Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

QUINOA - Mayská superpotravina!

Autor: Mgr. Olga Pohl

Řeč je o merlíku chilském, který znáte pod názvem quinoa (čtěte kinua). A pokud ne, nabízí se vám možnost zařadit do svého jídelníčku výbornou a výživnou obilninu. Botanicky přesně vzato se o obilninu nejedná, merlík patří do čeledi laskavcovitých, podobně jako amarant.

Ilustrační foto
Zdroj: www.wikipedia.org

Kromě snadné úpravy a skvělé chuti se quinoa vyznačuje neobyčejnou výživnou hodnotou. I proto ji původní obyvatelé Jižní Ameriky nazývali „mateřským zrnem“. Quinoa obsahuje vitamíny (beta karoten, alfa tokoferol a vitamín C), kyselinu listovou a také značné množství esenciálních bílkovin. Celiaci ocení nepřítomnost lepku, díky níž je quinoa skvělou alternativou například kuskusu. Quinou můžeme upravit jako přílohu namísto rýže, výborně chutná i v zeleninové polévce, kterou navíc významně nutričně obohatí.

Quinoa si však nezaslouží jen vedlejší náhražkové a přílohové role. Jako hvězda zazáří například v salátu, který je výborným piknikovým tipem. Směs quinoi, zeleniny a kešu oříšků se uplatní též jako letní večeře a osvěží pracovní den v podobě lehkého oběda.

Na 3-4 porce potřebujeme:
120 g quinoy
220 ml vroucí vody
1/2 lžičky sušené máty
1/2 lžičky soli
30 ml citrónové šťávy
1 utřený stroužek česneku (nemusí být)
1 malá kedlubna nakrájené na drobné kostičky
1 střední mrkev nakrájená na drobné kostičky
2-3 jarní cibulky
30 g nasucho opražených kešu oříšků
3 lžíce rozinek
2-3 lžíce nasekané zelené petrželky nebo koriandru
2 lžíce olivového oleje

Postup:
Quinou nasypeme do kastrůlku, zalijeme vařící vodou a přimícháme mátu. Postavíme na ploténku zapnutou na nižší teplotu a mírně povaříme (15-20 minut), dokud zrnka nezměknou. Občas zamícháme, hlídáme, aby zrnka byla sypká a nezačala se lepit.

Sundáme ze sporáku, přimícháme citrónovou šťávu, olej (popřípadě česnek) a necháme zchladnout. Mezitím si připravíme zbývající přísady. Promícháme s quinoou a případně dochutíme.

Přeji dobrou letní chuť
 

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Olga Pohl

Autor: Mgr. Olga Pohlredaktorka, tlumočnice, překladatelka

O pestré vaření a výživu se zajímám od mládí. Významným milníkem pro mě byla zkušenost z komunitní kuchyně Schumacher College ve Velké Británii. Tam jsem poprvé poznala vynikající vegetariánské pokrmy, kvalitní (bio)suroviny a kouzlo mezinárodní kuchyně. V současnosti se zajímám hlavně o nápadité a chutné využívání sezónní zeleniny a ovoce, využití planě rostoucích plodin a pěstování méně známých či krajových odrůd. Jedním z mých nejnovějších objevů je perská kuchyně. O mých kuchařských dobrodružstvích se dočtete také na blogu olgapohl.blogspot.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 19:18

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze