Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Kamut - stojí za seznámení...

Autor: Mgr. Olga Pohl

Pokud si pod zdravou výživou představujete zrní, popřípadě syrovou zeleninu, následující recept vaši domněnku bezezbytku potvrdí.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Olga Pohl

Obilnina, kterou vám chci představit, je u nás poměrně málo známá. Nazývá se kamut a jedná se o starobylou odrůdu pšenice, podobně jako špalda. Kromě toho, že vařená kamutová zrna chutnají lépe než pšenice (alespoň mně), má tato obilnina i další přednosti. Oproti pšenici je v ní více bílkovin, dále selen, zinek a hořčík. Ač obsahuje lepek, je o něco stravitelnější pro ty, kdo pšenici špatně snášejí.

Salát s kamutem je výbornou lehkou večeří, ideálně se hodí jako oběd do práce. Můžete si jej připravit ve dvou variantách: letní s okurkou či zimní s kedlubnou. Osobně mám radši kedlubnovou verzi, a to i v létě. Kedlubny nenacházejí v naší kuchyni takové uplatnění, jaké by si zasloužily. Přitom jsou výborné i vařené, a to například v míchaných zeleninových směsích na asijský způsob (stir-fry). Také následující kamutový salát obléká kedlubnu do asijského kabátku. Kamutová zrna a zeleninu doplňují a chuťově ozvláštňují sezamová semínka, mimo jiné výborný zdroj vápníku.

Ingredience:

1 šálek (235 ml) kamutových zrn namočených přes noc
1/3 šálku citrónové šťávy
1/3 šálku sójové omáčky tamari nebo shoyu
¼ šálku sezamového nebo slunečnicového oleje
½ šálku vlašských ořechů
3 lžíce sezamových semínek
2 mrkve, nakrájené na nudličky “julienne”
1 kedlubna nebo ½ salátové okurky nakrájené také na nudličky

Postup:

Kamutová zrna uvařte doměkka. Bude to trvat tak hodinku. Že jsou hotová poznáte podle toho, až začnou praskat.

Pokud zvolíte kedlubnovou variantu, mrkev a kedlubnu jemně upravte na páře. Opravdu jemně, aby byla stále dost křupavá. V případě okurkové verze použijte zeleninu syrovou.

V míse promíchejte uvařený kamut (s okurkou bude lépe chutnat vychladlý), zeleninu a ostatní ingredience. Uvedená množství jsou orientační, záleží především na vaší chuti.

Jestliže si kamut oblíbíte, můžete ho ochutnat i v podobě těstovin či vyzkoušet kamutovou mouku při pečení. Ať vám chutná.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Olga Pohl

Autor: Mgr. Olga Pohlredaktorka, tlumočnice, překladatelka

O pestré vaření a výživu se zajímám od mládí. Významným milníkem pro mě byla zkušenost z komunitní kuchyně Schumacher College ve Velké Británii. Tam jsem poprvé poznala vynikající vegetariánské pokrmy, kvalitní (bio)suroviny a kouzlo mezinárodní kuchyně. V současnosti se zajímám hlavně o nápadité a chutné využívání sezónní zeleniny a ovoce, využití planě rostoucích plodin a pěstování méně známých či krajových odrůd. Jedním z mých nejnovějších objevů je perská kuchyně. O mých kuchařských dobrodružstvích se dočtete také na blogu olgapohl.blogspot.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:16

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze