Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Kamut - stojí za seznámení...

Autor: Mgr. Olga Pohl

Pokud si pod zdravou výživou představujete zrní, popřípadě syrovou zeleninu, následující recept vaši domněnku bezezbytku potvrdí.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Olga Pohl

Obilnina, kterou vám chci představit, je u nás poměrně málo známá. Nazývá se kamut a jedná se o starobylou odrůdu pšenice, podobně jako špalda. Kromě toho, že vařená kamutová zrna chutnají lépe než pšenice (alespoň mně), má tato obilnina i další přednosti. Oproti pšenici je v ní více bílkovin, dále selen, zinek a hořčík. Ač obsahuje lepek, je o něco stravitelnější pro ty, kdo pšenici špatně snášejí.

Salát s kamutem je výbornou lehkou večeří, ideálně se hodí jako oběd do práce. Můžete si jej připravit ve dvou variantách: letní s okurkou či zimní s kedlubnou. Osobně mám radši kedlubnovou verzi, a to i v létě. Kedlubny nenacházejí v naší kuchyni takové uplatnění, jaké by si zasloužily. Přitom jsou výborné i vařené, a to například v míchaných zeleninových směsích na asijský způsob (stir-fry). Také následující kamutový salát obléká kedlubnu do asijského kabátku. Kamutová zrna a zeleninu doplňují a chuťově ozvláštňují sezamová semínka, mimo jiné výborný zdroj vápníku.

Ingredience:

1 šálek (235 ml) kamutových zrn namočených přes noc
1/3 šálku citrónové šťávy
1/3 šálku sójové omáčky tamari nebo shoyu
¼ šálku sezamového nebo slunečnicového oleje
½ šálku vlašských ořechů
3 lžíce sezamových semínek
2 mrkve, nakrájené na nudličky “julienne”
1 kedlubna nebo ½ salátové okurky nakrájené také na nudličky

Postup:

Kamutová zrna uvařte doměkka. Bude to trvat tak hodinku. Že jsou hotová poznáte podle toho, až začnou praskat.

Pokud zvolíte kedlubnovou variantu, mrkev a kedlubnu jemně upravte na páře. Opravdu jemně, aby byla stále dost křupavá. V případě okurkové verze použijte zeleninu syrovou.

V míse promíchejte uvařený kamut (s okurkou bude lépe chutnat vychladlý), zeleninu a ostatní ingredience. Uvedená množství jsou orientační, záleží především na vaší chuti.

Jestliže si kamut oblíbíte, můžete ho ochutnat i v podobě těstovin či vyzkoušet kamutovou mouku při pečení. Ať vám chutná.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Olga Pohl

Autor: Mgr. Olga Pohlredaktorka, tlumočnice, překladatelka

O pestré vaření a výživu se zajímám od mládí. Významným milníkem pro mě byla zkušenost z komunitní kuchyně Schumacher College ve Velké Británii. Tam jsem poprvé poznala vynikající vegetariánské pokrmy, kvalitní (bio)suroviny a kouzlo mezinárodní kuchyně. V současnosti se zajímám hlavně o nápadité a chutné využívání sezónní zeleniny a ovoce, využití planě rostoucích plodin a pěstování méně známých či krajových odrůd. Jedním z mých nejnovějších objevů je perská kuchyně. O mých kuchařských dobrodružstvích se dočtete také na blogu olgapohl.blogspot.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.6.2020 20:30

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze