Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Radostné očekávání

Autor: MVDr. Lada Paulů

Porod je přirozenou součástí života. Jak u lidí, tak u zvířat. Jakou základní homeopatickou výbavu bychom měli mít, pokud čekáme koťátka či štěňátka? Vybavení léky se v podstatě neliší od výbavy do porodnice.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Základem je překvapivě Arnica montana 15 C. Napomáhá hojení, snižuje krvácení a má i analgetický efekt. Můžete podávat preventivně cca 1 týden před očekávaným porodem (1x denně), během porodu a po něm 3-5x denně dle situace a průběhu hojení.

Dalším lékem vhodným k podávání předem je Actaea racemosa 9 C. Napomáhá otevírat krček a celkově rozšiřuje porodní cesty. Můžete si rozředit s Arnikou do jedné stříkačky a podávat najednou. (Actea se mi teď velmi osvědčila u jednoho porodu krávy. Jednalo se o promeškaný porod, tele bylo ve špatné poloze a celkem velké. Matka ležela na boku, nemohla vstát, povrchově dýchala. Samozřejmě hned dostala Arniku a když jsem si zmapovala, jak je v ní málo místa, začala dostávat i Actaeu. Po druhé dávce bylo opravdu cítit, že máme více prostoru. Porod to byl dlouhý a namáhavý, navíc kráva dostala ještě Phosphorus a Chinu. Po každé dávce Actaey bylo znát, že nám umožňuje více „pracovního místa“.)

Jak začne druhá fáze porodní (tzv. vypuzovací), začněte podávat Caulophyllum 9 C. Napomáhá děložním kontrakcím, proto by se neměl podávat dříve, než jsou porodní cesty náležitě otevřené. Začátek této fáze poznáte tak, že praskne voda nebo uvidíte plodový obal, který později praskne. Pokud chcete mít opravdu jistotu, počkejte s podáváním do porodu prvního mimča. Lék velmi vhodný u buldoků, kteří mají primárně slabé porodní stahy. Podávejte buď na střídačku s Actaeou (případně i s Arnikou) nebo si všechny léky rozřeďte do jedné střídačky a podávejte až do odchodu posledního lůžka v cca půlhodinových intervalech.

Z dalších léků by se vám mohla hodit China 9/15 C, pokud dojde k velkým ztrátám tekutin (i krevním, také napomáhá vstřebávat hematomy). Fenka je velmi fyzicky i psychicky vyčerpaná. Phosphorus 15 C pokud je přítomná modřina nebo velké pohmoždění či hrozí krvácení.

Je-li příčinou problémů psychický stav fenky/kočky: myslete na Gelsemium 15/30 C, stagnuje-li porod z důvodu strachu. Rodička může vypadat jako paralyzovaná nebo dělá, že se nic neděje, budí dojem, že se jí celý porod vůbec netýká. Zejména u koček je třeba mít na paměti Pulsatillu 15/30 C. Jsou mazlivé, přítulné a po porodu prvního potomka mají pocit, že už mají hotovo. Starají se o mládě a dále už se ani nepokouší tlačit nebo nějak rodit (viděla jsem i takovou jalovici, která poté, co porodila kolegyně, začala pečovat o její tele a v tu chvíli pro ni její vlastní porod skončil a musel ji odrodit personál).

Dalším lékem je Ignatia amara 15/30 C pro hysterické samice (normálně jsou milé, velmi věrné). Jsou neklidné, zkoušejí se schovávat a nejlépe porodit někde ve skříni, když pro ni sáhnete, může kousnout (i přes to, že vás miluje).

Léků k porodu je celá řada, toto je jen základní výčet, pokud všechno jde tak, jak má. Pokud měla vaše "holčička" problémy s předchozím porodem, prokonzultujte to s homeopatem, který doporučí léky přímo pro vaši situaci.

Kdy volat veterináře:

  • pokud fenka/kočka dlouho intenzivně tlačí a nic se neděje
  • pokud z ní kouká ocásek/nožička/hlavička a nic se neděje
  • pokud u fenky zaznamenáte zelený výtok
  • pokud rodička krvácí (nějaké procento krve je samozřejmě vždycky přítomné)
  • nebo když se vám něco nezdá.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 15:40

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze