Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

O homeopatických lécích podrobněji - od účinné látky ke granulím a tabletám

Autor: MUDr. Eva Kettmannová

Koupili jste si homeopatický lék, ale nerozumíte číslům a písmenkům na něm uvedených? Jak je to s účinností homeopatik a co v sobě skrývají jejich názvy? Paní doktorka Kettmannová vám ve svém článku mnohé objasní... 

Ilustrační foto
Zdroj: www.hla-homeopatie.cz

Samotná účinná látka v homeopatickém léku je vysoce zředěná (potencovaná) a během ředění opakovaně protřepávaná (dynamizovaná). Jak již latinský název monokomponent prozrazuje, jedná se většinou o výchozí látky rostlinného nebo minerálního původu, ale homeopatika se vyrábí i z hadích a hmyzích jedů, hormonů, schránek živočichů, atp. Účinná látka se po naředění nanáší nejčastěji na granule (drobné kuličky), které jsou složené ze sacharózy a laktózy. Toto je nejrozšířenější a nejpraktičtější léková forma u monokomponentních homeopatik, ale v zahraničí je můžete sehnat i jako kapky (alkoholový roztok).

Polykomponentní homeopatické léky mohou být prodávány ve formě granulí, tablet, kapek, sirupů, nosních sprejů nebo čípků. K zevnímu ošetření se zase používají homeopatické masti. Granule, tablety a kapky není vhodné užívat bezprostředně před jídlem a pitím nebo těsně po něm. Doporučován je časový odstup od jídla cca 15-20 minut. U kojenců a malých dětí se homeopatický lék rozpouští v malém množství čisté (neperlivé) vody. Dítěti se podává buď po lžičkách, nebo dítě vodu s lékem postupně upíjí.

Homeopatické léky se rozdělují na monokomponentní a polykomponentní

Monokomponenty (monokomponentní neboli jednosložkové homeopatické přípravky) se vyrábějí vždy na základě jediné účinné látky a jsou označeny zpravidla jejím latinským názvem - např. homeopatikum Arnica montana je lék vyrobený z rostliny Prha chlumní, Ricinus communis je lék ze Skočce obecného apod.

Vzhledem k tomu, že jednotlivé monokomponenty mohou být většinou předepsány na různá onemocnění a v různém ředění a dávkování, není na obalu monokomponentních homeopatických přípravků uvedena indikace ani způsob užití. Proto vždy, prosím, dodržujte doporučení odborníka, lékaře homeopata nebo lékárníka.

Polykomponentní (vícesložková) homeopatika obsahují, jak název napovídá, několik účinných látek. Jsou určena zejména pro léčbu konkrétních potíží jako je např. rýma, kašel, bolesti v krku, poruchy spánku, apod.. Usnadňují volbu léku pro pacienta, který nezná homeopatické zákonitosti výběru monokomponentních léků daných potíží. Jsou vhodné u běžných akutních potížích, pokud je průběh nemoci bez komplikací. 

Označení ředění

Číslo uvedené na tubě monokomponentního homeopatického léku označuje stupeň ředění léku. Písmena za tímto číslem informují o tom, o jaké konkrétní ředění se jedná.

Centezimální ředění – při tomto způsobu ředění dochází ke sloučení 1 dílu matečné tinktury s 99 díly rozpouštědla (zpravidla 70% alkoholu) a k jeho prudkému protřepání. Tímto způsobem vznikne roztok v prvním ředění, tedy 1 C (centizimální ředění podle Hahnemanna). Vyšší ředění vzniknou zopakováním stejného postupu – z roztoku v ředění 1 C se odebere 1 díl a v čisté nádobě se smíchá s dalšími 99 díly rozpouštědla – po dynamizaci vznikne ředění 2 C, po třetím zopakování vznikne 3 C, atd. Z názvu léku označeného např. Arnika montana 9 C tedy můžeme vyčíst, že se jedná o homeopatický lék připravený z Prhy chlumní (latinsky Arnika montana) devíti postupnými centezimálními ředěními. Některé homeopatické firmy pro označení ředění používají zkratku „C“ - Arnika montana C9 nebo Arnika montana 9C. Kvůli přehlednosti a zjednodušení pro čtenáře Světahomeopatie.cz budeme v jednotlivých článcích uvádět pouze ředění momentálně běžně dostupné v lékárnách v ČR, tj. ředění CH.

Decimální ředění - vzniká analogickým postupem – v tomto případě dochází ke sloučení 1 dílu tinktury s 9 díly rozpouštědla a také platí, že jako rozpouštědlo se zpravidla používá 70% alkohol a roztok se po každém ředění protřepává. Nejčastěji používané zkratky jsou D, DH (decimální ředění podle Hahnemanna) nebo X (římská číslice). Homeopatické léky v decimálním ředění jsou běžně dostupné v sousedních zemích jako Rakousko a Německo. U nás je najdete uvedeny jako jednotlivé složky polykomponentních preparátů. Například Calcarea phosphorica 12X v polykomponentním přípravku Lymphomyosot nebo Passiflora incarnata 3DH v sirupu Sedalia.

Ředění podle Korsakova – jedná se o trochu jiný způsob ředění, jinak též označovaný jako korsakovské ředění nebo „ředění v jediné lahvičce“. Jeho princip spočívá v používání jediné nádoby během celého procesu ředění. Na rozdíl od ředění podle Hahnemanna se do nádoby vloží určité množství matečné tinktury a poté, co proběhne dynamizace, se 99 % tekutiny opět odsaje a nahradí se čistou vodou. Po další dynamizaci vznikne roztok v ředění 1 K. Vyšší ředění 2 K se získá po dalším odsátí 99 % z roztoku 1 K, jejich nahrazení čistou vodou v téže nádobě a následné dynamizaci. Takto může proces pokračovat až do získání požadovaného stupně ředění. Tímto způsobem se připravuje např. homeopatický lék Oscillococcinum.

Homaccord - je označení pro směs, která se skládá z více ředění stejného homeopatického léku. Například polykomponentní homeopatický přípravek Berberis - Homaccord obsahuje homeopatický lék Berberis vulgaris ve stejném poměru v ředění D2, D10, D30, D200. Tato řada homeopatických léků není momentálně v České republice registrována.

Pro přehlednost se v článcích na www.svethomeopatie.cz budeme snažit uvádět léky běžně dostupné v ČR. Ředění, které u nás běžně seženete je 5 C, 9 C, 15 C a 30 C. Homeopatický lék ve vyšším ředění je pouze na lékařský předpis. Pokud je v některém článku u daného homeopatického léku uvedeno, že je dostupný pouze na individuální dovoz, znamená to, že daný homeopatický lék není v České republice registrován a že k jeho sehnání budete potřebovat recept od lékaře a musíte počítat s čekací dobou 4-8 týdnů někdy i déle.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eva Kettmannová

Autor: MUDr. Eva Kettmannováalergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 8.2.2023 14:02

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze