

Pokud je samice (nebo mláďata) po narkóze malátná, může mít zácpu, dejte jim Opium 9 C, případně střídejte s Carbem vegetabilis 9 C (zejména u štěňat, která byla oživována, u velmi slabých zvířat, případně promodralých).

Pokud hrozí infekce nebo fence stoupá teplota (i když kolem porodu je zvýšená teplota normální), podávejte Pyrogenium 9 C 1-2x/den po několik dní.

Na lepší rozběh laktace je vhodným lékem Lac caninum 5 C (lze kombinovat s Ricinus communis 5 C). Ideální je podávat před každým kojením (ale to se ne vždy zadaří:-), podávejte z počátku 5x/den.

Léků je celá řada, vždy záleží na situaci a aktuálním klinickém stavu. Pokud se vám něco nezdá, poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 4.8.2020 07:08

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze