Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Pohanka – jak si nevylámat zuby

Autor: Mgr. Olga Pohl

Žádný strach, pohanka na talíři nepředstavuje pro váš chrup žádné riziko (zejména pokud ji předem povaříte). Pro autorku těchto řádků je však oříškem, byť pohanka obecná je z čeledi rdesnovitých a nemá nic společného se skořápkovinami, ba ani s obilovinami, následující zadání: „Paní doktorka mi doporučila zařazení pohanky do jídelníčku, ale moje děti na ni nejsou zvyklé a nechutná jim. Mohli byste mi poradit nějaký recept na přípravu pohanky vhodný pro děti?

 

Ilustrační foto
Zdroj: www.wikipedia.org

Jak ráda bych napsala: ano vyzkoušejte tento zaručený recept, devět z deseti dětí se po něm jen oblízne. Jenomže tak prosté to bohužel není. Ona totiž pohanka, kterou v kuchyni používám docela s oblibou, má svoji specifickou vůni, jež nemusí každému lahodit. Pravda, v kombinaci s česnekem ji trochu utlumíte, ale tam zas můžete narazit u dětí. Ono totiž záleží hlavně na tom, na jaké potraviny jsou vaše děti zvyklé. A odtud bych asi vyšla.

Zkuste jít cestou nejmenšího odporu a prezentovat dětem pohanku v podobě sladkého jídla. Třeba jako dezert. Uvidíte, co to udělá a příště můžete být odvážnější. Nabízí se recept tradiční, a totiž bretaňské galettes, palačinky z pohankové mouky. Zpravidla se servírují ve slaném provedení, ale pro začátek je můžete zkusit nasladko – s podušeným ovocem, tvarohovým krémem, dobrou domácí zavařeninou, opět podle vašich rodinných zvyklostí.

Pohankové palačinky

počet (dospělých) porcí – 4

Přísady:
200 g pohankové mouky (seženete v prodejnách zdravé výživy nebo si můžete sami umlít v čistém elektrickém kávomlýnku)
65 g hladké mouky
2 vejce
600 ml mléka
½ lžičky soli (i méně)
asi 2 polévkové lžíce másla

Rozmixujte všechny přísady s výjimkou másla. Nechte dvě hodiny odstát (možno i v ledničce přes noc).

Rozehřejte nepřilnavou pánev, potřete troškou másla, nalijte 1 menší naběračku těsta (podle velikosti pánve) a nechte rozlít po celém povrchu. Až zezlátne, obraťte a opečte dozlatova i z druhé strany.

Hotové palačinky skládejte na sebe na talíř. Můžete si jich připravit více do zásoby a uložit je v ledničce na talíři zabaleném do potravinové fólie, popřípadě je i zmrazit. Pak je lépe proložit je papírem na pečení. Po rozmrazení je pak jen lehce prohřejte na pánvi na troše oleje či másla.

Pokud se pohankové palačinky u vás ujmou, zkuste je ve slaném provedení jako hlavní chod: s krémovým sýrem, uzeným lososem a trochou kopru, s houbami (mohou být i žampióny) podušenými na másle, nebo s čerstvým špenátem opravdu jemně podušeným na osmahnuté cibulce (a česneku).

Přeji dobrou chuť a pokud si vaše rodina pohankové palačinky oblíbí, ráda se podělím o další recepty z této u nás polozapomenuté plodiny.


odkaz pohanka: cs.wikipedia.org/wiki/Pohanka_obecn%C3%A1 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Olga Pohl

Autor: Mgr. Olga Pohlredaktorka, tlumočnice, překladatelka

O pestré vaření a výživu se zajímám od mládí. Významným milníkem pro mě byla zkušenost z komunitní kuchyně Schumacher College ve Velké Británii. Tam jsem poprvé poznala vynikající vegetariánské pokrmy, kvalitní (bio)suroviny a kouzlo mezinárodní kuchyně. V současnosti se zajímám hlavně o nápadité a chutné využívání sezónní zeleniny a ovoce, využití planě rostoucích plodin a pěstování méně známých či krajových odrůd. Jedním z mých nejnovějších objevů je perská kuchyně. O mých kuchařských dobrodružstvích se dočtete také na blogu olgapohl.blogspot.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 19:22

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze