Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Zadržené lůžko

Autor: MVDr. Lada Paulů

A je to tady! Fenka je plánovaně (případně to byl jenom její plán) nakrytá, 63 dnů březosti uběhlo a je tu porod.

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Všechno jde jako po másle. Fenka ukázkově tlačí, stará se o štěňata. Případně si majitel ani nevšimne, že porod už začal a ráno na něj čeká „nadílka“. Pokud se člověk ve zdraví dostane až do této fáze, máme tu další zádrhel. A co lůžka? Jsou všechny? V knihách (i od veterináře) uslyšíte jasnou větu: "Počítejte lůžka, musí jich být tolik, kolik je štěňat“. No jo, jenže někdy je nastávající maminka tak rychlá, že lůžko sežere, aniž by to páníček zaregistroval. Nebo jdou třeba 3 štěňata po sobě a lůžka odcházejí až po té, také skupinově. Prostě dopočítat se, je někdy nadlidský výkon. Orientovat se podle výtoku a odchodu očistků také nelze (feny mívají různě barevný výtok klidně 4 týdny po porodu).

Doporučuje se feně měřit teplotu (ale vzhledem k nástupu laktace, teplota stoupá sama o sobě, takže ani teplota kolem 39,5 st. nemusí znamenat nic patologického, pozn.autora normální rektální teplota u psa je 38,5 st., mladá zvířata mívají víc). Výtok nesmí abnormálně, hnilobně zapáchat, ale to neznamená, že fyziologický výtok voní:-). No, zorientovat se mají někdy problém i zkušení chovatelé. Důležité samozřejmě je, jak vypadá fenka. Pokud se stará o štěňata, žere (i když některé vytrvalé matky odmítají mimča opustit a jít se nažrat i vyčůrat), tak si s největší pravděpodobností v klidu můžete užívat chlupatých kuliček.

Pokud máte nějaké pochybnosti, nechte fenku přešetřit a budete mít jistotu. A pokud se zadržené lůžko potvrdí? S největší pravděpodobností dostane tzv. uterotonika (podporují kontrakce dělohy) a antibiotika (zadržené lůžko může způsobit sepsi a až ohrozit fenku na životě).

Homeopatii můžete použít i bezprostředně po porodu a odchodu lůžek pomoci (použijte Caulophyllum), dle situace případně doplňte dalšími léky. Neodejde–li lůžko do 12 hodin po odchodu posledního štěněte, navštivte lékaře a homeopatii použijte jako doplňkovou léčbu.

Pyrogenium 15 C 2x/den – lze použít plošně při každém opožděném odchodu lůžka, zabraňuje hnisání a rozvoji sepse

Caulophyllum 9/ 15 C 3-5x/den – napomáhá kontrakcím dělohy (je velmi dobré mít ho doma už při přípravě na porod – ve vypuzovací fázi napomůže feně s vypuzováním plodů)

Pulsatila 15 C 2x/den – je–li zadržené lůžko doprovázené krvácením

Sepia officinalis 9/ 15 C 2x/den – při páchnoucím, dráždivém, žlutozeleném výtoku, fenka je smutná až apatická

Mercurius solubilis 9 C x/den – fenka má teplotu a velkou žízeň, výtok je dráždivý, žlutozelený případně s krví, zapáchající

Toto je výčet nejčastěji používaných léků. Nebojte se léky kombinovat, pokud si nejste jistí, které homeopatikum zvolit.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.10.2022 07:19

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze