Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Hypericum perforatum

Autor: MVDr. Lada Paulů

Hypericum perforatum, česky třezalku tečkovanou mám celkem v oblibě. Jednak v homeopatickém ředění pro svoje pacienty (ale mnohdy i pro sebe), ale i jako bylinku...

Ilustrační foto

Doma si člověk může udělat tzv. Janův olej (vylouhovaná třezalka v oleji). Ten se používá lokálně např. při bolesti uší u dětí (zkoušela jsem ho i u jedné březí fenky, při zánětu zevního zvukovodu), při Dornově metodě jako mazání (napomáhá regeneraci plotének). Třezalka má antidepresivní účinky (je třeba myslet na to, že může narušit účinek antikoncepce), buď ve formě čaje nebo se dá sehnat i koncentrovaná v tabletách. Mezi lidmi je známý fakt, že třezalka fotosenzibiluje (to znamená, že pokud berete třezalku, neměli byste chodit na sluníčko, protože se vám udělá minimálně vyrážka).

Co o Hypericu píše materia medica?

  • použití u všech traumat nervových zakončení (trhání zubů, pohmoždněné končetiny, stržené nehty, fantomové bolesti,..)
  • všechna mozkomíšní traumata (následky otřesu mozku – lepší doplnit Natrem sulfuricem)
  • napomáhá regeneraci nervů
  • kožní fotosenzibilita

Vzhledem k jeho účinkům na nervovou soustavu, je lepší používat Hypericum od ředění 15 C a výš.

U svých pacientů ji s velkou oblibou používám u tzv. páteřníků (psi, které bolí záda), u tržných poranění (zejména kousné rány, jsou velmi bolestivé a vždy jsou u nich porušená periferní nervová zakončení), stržené drápky, u koní se solární dermatitidou nebo na podlomy, které vznikají po kontaktu s třezalkou (problém zejména bílých končetin). Dost často jako doplněk jiných léků.

A v čem se osvědčila mně?

Velká pomoc při trhání zubu moudrosti (spolu s Arnikou). Cítila jsem jen mírnou bolest, když dáseň přicházela k sobě. Ale asi největší pomocí mi byla v době, kdy jsem každý den vyšetřovala krávy rektálně, případně do toho přibyl nějaký porod. Měřím 161 cm, to znamená, že prakticky na každou krávu jsem se musela natahovat. Všechno jsem silově musela brát přes oblast lopatek. Po nějaké době mě ani tak nebolela záda, ale cítila jsem vystřelující bolesti do rukou (asi „skříplý“ nerv, jak se říká). Po pár dnech na Hypericu jsem mohla ruce zase používat. Na podobný problém ji úspěšně vyzkoušelo pár dojiček. Dojírna je vyvýšená, takže pokaždé, když nasazovaly dojačku, musely zvedat ruce minimálně do výše ramen. A váhu dojačky „táhnou“ přes oblast lopatek. Sice to není nějaká váha, ale na dojírně se „otočí“ minimálně 300 krav za den.

Dávkování záleží na indikaci – u bolesti zad, regeneraci nervů 2x denně 5 granulí. Při trhání zubů – minimálně 2 dávky (1 dávka=5 granulí) před zákrokem a bezprostředně po něm, opakovat dle situace.

Já osobně ji mám v základní homeopatické lékárničce hned vedle Arniky, Aconita, Phosphoru a Nux vomicy.
 

Poznámka redakce:

O homeopatickém léku píšeme i v našem okénku "Hledám homeopatický lék" - Hypericum perforatum.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 5.12.2022 16:28

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze