Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Co se zánětem vemínka?

Autor: MVDr. Lada Paulů

Zánět vemínka (odborný název mastitis) se vyskytuje u samic všech druhů. Je to velký ekonomický problém v chovu skotu a ovcí, u klisen a koček se objevuje minimálně a pak tu máme fenky...

 

Ilustrační foto

U nich se nejčastěji vyskytuje ve dvou situacích. Buď při silné falešné březosti (kdy má fenka velké množství mléka) nebo když má pod sebou štěňata. Buď má tolik mléka, že štěňata nestačí všechno vypít nebo jak štěňatům začínají růst zoubky a drápky, maminku zraňují a tak jí zanesou infekci nebo je fenka pro bolestivost nenechá napít.

Projevy jsou různé. Není časté, aby bylo postižené celé vemínko, spíš se jedná o jednu mléčnou jednotku (ale z té se může rozšířit na další). Vemínko je bolestivé, oteklé, barevně od růžové, přes červenou až po tmavě fialovou. U fenky může být výrazně narušen celkový zdravotní stav, s nechutí, schváceností a horečkou. Nebo taky může dělat „jako že nic“, ale nechce nechat pít štěňata nebo ztrácí mléko a oni hladoví. Mléko z postižené jednotky většinou vypadá jako spousta jiných věcí, jen ne jako mléko. Může vypadat jako voda, krev, v nejhorším případě čistý hnis.

Existuje spousta „babských receptů“, jako jsou tvarohové zábaly nebo rozmačkaná, vařená brambora. Velmi důležité je z vemínka „vytahovat“ špatné mléko, a to co nejčastěji. U falešných březostí se sice obecně nedoporučuje, podporovat laktaci vydojováním, ale v případě zánětu nemáte na výběr. Štěňatům změněné mléko většinou nechutná, takže tím vám sice odpadne starost „a co když se napijou“, ale postižené části tím pádem chybí „přirozená drenáž“ a musíte zakročit vy.

A jaké jsou nejčastější používané léky v homeopatii?

Apis meliffica 15 C - 5 granulí 5x denně – chladný, růžový otok, po zmáčknutí zůstane důlek, fence ulevuje studené nebo si žlázu stále olizuje, většinou je přítomná absence žízně

Belladonna 9 C - 5 granulí 2–5x denně – velká bolestivost, otok, zarudnutí, přecitlivělost na dotek, ale fenka může být citlivá i na hluk a světlo, dost často přítomná vysoká horečka, kdy z fenky „sálá“ teplo

Bryonia alba 15 C - 5 granulí 2–5x denně – velmi často používaný lék. Fenka odmítá jakýkoliv pohyb, ale dělá jí dobře tlak, takže si leží na postižené části vemínka a když ji ho stáhnete obinadlem, tak bude nejspokojenější. Když už vstane, pravděpodobně se půjde napít a bude pít dlouho. Postižená jednotka je zarudlá a bolestivá.

Lachesis mutus 9 C5 granulí 2–5x denně – pro tento lék je nejtypičtější tmavě fialová, nachová barva, velká přecitlivělost na dotyk, ale zlepšení výtokem (může se stát, že utvoří hnisavá kapsa a po jejím prasknutí se fence velmi uleví)

Doplňující léky:

  • je–li v mléku přítomna krev nebo modřina na vemínku, přidejte fence Arniku 15 C (i v případě, že fenka nemá zánět, ale z důvodu bolesti už nechce nechat pít štěňata) a Phosphorus 15 C
  • má–li fenka falešnou březost doplňte léky vhodnými při falešné březosti
  • dostane–li fenka antibiotika, přidejte jí Nux vomicu 9 C 1x/ denně 5 granulí (zejména pokud má štěňata – přes mateřské mléko se dostane až k nim). Pokud budou mít štěňata prdíky nebo křeče bříška (třeba po napití změněho mléka), Nux vomica jim udělá velmi dobře (dávkujte přímo postiženému mimču 5 granulí 2–5x denně – dle situace)
  • Phytolacca decandra 9 C 5 granulí 2–5x denně je lék s velkou afinitou ke žlázám, lze přidat jako ochranu mléčné žlázy (zejména je – li přítomen otok a jsou zvětšené i mízní uzliny)
  • pokud je přítomna velká bakteriální kontaminace a je tu možnost rozvoje septického stavu (nebo začínají chřadnout a nemocnět štěňata), přidejte Pyrogenium 9 nebo 15 C 2x denně 5 granulí

Jako každý akutní stav, je lepší nechat fenku vyšetřit a ošetřit veterinárním lékařem, zejména pokud má štěňata. Pokud začnete se samoléčbou a není během dne vidět zlepšení, lékaře navštivte určitě a homeopatika ponechte jako doplňující léčbu.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2021 09:04

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze