Latinské rodové jméno rostliny je vztaženo podle legendy k řeckému králi Eupatorovi, který údajně jako první objevil její léčivé účinky, stejně jako účinky řepíku lékařského (Agrimonia eupatoria). Tato rostlina se vyskytuje v Evropě i Česku. Roste ve vlhkých lesích, příkopech a na vlhčích pasekách. V lidovém léčitelství se bylina používá k léčbě chřipky, posílení imunity a při rekonvalescenci, ve vyšších dávkách způsobuje zvracení.

Charakteristika obtíží:

  • pocit celkové rozlámanosti, pohmoždění,
  • bolesti kostí – jako polámané, potlučené, zápěstí jako přeražené,
  • bolest očí – oční koule bolavé a citlivé, jako by někdo udeřil přímo do oka,
  • střídání horečky a zimnice,
  • silná žízeň na studené nápoje i na zmrzlinu.

Zhoršení: sebemenším tlakem na oči nebo pohybem

Zlepšení: pocením.

Indikace:

  • Chřipka: provázená střídáním horečky a zimnice, bolestí celého těla, pocitem polámaných kostí. Nemocný sebou v posteli pořád mele, hledá lepší polohu. Může být bolest hlavy, jako by měla puknout, spojená s bolestí očí. Chřipka bývá často provázená bolestivým kašlem, při kterém se pacient musí držet za hrudník. Dávkování: 9 C každou hodinu a se zlepšením příznaků postupně prodlužovat intervaly.
  • Horečka: vysoká horečka (39–40 °C), která se střídá se zimnicí. Pacient se téměř nepotí, ale pokud se zpotí, výrazně se mu uleví. Tento typ horečky také bývá u exotických onemocnění jako malárie nebo žlutá zimnice a periodicky se opakuje. Eupatorium se používá jako součást léčby těchto cestovatelských nemocí. Dávkování: 9 C každou hodinu a se zlepšením příznaků postupně prodlužovat intervaly.
  • Migrény a bolesti hlavy: silné bolesti, pulzující, s nevolností až zvracením a hořkou pachutí v ústech. Pocit, jako by měla hlava puknout – bolest lebečních kostí. Bolest se může periodicky opakovat po třech nebo sedmi dnech.
  • Zažívací potíže spojené s přetížením jater: zvracení žluče, hořká pachuť v ústech, nevolnost při pohledu na jídlo nebo jeho vůni. Tento lék se používá jako podpůrný při onemocnění jater, žloutence a příznacích jaterních postižení (tmavě hnědá moč a světlá stolice). 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.